Pověsti Sokolovska


Bublava
  • pověsti o skřítcích, podobných slepici s hlubokýma zapadlýma očima a mohutnými drápy. Pokud se usadili na hospodářství, přivedli ho na mizinu. Nejeden majitel usedlosti tak skončil oběšením nebo jinou smrtí. Prý nepomohlo ani stěhování, neboť skřítkové rádi putovali s celými rodinami, a co začali v okolí Bublavy, to dokončili i jinde.
  • Na severovýchodním ze tří vrcholů hory Kamenáč nad Bublavou leží na sobě balvany pytlovitýho tvaru. Útvar se podle svého charakteristického vzhledu nazývá Kolébka. Ten také skrývá tajný vchod do jeskyně, kde se vždy na Zelený čtvrtek před Velikonocemi otvírají pohádkové poklady. Nalézt poklady se však může poštěstit jen tomu, kdo se narodil v neděli a byl jako dítě uložen v kolébce. Všechny poklady ukáže stará hornická lampa, zavěšená v podzemních prostorách.
Horní Slavkov
  •  v okolí pověstmi opředená hora Chrudim (Krudum) (836 m) s pověstmi o Bílé paní a pokladech, otevíraných na Velký Pátek 
Chlum Sv. Máří
  • původně zde byla gotická kaple, kterou nechal postavit místní řezník poté, co se mu ve snu zjevila Panna Marie. Kostel byl podle pověstí založen z peněz loupežnické bandy. V mariánské kapli lze vidět stále "vražednickou jámu". 
  • Místo bylo vždy rejdištěm zlých duchů a čarodějnic. Pánem a strážcem lesa byl Heyman, obrovská postava se širokým kloboukem, mechem a lišejníky místo vlasů. 
Jindřichovice
  • na zámku prý byla zazděna dcera zámeckého pána ve svatebních šatech, protože se přiznala, že si našla ženicha, ačkoli ji chtěl otec výhodně provdat za jiného. Za letních nocí tam bylo proto slyšet nářek a zámkem obcházel její přízrak - kdo ji spatřil, toho brzy stihlo neštěstí. 
Kámen
  • na jižní části románského kostela jsou reliéfy 3 trpaslíků
  • na Vysokém kameni (773 m) se prý propadla vesnice,  z podzemí se ozývá zvuk zvonů
  • Na Vysokém kameni jsou bizarní skalní útvary, které daly vzniknout řadě pověstí. Např., že tu stával velký a pevný hrad, jehož krutý, nelítostný majitel sužoval své poddané. Jednou vstoupil do hradní brány starý potulný zpěvák s magickými schopnostmi, aby panstvo pobavil. Rytíř však na něj poštval psy. Zraněný, a ponížený pěvec pak toto místo proklel a tím přivolal na zlého pána a jeho hrad zkázu. Země se začala prudce otřásat a pyšné sídlo se propadlo do hlubin. Zůstaly jen vysoké skalní sloupy, připomínající bývalé hradní věže. Rytíř a jeho kumpáni však nemají ani po smrti pokoje. Za temných nocí se občas z nitra skály ozývá hřmot, výskání a ržáni koní. Hluk doléhá až k historickému hraničnímu kameni při staré cestě do Saska. V jeho blízkosti je údajně vchod do chodby, která ústí do tajného podzemního sálu plného pokladů, naloupených krutým rytířem. Ty prý hlídá Bílá paní, která se tu občas zjevuje v pravé poledne a se svazkem klíčů v ruce. Nikomu neškodí, naopak, řadě lidí již pomohla. 
  • Na Vysokém kameni však žily i jiné podivné bytosti — trpaslíci, divé či mechové ženy, které za trochu jídla odměňovaly soucitné lidi kousky zlata nebo drahých kamenů, ale vyskytoval se tu i zlý bukový mužíček, zlomyslní hejkalové a další prapodivná stvoření.  
Kostelní
  • Ve zdi kostela jsou zazděny dva reliéfy, které znázorňují pověst o Vysokém kameni. (reliéfy jsou kopie, originály jsou v muzeu v Sokolově.)
Kraslice
  • o hradišti nad Kraslicemi se vypráví pověsti o zakletých pannách, které lákají zvědavce, aby je pak omotaly hustou pavučinou. Údajně zde mají být ukryté také nesmírné poklady, nashromážděné loupeživými Reitenbachy. Zatím ale nikdo z hledačů  pokladů neměl  štěstí, neboť v celém areálu se podařilo najít pouze jen hroty šípů, zámky, klíče, ostruhy a čepele kordů.
  • na Zámeckém vrchu (Hausberg) se na Velký Pátek otevírá hora a bílá paní kraslická ukazuje lidem narozeným v neděli cestu k pokladu.  
Kynšperk nad Ohří
  • na západ od města je Zámecký vrch se zbytky hradu. V něm se ukazuje přízrak černého mužíka, který zvěstuje neštěstí. 
Loket
  • na hradě je meteorit, vytažený ze skalní studně. Prý je to zlý " zakletý purkrabí", bývalý správce. 
  • v Trpasličí jeskyni, viditelné od řeky Ohře je pod obrovským balvanem ukryt poklad hlídaný trpaslíky
  • v ulicích Lokte se zjevuje skřítek Štrakakal (Strakakarl), rozcuchaný, v dlouhém splývavém plášti. V jedné ruce nese knihu a v druhé kartáč. Honí nečesané děti a snaží se je učesat. Knihou je bije do zad. 
  • na hradě prý byl vychován syn víly Jan Svatoš (Hans Heiling) s kouzelnými schopnostmi, kterými vystavěl nejkrásnější město na světě. Později jej poručil zbourat a zbytky jsou tzv. Svatošské skály. Podle jiné verze pověstí jde o jeho vlastní zkamenělý svatební průvod nebo o svatební průvod jeho milenky. Původ je zřejmě v názvu louky u Svatošských skal - "Svatá".
  • ve Svatošských skalách se také zjevuje bílá paní  
Nové Zvolání
  • Jméno vesnice prý připomíná radostné zvolání nad objevem, který se stal příslibem návratu starých dobrých časů hornického podnikání. Za jedné prudké noční bouře, která chtěla dostihnout a odhalit zdejšího ducha podzemí, se vyvrátila vysoká jedle a pod jejími kořeny pak lidé objevili bohatou stříbrnou žílu. Tím se jen potvrdily báchorky o pokladech, ukrytých v hlubinách. Na místě nálezu byl pak skutečně otevřen důl „Jan na poušti“, při kterém vznikla dnešní ves.  

Oloví
  • Nad údolím řeky Svatavy u Oloví se tyčí skupina skal zvaná Buďkámen. Pověst vypráví, že se tudy kdysi ubíral svatební průvod s kočárem, jehož kočí nelidsky týral koně. To velmi rozezlilo čarodějnici žijící v blízkém lese, která za trest všechny účastníky svatebního průvodu nechala zkamenět.
Rolava
  • V lesích kolem Rolavy se okolo půlnoci zjevoval přízrak, kterému lidé říkali Lesní střelec. Bušil velkou silou do stromů a tropil hluk, aby překazil záměry pytláků. Když na nějakého v lese narazil, bylo zle. Pak je honil a štval na ně psy tak dlouho, dokud neskončila hodina duchů. Jednou prý jakéhosi ubožáka proměnil v pahýl stromu. Nešťastníka zachránil až uhlíř, který do pahýlu náhodou zabořil nůž. Pytláci a noční dobrodruzi se pak těmto místům raději vyhýbali.

Sněžná
  • na Sněžném vrchu je prý ukrytý poklad, hlídaný černým psem s ohnivým jazykem. Jednou se mu podařilo k smrti vyděsit mladou služku, která se za listopadového večera vracela z Kraslic do Sněžné. Na rozcestí pod kopcem jí skočil pes na záda a nechal se vylekaným děvčetem nést až na kraj osady. Teprve potom seskočil a zmizel ve tmě. Služka od té doby tímto směrem už nikdy i sama nešla a po setmění už vůbec ne. Mnozí starousedlíci se těchto míst bojí dodnes.
Stříbrná
  • na vrchu Špičák (991 m) prý kdysi stál hrad, který se propadl se do skal.