Klub psychotroniky a UFO Strakonice

pobočka působící v okr. Strakonice

Blatenské řady ?

U Blatné, ve vesnici Bezdědovice žije pan Říha, který zde platí za pravého znalce širokého okolí. Před nedávnem si při svých procházkách blízkým lesem všiml, že po stále stejném počtu kroků naráží na seskupení kamenů, které vytváří jakési řady. Napadlo jej vzít kompas - a skutečně - řady mají výrazně přesnou orientaci sever jih , jindy zase východ - západ.

Na svůj objev upozornil místní archeology a čeká na jejich reakci. Zatím jen podrobně mapuje kamenné řady a pátrá po nějakém vysvětlení.

Řady jsme si prohlédli na jedné z náhodných cest. I když z lesní cesty vypadají jako náhodně rozhozené balvany, kterých je v každém lese více než dost, kamenné řady tu jsou. Přesně po 20 krocích (tj. 14 - 15 m) následují další a další řady, přesně orientované ve směru světových stran. Kdo viděl kounovské a nečemické kamenné řady (lépe řečeno to, co z nich zbylo), musí uznat, že blatenské řady vynikají ve srovnání s nimi výraznou zachovalostí a zřetelností. Není bez zajímavosti, že se zde říká "u bílých kamenů", ale nelze zamlčet, že v jejich blízkosti se nacházel kamenolom a rýžoviště zlata u Závišínského potoka. Okolí je navíc plné nálezy dokládající keltské osídlení.

Pro ty, kteří by chtěli osobně kamenné řady shlédnout, lze jen dodat, že se nachází v lese Dubina za Bezdědovicemi.

-LŠ-,-VD-

Z časopisu Klubu psychotroniky a UFO * ZAZ č. 3/1995


Blatenské řady II.

Před časem se v ZAZ (3/95) psalo o nálezu kamenných řad u Bezdědovic, severně od Blatné. Pan Říha řady proměřil, zadokumentoval a uvědomil místní odborníky, podáním několika zpráv os svých šetřeních do muzeí.

Kromě těchto kamenných řad, které mimochodem vypadají daleko zachovaleji a úplněji než třeba kounovské (o nečemických ani nemluvě), objevil i další zvláštnosti.

Jsou to zejména jámy, o kterých se jejich objevitel domnívá, že do nich měly být zasazeny menhiry, anebo jsou pozůstatkem po nich. Do každé jámy natloukl kolík a po podrobném proměření jejich vztahů konstatoval, že z nich lze vysledovat řadu geometrických prvků. Přesto by se ke zprávám měli vyjádřit především odborníci. Ti ovšem ví, že v neolitu se stavěly osmiúhelníkové stavby, po nichž zbyly podobné jámy. Ty jsou pozůstatkem po kůlech, které časem shnily. Vyzýváme i další badatele a znalce, aby se zapojili do pátrání a objasnění nastolených otázek.

-pp-

Z časopisu Klubu psychotroniky a UFO * ZAZ 1996/4


(c) Klub psychotroniky a UFO Strakonice, 2004