NÁŠ KLUB
ZÁHADY
PAMÁTKY
LEGENDY
ANOMÁLIE
UFO
ODKAZY
KONTAKTY
Přírodní anomálie
Astrální svět na dosah

Kamenné koule, které se v posledních letech mezi lidmi objevily, vzbudily mnoho dohadů. Pro svůj tvar i energetické vlastnosti jsou považovány za ,,koule bohů´´. Jak jde to ale doopravdy, o tom jsme si povídali s Antonínem Fiuráškem, který s nimi má bohaté zkušenosti.

 • Jak jste tyto koule získal ?

První zmínku o vršanských koulích jsem našel v tisku. Začal jsem se o tuto problematiku více zajímat a obstaral jsem si je z lomu Vršany na Mostecku.

 • To se dají jen tak volně najít ?

Ne, na Vršanech se sice hojně vyskytovaly, ale v současné době se v místě nálezu nedobývá, a proto není možné koule objevit. Jsou totiž uloženy v písčitých vrstvách či čočkách meziloží uhelné sloje, které jsou bývalým dnem někdejšího třetihorního sladkovodního jezera. Teprve, když se písek odkryje, objeví se koule ve svahu dobývacího řezu nebo na jeho plošině.

 • Slyšela jsem, že jsou prý ale radioaktivní?

V žádném případě. Radioaktivitu jsem si nechal ověřit speciálním přístrojem. Mají pouze své přirozené radioaktivní pozadí, dané dobou svého vzniku a místem uložení.

 • Je v nich z hlediska mineralogie něco neobvyklého?

Ne, mizivé množství prvků, které obsahují běžně nalezneme v pyritu nebo markazitu, ze kterých se koule společně s jemným křemičitým pískem skládají. V hojné míře obsahují i drobné zuhelnatělé organické zbytky.

 • Mezi lidmi probíhají i spekulace o tom, že tyto kameny jsou mimozemského původu. Co si o tom myslíte?

Podle mých poznatků a znalostí v žádném případě. Tyto koule vznikají tak, že se minerály začnou navazovat na nějaké organické zbytky. Podobné konkrece se dají najít i na dně moří.

 • Jaké účinky mají koule z psychotronického hlediska?

Vršanské koule jsou schopny pracovat stejným způsobem jako krystaly. Existuje léčení pomocí krystalů či jejich drúz, kde se využívá toku energie v krystalech. Ty se pak přikládají na místa, která člověka bolí nebo se s nimi dolaďují čakry. U koulí je energie podobná jako u krystalů, ale až 37krát zesílená – pokud kouli nasměrujeme správným pólem, a to na sever.

 • Energetická vlastnost koulí je dána podle mě tím, že jsou složeny z velmi jemných mikrokrystalů markazitu, pyritu a příměsí křemičitého písku. A to zřejmě podmiňuje vlastnosti koule.

Další ze zvláštností vršanských koulí je to, že umí přijmout negativní energii a nevyzařuji dále. Většinou ji transformuje a dál ji vysílá jako kladnou energii.

 • O krystalech je známo, že se o ně musí pečovat. Je tomu tak i u vršanských koulí?

Je to obdobné, koule jsou po určité době ,,traumatizovány´´. Díky oxidaci se na nich začne tvořit povlak a může dojít i k jejich rozpadu. Proto jsou na jejich očistu vhodné stejné postupy jako u krystalů – ovšem ty, které nepodporují oxidaci.

Chtěl bych ještě podotknout, že pokud někdo bude mít možnost si z vršanských koulí vybrat, měl by si vybírat intuitivně - stejně jako při výběru krystalů.

 • Drahé kameny mají léčivé vlastnosti. Mají je tyto koule také?

Neslyšel jsem zatím, že by někoho koule vyléčila. Může pomoci dotyčného zbavit třeba bolesti kloubů nebo hlavy. Může se ale i stát, že ho hlava naopak začne bolet či může mít i jiné problémy. Kulička totiž jednou stranou energii bere a druhou dává.

 • Proto je nesmírně důležité její správné nasměrování, jinak nás může energeticky "vycucnout".

Kuličky mají zajímavé účinky i v psychické oblasti – rozestavíme-li vhodným způsobem určitý počet kuliček a svíček, můžeme dosáhnou napojení na duchovní astrální svět či dokonce na mimozemskou civilizaci. Osobně se domnívám, že v tomto případě jde spíše o halucinogenní působení energii kuliček, nicméně je nutné připustit i tuto možnost – právě proto, že se podobnými jevy zabývám. Byl jsem u experimentu, kterého se zúčastnily tři pokusné osoby. Každá z nich však měla jinou vizi, která se vždy týkala oblasti zájmu dotyčného člověka.

 • Děkujeme za rozhovor.

Vršanské koule jsou jistě kuriozitou. Ovšem takovou, která se může v rukou člověka neznalého věci proměnit v nástroj, kterým si může i ublížit. Jestliže proto nějaké koule vlastníte a hodláte s nimi experimentovat, raději se nejprve poraďte s odborníkem.

 
 Z časopisu :  Severočeský deník 1996
   

 

(c) Klub psychotroniky a UFO Most, 2002