V zajetí sekty Vesmírných lidí 


V České republice se v současnosti prosazuje NOVÝ DRUH SEKT. Jsou malé, ale o to nebezpečnější. Typickým příkladem je skupina "Vesmírných lidí", která věří, že nad zemí visí flotily létajících talířů a čekají, až se lidstvo odhodlá ke konečné evakuaci.

Sobota, deštivé odpoledne v děčínské městské knihovně. Zdi jsou polepené obrázky mimozemšťanů, na pódiu stojí vysoký muž v upnutých kalhotách. Se zvláštním, strnulým, a přesto takřka planoucím výrazem v očích vykládá zvláštní věci. Svět prý ovládají zlé bytosti, "ještírci", které nepoznáte, ale jsou všude mezi námi. Čtyřicet tisíc lidí v okrese Děčín má prý vzadu na krku voperován čipový implantát, pomocí něhož "ještírci" začnou brzy všechny ovládat. A to není zdaleka všechno. To opravdu zajímavé začne, až když přijde řeč na mimozemšťany. Ivo A. Benda, bývalý informační technik a nyní vůdce sekty Vesmírní lidé, tvrdí s úplně vážnou tváří a divokým zápalem v očích, že těsně nad Zemí visí ve vesmírných korábech spousty mimozemšťanů. Říká jim "vesmírní lidé" nebo "Plejáďané" a podle něj nemají nic lepšího na práci než čekat, až se lidstvo sbalí a rozhodne se k nim nalodit. 

(Na webových stránkách sekty Vesmírní lidé jsou dokonce údajné mimozemské skladby: Písně Plejáďanů ve formátu MP3, které zní docela podobně jako irské lidové.) 

Nezávislý pozorovatel by se v tuhle chvíli dal asi do smíchu. Ale v sálu knihovny sedí asi třicítka lidí, kteří Ivu A. Bendovi věří do posledního písmene. A očima mu visí na rtech.

Ufoni, kteří mluví česky

 Uprostřed svého projevu dostává vizionář Benda otázku: "Vy tvrdíte, že jste se opravdu setkal s mimozemšťany?" - "Samozřejmě. Naposledy dnes v noci. Na vesmírné lodi. Ale psal jsem o tom velmi podrobně už v letech 1998-2000," snaží se Benda odbýt odpověď a vrátit se k výkladu. Je zřejmé, že obvykle se ho nikdo na podobné věci neptá. 

(Právě nechuť odpovídat na otázky je podle profesionálů, kteří se zabývají sektami, pro všechny totalitní skupiny typická.) 

Přichází další otázka: "Můžete prosím říct, jak to na takové vesmírné lodi vypadá?" Nespokojenost Iva A. Bendy roste. Zvedne hlavu k bodovým světlům na stropě. - "Nejsou tam žádná bodová světla. Všechno je tam hladké, zaoblené. Žádné ostré hrany." Hlavy v sále se začínají otáčet směrem k účastnici, která jejich přednášejícího tak ruší. Ta pokračuje v otázkách. - "A jak s nimi, pane Bendo, mluvíte? S těmi mimozemšťany?" Tak teď se kromě Iva A. Bendy tváří rozrušeně už i obézní paní, která sedí o židli vedle: "No jak by s nima asi tak mluvil?!" říká si pro sebe polohlasem: "... oni mluvit nepotřebujou, to ví přece každej." 

Jenže Ivo A. Benda překvapí: "Ehm... Vesmírní lidé. Mluví česky. Tři měsíce jim trvá, než se to naučí, ale mluví česky. Hovoříme spolu česky." Pak dovolí už jen jednu otázku - proč si mezi své jméno a příjmení klade písmeno A s tečkou? "A jako Aštar," odpovídá Benda. "Znamená to, že já jsem prodloužená ruka Aštara Šerana, velitele flotily vesmírných lodí..." zahřímá z pódia.

 S ním nebudeš mít děti!

 Ivo A. Benda je takzvaný "kontaktér", tedy myslí si, že s ním hovoří lidé z jiných světů, než je ten náš. "Jsem přesvědčen, že on naprosto věří tomu, co říká. Zážitky s mimozemšťany doopravdy má, potkává je, vidí je. Jeho diagnóza? Podle mě schizofrenie," řekl lékař z Psychiatrické léčebny Bohnice, který si nepřál uvést své jméno, protože jej o diagnózu Ivo A. Benda nepožádal.

 Takových skupin, jako jsou Bendovi Vesmírní lidé, je v České republice mezi jednou a dvěma desítkami. Patří k novému druhu sekt, jejichž nebezpečí spočívá právě v tom, že jsou malé. Jejich vůdci mají totiž své "ovečky" na dosah, a tudíž pod mnohem lepší kontrolou. Jako třeba jedna paní z vesnice Kuroslepy, která si říká Matka Lá a přibližně dvacítce svých svěřenců (ve skupině nazvané Most ke svobodě) mluví úplně do všeho. Mimo jiné také rozhoduje, s kým budou spát a jak budou vychovávat své děti. Jiná vedoucí sekty ze západních Čech vylákala zase od svých příznivců jejich celoživotní úspory jako "dobrovolný dar". 

"Vůči velkým sektám (jako jsou moonisté, scientologové nebo Svědci Jehovovi) si česká společnost už od revoluce vybudovala imunitu. Malé, "nové" sekty mají menší dopad pro celou společnost, ale o to je horší jejich dopad pro jednotlivce," říká Zdeněk Vojtíšek ze Společnosti pro výzkum a studium sekt a nových náboženských směrů. Ve velmi výjimečných případech nemusí jít totiž jen o děti nebo o peníze, ale přímo o život.

 Vodka a odlet na Jupiter

 Za absolutní poslušností sektářů se totiž vždycky skrývá riziko hromadné sebevraždy. U nás nikdy k ničemu podobnému nedošlo, známé jsou však případy z Ameriky, kde je společnost k sektám mnohem otevřenější (a zranitelnější) než naše. Známý je konec sekty Nebeská brána, jejíchž devětatřicet příslušníků uvěřilo, že jediný způsob, jak uniknout záhubě na Zemi, je připojit se k jejich "přátelům z vesmíru" a nalodit se do ocasu Hale-Bopovy komety. Proto vypili koktejl z vodky, jablečného džusu a jedu.

 Mimochodem: byla to ufologická sekta stejně jako jako Vesmírní lidé a termín Nebeské brány "přátelé z vesmíru" plně odpovídá rétorice Iva A. Bendy. Nebezpečí ufologů podle expertů spočívá právě v jejich přesvědčení o nutné "evakuaci" ze Země. 

"Ať si klidně bojují proti čipové totalitě a loutkovému světu," říká o Vesmírných lidech Vojtíšek ze Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů. "Opravdu nahnáno jsme měli jen jednou, to když se před koncem milénia připravovali všichni k hromadnému odletu na Jupiter." 

A je tu ještě jedna věc. Stejné obavy z budoucnosti, jako vyslovuje pravidelně Ivo A. Benda, měl zjevně i mladý sebevrah, který se nedávno upálil na Václavském náměstí. Přestože jeho smrt pravděpodobně s Bendou nijak nesouvisela, na jejich stránku bojující proti čipové totalitě nechal sebevrah odkaz ve svém dopise na rozloučenou.

 Autor: Lída Holmerová


Z : Mladá fronta Dnes, 22.3.2003


Úvod Druhy kontaktů Typy bytostí Kontaktéři Sekty Poselství Články Napište nám