Kult Ivo (Aštara) Bendy - Vesmírní lidé sil světla


Ing. Ivo Benda (*1961) z Mladé Boleslavi oznámil Klubu psychotroniky a UFO své kontaktérské schopnosti na podzim roku 1997.

Zasílá první spis „Rozhovory s poučením od mých přátel ve vesmíru.“ V něm využívá veškeré dostupné údaje od předchozích kontaktérů, včetně dosud nepublikovaných sci-fi povídek Mgr. I. Pavlíka, což tvoří svérázný kompilát spolu s vlastními telepatickými "kontakty", přijímanými prakticky kdekoli, např. ve vlaku, apod. 

Od roku 1998 pořádá po republice sérii přednášek na téma plejádského obrození a přijímá do svých služeb další kontaktérku Miluši Drskovou, ženu z domácnosti z okolí Prahy. Ta "Rozhovory..." doplňuje o své myšlenky a zejména citové výlevy, jakési svérázné rýmovačky.

Klub psychotroniky a UFO odmítl veškeré podvodné kontaktérské snahy a tedy rovněž kult I.Bendy. Kontaktérská učení a konkrétně "Rozhovory..." analyzoval ve svém časopise ZAZ. (1) Stejně postupují i další racionálně zaměřené badatelské organizace (Projekt Záře). 

V roce 1998 Benda vydává oficiálně knihu „Rozhovory... “ a Český klub skeptiků Sysifos mu uděluje bronzový bludný balvan. V roce 1999 zaplavuje všechny domácnosti a firmy množstvím propagačních letáků. (2)

V roce 2000 vznikají internetové stránky. (3)

V dalších letech vedle vydání dalších dodatků a doplněná vydání knihy "Rozhovory...", vycházejí i audiokazety a další upomínkové předměty, např. zatavené obrázky Ježíše, Aštara a dalších mimozemšťanů. Příznivce a prodejce lze nalézt na kterékoli duchovní akci, kde mají buď oficiální stánek, nebo materiál prodávají nelegálně.

Vedle přednáškových akcí (4) kult pořádá setkání na Pražském hradě, kde vyzývá prezidenta ke spojení s mimozemšťany. Na svých letácích podvodně oznamuje, že prezident ČR akci podporuje a zúčastní se jí.  

V roce 2001 dostala řada novinářů od jakéhosi Martina Waltera "Dopis pracovníkům médií s otázkami", ve kterém byli vyzýváni, aby informovali veřejnost o působení I. Bendy. V následujícím roce byl I. Benda hostem pořadu Jana Krause "Nadoraz". I. Benda neopomene komentovat žádnou významnější zahraničně nebo vnitropolitickou událost. Charakteristické je, že každá tragická událost (např. zemětřesení v Turecku 1999, pád WTC 11.9.2001, sebeupálení mladíků na jaře 2003 v ČR atd.) spojená se smrtí mnoha lidí, je vykládána jako očistný jev.  

Vztah dalšího UFO kultu - Diskusního klubu F. Hladíka (Kult Billy Meiera v ČR) k působení I. Bendy doznal změny od počáteční podpory. Činitelé Diskusního klubu brzy pochopili že I. Benda jim vytváří těžkou konkurenci, přičemž učení jejich gurua Billy Meiera pouze využívá ve svůj prospěch, a rozešli se s ním. (5) V závěru roku 2004 oznámili všem sdělovacím prostředkům, že na I. Bendu podáno trestní oznámení za nedovolené používání materiálů B. Meiera.    

Od roku 2005 působení Vesmírných lidí začalo slábnout. Jejich hlídky v žlutých bundách a stánky lze občas spatřit na určitých veřejných akcích a na ezoterických festivalech. Odštěpila se skupina Andělé světla a zakladatel Ivo Benda přesídlil na Slovensko. Od roku 2012 žije v Martine. (6)


Odkazy

(1) Kol. aut. KPUFO: Kontakty s mimozemšťany * Jaké přichází poučení z vesmíru? ZAZ č. 2, roč. 1998

(2) Jehlička, M.: Česko zaplavily letáky vyzývající ke kontaktům s mimozemšťany. Lidové noviny, 1998

(3) Vesmírní lidé. Internet: http://www.universe-people.cz  

(4) Informace o veřejných vystoupeních viz např.: Kotrč,J.: Mimozemšťané hovoří. Dingir, č. 3/1998 * maf: Beseda o mírumilovných mimozemšťanech. Hranický týden 39/1998 * Holmerová, L.: V zajetí sekty Vesmírných lidí. MFD, 22.3.2003 * Lapáček, I.: Odletíte s Ivo Aštarem Bendou a Ještírky? Spirála, 8.11.1999 http://www.spirala.cz * Plawa: Může za to želatina aneb Report o výpravě za prorokem - http://plawa.cyber.cz/up/ * Přepis přednášky I.Bendy - http://koplih.czweb.org/new/benda.htm * Aštar Šeran tě sleduje a vidí - http://www.mageo.com/home/sparkle/astar.html Vesmírní lidé na Vltavské (15.1.2005). KPUFO.CZ *

(5) Zita, J.: Ivo Benda - zloděj, lhář a podvodník. (http://www.ufo.cz)

(6) Havlická, K.: Ivo A. Benda zvěstoval lásku Vesmírných lidí, dnes krmí ptáky na Slovensku. IDNES, 1.1.2017. Internet: http://zpravy.idnes.cz/sekty-kulty-mesiasi-ivo-benda-astar-seran-vesmirni-lide-pja-/zahranicni.aspx?c=A161203_140049_zahranicni_kha 

Pokud nějaký odkaz nefunguje, použijte Internet Archive.


Úvod Druhy kontaktů Typy bytostí Kontaktéři Sekty Poselství Články Napište nám