Centrum KLUBU PSYCHOTRONIKY A UFO

 

 
O nás
Záhady okresu
Památky
 Záhady dnes
Kdysi, možná...
Aktuality
Kontakty

 

(c) Klub psychotroniky a UFO - Frýdek-Místek

Poslední aktualizace 25.02.2014

Záhady kolem nás (náměty k bádání i průzkumu)

Záhadný kráter

Dopoledne 5.8.2003 při sklizni obilí, objevil  soukromý zemědělec z městečka Brušperk kráter ve tvaru kužele o průměru šesti metrů. 

Kráter se nacházel v poli mezi Brušperkem a Krmelínem a je geometricky přesný. 

K nálezu povolal policii a jámu v poli prohledala zhruba desítka pyrotechniků. Ti však nenalezli žádné pozůstatky munice ani stop po výbuchu. Policisté zajistili vzorky zeminy a zaslali je k provedení analýzy povýbuchových zplodin do Kriminalistického ústavu v Praze. 

Další možnost vzniku jámy - propad půdy vlivem případného poddolování, policie zcela vylučuje, neboť podle jejich informací tento pozemek poddolován není. Zajímavé je i to, že obilí bylo všude dokola neporušené. Nenašly se tam vůbec žádné další stopy.

Podle názoru geologů kráter připomíná krasový, resp. pseudokrasový závrt. Ty vznikají tehdy, když je v místě rozměrově třeba i bezvýznamná čočka vápenců, mramorů, resp. spraší. To se ovšem ukáže teprve po prověření geologických poměrů, podle stavu podloží. 

Není také jasné, kdy kráter vznikl. Koncem června 2003 zemědělec prováděl postřik proti plevelu a pole bylo v pořádku a od té doby se tu prý nikdo nepohyboval.

Také dopad meteoritu je zcela vyloučen, neboť těleso, které by způsobilo podobný kráter, by jistě neuniklo pozornosti astronomů ani místních obyvatel. 

V roce 2007 se na KPUFO obrátil pan V.Š., který oznámil, že právě zde probíhal v polovině 80. let 20. století geologický průzkum, jehož se sám zúčastnil. Jeho součástí bylo i karotážní měření a seismický průzkum. Ten spočíval v odpalování velkých náloží (až 400 kg TNT) v hloubce až 50 m. Výbuchem se zkoumaly podmínky, které by nastaly při zemětřesení. Výbuch v této hloubce vytváří kavernu, tedy dutinu, která se může zhroutit do sebe (vlivem podzemní vody atd.) až po mnoha letech. Což se také stalo zde.

Podle: PRÁVO, 5.8.2003, archiv KPUFO 2007

Foto: PRÁVO/Aleš Honus, 5.8.2003