Centrum KLUBU PSYCHOTRONIKY A UFO

 

 
O nás
Záhady okresu
Památky
 Záhady dnes
Kdysi, možná...
Aktuality
Kontakty

 

(c) Klub psychotroniky a UFO - Frýdek-Místek

Poslední aktualizace 25.02.2014

 Kdysi, možná (pověsti a legendy)  

Byl "Čertův stůl" trilit ?

U obce Čeladná, na hřebeni mezi vrcholem Kněhyně a místem zvaným Pustevny, blíže ke Kněhyni stojí skalisko Čertův mlýn. Od stezky je vzdáleno asi 100 m.

Čertův mlýn je opředen řadou pověstí a mýtů. Podle nich měl skalisko včetně strouhy postavit satanáš, kterému se zachtělo vzít si za manželku mladé děvče z okolí. Její matka se ale zdráhala dát dceru mysliveckému mládenci, za kterého byl čert přestrojen. Dala si tedy za podmínku, že postaví do 48 hodin na hoře nad chalupou fungující mlýn. Pekelníkovi se práce dařila, ale nakonec stejně zakokrhal kohout dříve, než vše dodělal. Zůstala po něm asi 100 metrů dlouhá a hluboká rýha na hoře, která dostala podle Čertova mlýna své jméno.

Na konci rýhy stojí Čertův stůl. Kamenná deska stolu má 6,5 tuny, ale zdá se, že tato stavba přeci jen není pouze dílem přírody. Jedna z teorií praví, že jde o dávnou megalitickou památku podobnou dolmenům roztroušeným po celé Evropě.

Pro lidský původ hovoří nejen symetrie stolu, ale také to, že se v ose dolmenu nachází přesně vrchol Radhoště a z jeho dutiny bylo možné pozorovat o jarní a podzimní rovnodennosti západ slunce přímo nad Radhoštěm.

Počítačová rekonstrukce ukazuje jak asi mohl vypadat původní megalitický Čertův stůl a jakoby dává za pravdu těm, co tvrdí, že zdejší dolmen si nic nezadá ani s těmi nejslavnějšími kamennými stavbami z Anglie, Francie nebo Holandska.

Dnes je okolí Čertova stolu zarostlé lesem, leží mimo stezku a v rezervaci, takže kamenných staveb si užijte raději u nedaleké studánky. Zdá se, že potřeba klást kameny na sebe zůstala člověku dodnes.
 

Podle: Lumír Pecold, Čertův mlýn - Beskydy. Internet Geographic Magazine, 25.04.2004, www.ingema.net