Vítáme Vás na stránce

Klubu psychotroniky a UFO - Louny

Představení

Historie okresu

Megalitické stavby

Středověk

Zajímavá místa

Záhadné události

Kontakty

Středověk
  • Nedostavěný chrám v Panenském Týnci

       Nedostavěný gotický klášterní chrám se řadí svou uměleckou hodnotou k nejdokonalejším českým památkám.

    Chrám se skládá z 21 metrů dlouhého kněžiště, které je 9 m široké a přes 20 m vysoké. Z poměrně krátké západní třílodní části zbyly pouze jižní zeď s portálem, polovina západní zdi a základy zdí ostatních. Ze čtyř lodních pilířů byly tři zbořeny a na čtvrtém částečně spočívá zvonice, která byla postavena o mnoho let později.

       Chrám v Panenském Týnci je mlčenlivou kryptou svého zakladatele - Jaroslava Plichty z Žerotína, majitele hradu zbudovaného v letech 1230-1253 v sousední obci. Plichta ze Žerotína patřil ve své době k nejproslulejším českým rytířům. Padl v bitvě u Mühldorfu r. 1322 a chrám zůstal rozestavěný dodnes.

    Ve 13. století založili na místě dnešního Panenského Týnce páni z Žerotína nejprve klášter, do kterého přivedli jeptišky z kláštera sv. Anežky v Praze. V husitských dobách byl klášter rozbořen ale páni z Žerotína jej znovuzřídili a přivedli sem z Prahy vypuzené jeptišky klarisky. Po zrušení řádu za císaře Josefa II. byl Panenský Týnec prodán ve prospěch náboženského fondu.

        Místo se stalo vyhledávanou památkou, uskutečňují se zde svatební obřady. Začalo se tvrdit, že má léčivé, uklidňující účinky. To vzápětí "potvrdil" psychotronik Stanislav Brázda svým měřením. Na informační tabuli je nákres s vyznačenými léčivými, meditačními místy i s domnělým průběhem energií. Označené prostory pak snadno najdete podle holých, vyšlapaných míst v chrámu. 

  • Viz : Panenský Týnec. Oficiální stránky obce: http://www.panenskytynec.cz/