Historie


„Co nového v záhadologii“ (Praha)

Datum   Jiné články Fotografie  
14.11.2015 V sobotu 14. listopadu 2015 se uskutečnila akce „Co nového v záhadologii“ v Praze. Proud přednášek a diskusí trval od 10-16:30 hod. s důrazem na kritičnost a zvýšení odborného přístupu ke sledovaným otázkám.

• Lenková, J.: Náměty k výzkumu u obce Plachtín. Dr. Jitka Lenková informovala o námětu Františka Soukupa z Tachova prozkoumat oblast Plachtína (okr. Plzeň-sever). Jde o oblast kolem tzv. Zlatého lomu u Skelné huti. http://www.kpufo.cz/oblasti/meg/album/kartoteka/mstipok/stipok.htm 
• Slouka,J.: Příspěvek k polemice o moravských pyramidách. Dr. Jiří Slouka vyprávěl, co způsobila jeho recenze na knihu o „znojemských pyramidách“ http://www.kpufo.cz/wzn/z_2.htm, publikované v místních novinách Znojemsko v době konání tzv. „konference“ o těchto pyramidách v červnu 2015. Podrobně rozebral charakteristické rysy pavědeckého přístupu v podobných otázkách.
• Gusca V.: Legenda o "zlatém vlaku". L. Šafařík na základě materiálu lotyšského badatele Vlada Gusca objasnil základní prvky legendy o „zlatém vlaku“ v polském Slezsku. http://www.nectonlab.org/index.php/katalog-materialov/archeology/legends/169-nazi-gold-train.html
• Kroupa, P.: Jak Afričané dobyli Evropu. Dr. Pavel Kroupa se věnoval prehistorickým migračním vlnám, neandertálskému obyvatelstvu Evropy a jejich zániku.
• Kačírek, V.: Kryptozoologické záhady. Bc. V. Kačírek vyprávěl o různých aspektech kryptozoologického výzkumu. Jeho vystoupení bylo doplněno krátkou prezentací
• Tom, T.: Monstra a podivné bytosti.
• Drobečková, V.: O knize a filmu "Muži co zírají na kozy". V. Drobečková upozornila na opomíjenou knihu „Muži co zírají na kozy“, která obsahuje údaje o vojenském využití parapsychologie v USA. Kniha : http://www.databazeknih.cz/knihy/muzi-co-ziraji-na-kozy-32164, film: http://www.csfd.cz/film/248830-muzi-co-ziraji-na-kozy/prehled/ 
• Drobečková, V.: O zkoumání paraschopností pomocí EEG v laboratoři ZČU. V roce 2014 se uskutečnila série experimentů, zaměřených na zachycení EEG u lidí, kteří používají různé výjimečné schopnosti. Získané zkušenosti budou využity i v dalších fázích v letním semestru 2016.
• Dosoudil, T.: Experimenty s SHC. Doc. Tomáš Dosoudil objasnil podstatu informací o SHC, nejznámější případy a hypotézy.
• Šiška V.: Experimenty s SHC v roce 2015. V návaznosti na předchozí vystoupení Vl. Šiška informoval o provedených experimentech, provedených v roce 2015 ve spolupráci s Požárním sborem ČR.

Akce se zúčastnilo na 40 badatelů, přednášejících a posluchačů. Bohužel až v závěru se využil mikrofon k lepšímu ozvučení podzemního sálu. Prezentace a nahrávky vystoupení budou podle kvality k dispozici dalším zájemcům na DVD.

 1, 2 1, 2, 3  
Zdroj KPUFO