České Budějovice

Klub psychotroniky a UFO

Otázky minulosti

Zajímavá místa

Podivné události

UFO

Aktuality

Kontakt

Centrum

Pobočky

 

Tajemný les Bor u Českých Budějovic

Podle článku Zdeňky Vrzalové v časopise Fantastická fakta (1), Otomara Dvořáka v Astru (2), v Českobudějovických listech (3) a dalších článků (4) se v tomto lese, vzdáleném jeden kilometr jihozápadně od Českých Budějovic, dějí již léta podivné události. První zmínky o této lokalitě pocházejí prý až ze středověku, ale nepřinášejí moc informací.

Před 400 lety se skrývala v lese Boru malá osada a úzká cesta ji spojovala s okolním světem, neboť kolem byly rozlehlé hluboké bažiny, ve kterých nejeden člověk předčasně ukončil svůj život. Tonoucí zde prý zapsali svoji hrůzu a ta i po staletích může působit na lidskou psychiku.

Noční zážitek

Za temné noci se dvě děvčata vracejí domů z filmového představení. Ačkoli jsou veselé mysli ze zhlédnuté komedie, jejich nálada po vstupu rázem upadá. Zaslechnou kroky, které postupně sílí a jdou zároveň s nimi. Obestírá je hrůza, nikoho nevidí, jen ty kroky s nimi drží tempo.

Z lesa se ozve nesrozumitelný mužský hlas. Dívky se dají do běhu, kroky je pronásledují a hlas neustává, dokud se nedostanou mimo les.

Tento příběh prožila sama autorka článku s kamarádkou v lese Boru před dvaceti lety. 

Přestřelka

Právě tehdy se tam odehrála tragédie, o které žádný tisk nepsal a vše bylo důkladně ututláno. Před rokem 1989 měla Československá armáda v lese posádku a muniční sklad. Ve dne v noci byla nepřetržitě střežena cesta, po níž se munice převážela. Osudné noci, kdy vojáci střídali stráž, uviděli, jak se jejich kolega proměnil v podivnou bytost, která jim nahnala takový strach, že po sobě začali střílet. Došlo k šílené palbě, při které tři vojáci přišli o život a čtvrtý byl převezen do vojenské nemocnice s těžkým poraněním a zanedlouho mu podlehl. Před smrtí vypovídal o svém šokujícím zážitku, ale nikdo mu nevěřil - přestože během té noci úplně zešedivěl. Ale přes všechny pokusy rekonstruovat takto pojatý příběh, se nepodařilo najít nikoho, kdo by událost potvrdil v podobě, v jakém ji autorka článku uvádí. V pražském vojenském archivu v záznamech z let 1969 - 1985 nebyla o případu nalezena žádná zmínka.

Přistálo v Boru UFO ? 

U zdejší vojenské posádky sloužil muž, který autorce vyprávěl další záhadný příběh. Jedné noci prý byl vyhlášen mimořádný poplach, neboť se do lesa zřítil neznámý létající předmět. Celá lokalita byla uzavřena a po dobu jednoho roku do ní nikdo neměl přístup a to ani vojáci, ačkoli zde předtím armáda prováděla pravidelné zkušební střelby. Pozůstatkem po této události zde zůstaly ožehlé stromy. Musely být vystaveny velmi vysoké teplotě, protože jsou místy spálené na uhel, třebaže okolní porost nebyl požárem zasažen.

Podivná postava 

Jednou v noci roku 1993 procházely paní Naďa a paní Michala Borem. Jakmile vstoupily do lesa, zmocnil se jich nepříjemný pocit, jako kdyby je někdo sledoval. Pak uslyšely kroky. Velmi vystrašené se na chvíli zastavily, aby zjistily, kdo je jim v patách. Nejdřív nikoho neviděly. Až po chvilce spatřily vycházet z lesa vysokou černou postavu v dlouhém plášti. Bytost však plula asi 40 cm nad zemí. V polovině cesty se zastavila, několik minut stála na místě a pak zmizela...

Zjevení za bílého dne 

V roce 1994 za krásného, slunného letního odpoledne šli paní Marie a paní Romana se svými dětmi a psem do Boru na borůvky. Náhle uslyšely kroky a slabé pískání. Lesem se linula starodávně znějící, skličující melodie. Pes začal výt a zmateně pobíhal od jednoho k druhému a nakonec utekl do polí. Vzápětí se v oplocence objevil vysoký muž v černém. Ženy na něj jenom civěly a stály jako přikované. Během několika vteřin se černá postava přemístila ze vzdálenosti zhruba třiceti metrů mezi obě ženy a malou Michalku. Stál mezi nimi, široký černý, klobouk stažený do čela, dlouhý černý kabát až ke kotníkům. Když se objevil, provázely ho zvláštní klimatické podmínky. V okruhu asi sta metrů se znatelně ochladilo, začal foukat prudký vítr a zešeřilo se - ačkoliv nebylo na obloze ani mráčku. Bylo 14 hodin odpoledne. Muž stál mezi nimi, jako by chtěl dát najevo, kdo je pánem tohoto lesa. A pak najednou všem zmizel z očí, jako by se propadl do země. Jediný, kdo jej nespatřil, byl Rosťa, syn paní Marie. V okamžiku zjevení totiž honil vystrašeného pejska po poli. Ale dodnes si vzpomíná na smutnou melodii, kroky a podivnou změnu počasí.

Zářící oči 

Před necelým rokem šli David a Tomáš za tmy Borem. Cítili, že je něco sleduje, snaží se ovlivnit jejich mysl a nahnat jim strach. Jakoby nebyli v lese vítanými hosty. V polovině cesty uviděli ve výšce dvou metrů zářivé, hledící červené oči. Oči se daly do pohybu směrem k chlapcům. Kluky popadl děs a snažili se z lesa co nejdřív zmizet.

Tajemné kroky

Dvě ženy, které se asi před třemi lety (tj. asi 2007) vracely v noci z kina, uslyšely kroky a dostaly strašný strach. Nikoho neviděly, ale kroky je pronásledovaly až na kraj lesa. Několik dní hrůzou ani nemluvily. „Jela jsem tam párkrát s manželem na houby. Nikdy jsme nic nenašli a musím říct, že mi tam nebylo vůbec dobře. Pořád se mi zdálo, že za námi někdo chodí, a byla mi hrozná zima,“ potvrzuje Lenka Tichá, která bydlí přímo na sousedním sídlišti. (4)

Strom oběšenců

K místu se váže další podivuhodnost. Nedaleko odtud stával "strom oběšenců", na němž si v průběhu řady let mnoho lidí vzalo život. Dokonce se tu oběsila na jedné větvi i mladá manželská dvojice. Vesničané se nakonec rozhodli "prokletý" strom porazit. Rozsekali jej a spálili.

Tváře na fotografiích

Na fotografiích z tohoto lesa lidé nacházejí různé "tváře", prý těch, kteří v lese zemřeli. (4) Je to však jen náhodná hra světla a stínů, ze které si náš mozek dotváří známé objekty. 

Příběhy a vyprávění o záhadných událostech spadají spíše do oblasti městských legend. (5)

Podle :

(1) Vrzalová, Z.: Tajemný les. Fantastická fakta 12/1999 str. 18 - 19

(2) Dvořák, O.: Duchové v zaniklé tvrzi. Astro, 2002 

(3) Lesní přízrak děsí okolí Branišova. Českobudějovické listy, 10.3.2001

(4) -hof-: Strašidelný les u Branišova. Aha, 25.3.2010

(5) Branišovský les. Wikipedie.

Co je na lese Boru tak divného ? Máte podobné zkušenosti s tímto nebo jiným místem ? Napište nám o nich !

 

Klub psychotroniky a UFO  

(c) Klub psychotroniky a UFO * České Budějovice, 2016