Vítáme Vás na stránce

Klubu psychotroniky a UFO - Louny

Představení

Historie okresu

Megalitické stavby

Středověk

Zajímavá místa

Záhadné události

Kontakty

Tajné chodby - fakta, či pověsti?

Podzemní chodby jsou plné tajemství. Sloužily k úniku z obležených měst, tvrzí či hradů nebo k získávání zásob a jiné pomoci. Také je v nich prý možno narazit na poklady nedozírné ceny. I na severozápadě Čech najdeme řadu míst, k nimž se vážou pověsti o tajuplném podzemí.

Třeba hrádek Žerotín na Lounsku, z něhož zůstaly jen zarostlé zříceniny, údajně býval spojen s klášterem v Panenském Týnci.

Rovněž z hradu Hazmburk prý vedla tajná chodba až do zámku v Libochovicích. V takovém případě musela překonávat vzdálenost téměř čtyř kilometrů a převýšení dvou set metrů. Přesto jsou pověsti právě o této chodbě značně rozšířeny a stále znovu opakované.

Také v obci Pátek při řece Ohři se udržuje pověst o existenci hlubokých sklepů a spleti chodeb. Svůj reálný základ mají ve sklepích pod zdejším zámkem a též v nečekaných objevech fragmentů klenutí ve strmém břehu řeky, kde kdysi též stávala stará tvrz.

U Stradonic, kde se na navrší východně od obce rozkládají mohutné valy pravěkého hradiště z pozdní doby bronzové, zřejmě pokračovala i přípojná chodba ze zámku v Peruci. Zde údajně měly vést hned dvě paralelní chodby, z nichž se pouze jednou z nich dalo ze zámku na kopci do Deberského údolí projít. Jednalo se nejspíš ještě o chodbu z někdejší staré tvrze, která předcházela pozdějšímu zámku. Proto asi při dalším vývoji a přestavbách došlo k přerušení vstupu do podzemí.

Též se proslýchá, že z hradu na Doubravské hoře u Teplic měla vést tajná podzemní chodba přes Podkrušnohorskou proláklinu na Supí horu a hrad Kyšperk v oblasti Krušnohoří. Snad právě tudy měli prchat lidé před náhlým nebezpečím. Struktura chodby však byla nějakým způsobem narušená a ti, kteří se tudy v pozdějších dobách pokoušeli projít, nikdy nedošli k cíli.

Podzemních chodeb se na území českého severozápadu zřejmě vyskytuje ještě mnohem více, třebaže většina z nich nebyla zatím vypátraná a potvrzená. Nakonec, jednalo se o chodby tajné, o kterých se většinou moc nevědělo ani v dobách, kdy mohly být ještě využívané. V některých případech pak byly zejména v pozdějších časech za tajné chodby prohlašovány i složité, navzájem propojené a během staletí neustále rozšiřované sklepy na hradech i ve městech a obcích. Postupně závaly zvyšovaly i jejich tajemnost a probouzely kolem nich nejrůznější dohady a nekonečnou fantazii.

Archiv KPUFO Louny