Články, zprávy, aktuality


Autor Název Místo Zdroj
Fr. Javůrek Reakce na článek "Cesta klamu" Moravská Třebová, Český Dub E-mail

VORTEX ???

Přečetl jsem si článek o gravitační anomálii od pana Doležala "Cesta klamu". Článek je velmi zajímavý, ovšem nutno podotknout, že závěry, ke kterým badatelé dospěli pomoci měření jsou naprosto chybné, a to proto, že byla použita logicky nepoužitelná metoda měření. 
Pro přiblížení cituji z článku : 

Zaparkovali jsme na udusané půdě pod silničním nájezdem do tunelu, který se na mohutných betonových pilířích tyčí nad krajinou se strašidlem. Bylo nás tolik, že vykalibrovat bubumetr trvalo pouze pár minut. Obřadně jsem položil míček doprostřed a sledoval, jakým směrem se bude kutálet. Nic. Se zlým tušením jsem natáhl reflexní vestu a vydal se na silnici, na níž jsme před chvílí tak pěkně v plně naloženém autě couvali bez motoru do kopce. Po silnici, která nyní byla z našeho úhlu pohledu do kopce. Třímal jsem lať a dvě vodováhy. Došel jsem k asfaltu, položil lať a na ni vodováhu. Proutkař měl pravdu. To, že jsme předtím s autem couvali a že se koulely láhve, bylo poměrně normální. Bylo to totiž z kopce ... Položil jsem oba míčky na silnici. Koulely se. Plně v souladu s přírodními zákonitostmi a vodováhou z kopce, který ovšem vypadal, jako by byl do kopce. Připomínám, že jsem předtím nic nekouřil. Ale přiznávám, že když jsem si z vodováhy její tristní ortel přečetl, opravdu jsem jointa potřeboval. Když se u ní vystřídal celý Bubu Research Team, odhlasovali jsme, že je to „z kopce“, a ne „do kopce“ a není co zkoumat. Pokusil jsem se celý optický klam nafotit. Celá tamní krajina je vlastně úbočí hory. Proti ní trčí přivaděč k tunelu, který stoupá v překvapivě vysokém úhlu. Silnice je navíc na vysokém náspu. Takže sjezd z ní vypadá, že je velice výrazně „z kopce“. Ve skutečnosti však je - vzhledem k okolní krajině - naopak „do kopce“. Ach jo ... Naložili jsme peřiňák a vydali se dvě stě padesát kilometrů nazpět. „To je fakt dobrý, pozvat patnáct lidí na to, že se míček kutálí z kopce!“ podotkla jedna z členek Bubu Teamu cestou zpět. Vysadit jsme ji nemohli, protože auto bylo její. Takže mi nakonec dodal trochu optimismu jedině docent Kubínek. Vezme prý na místo studenty - dobrý příklad pěkného optického klamu je lepší než nich.

Takže proč můj závěr o nesmyslných výsledcích měření ? 

Jde o skutečnost, že pokud je na jakémkoliv místě podezření na výskyt gravitační anomálie, je třeba OBJEKTIVNĚ zjistit, které místo kopce je výš, a které níž. To nelze zjistit ani porovnáním s okolním terénem, protože jeho i mírný sklon může srovnání změnit, ale ani použitím k měření přístroje, který pracuje na principu využití gravitace, tedy VODOVÁHOU !!! Ta musí zcela zákonitě ukázat to samé, co ukáže láhev kutálející se do kopce, tedy ukáže že sklon je opačný (nikoliv do kopce, ale z kopce). Je to naprosto logické, jelikož vodováha pracuje s gravitací, která je na zkoumaném místě "obrácená". Nelze tudíž na základě měření vodováhou dojít k jiným výsledkům, než s použitím lahve kutálející se do kopce. 

Jedinou možností, jak objektivně zjistit skutečný stav věci, tedy skutečný sklon podezřelého kopce, je použití měřícího zařízení, které není závislé na gravitaci (která je v daném místě změněná), tedy satelitního výškoměru u GPS, protože ten přijímá signály z družic, které přepočítává, a není tudíž závislý na lokálním stavu gravitace. Barometrický výškoměr bych raději vynechal, protože může být ovlivněn i odlišnou teplotou vzduchu pod kopcem a na kopci. 

Franta Javůrek, KPUFO Brno


E-mail z 19.1.2007