Záhady dnes - Záhadná sekerka

V korytě řeky Nisy, v samotném centru Liberce se našla sekerka, která vypadala jako z doby kamenné a měla by tedy být z kamene. Záhy se však zjistilo, že reaguje na magnet.

 Z provedených analýz vyplynulo, že tato sekerka nebo špičák obsahuje takřka 99,4 % železa, že to tedy je téměř čisté železo, dále měď - 0,4 %. Ostatní kovové i nekovové prvky se v sekerce nacházejí v mizivém množství. Zajímavá je takřka naprostá absence uhlíku. Přitom surové železo je v podstatě slitina železa s uhlíkem, kterého bývá i nad 2,5 % a dalšími prvky; i v ocelích bývá kolem 2 % uhlíku. V sekerce není obsažen téměř vůbec, respektive je ho tam pouze 0,05 %.

Ačkoli předmět nese znaky výrobku z mladší doby kamenné, (tvar, provrtání, atd.), neexistují žádné doklady o tom, že by v pravěku, tj. asi před 6 000 lety probíhala nějaká, byť i experimentální tavba železa.

Přitom nejde o žádnou přírodninu, která obsahuje železo; třeba hnědel nebo hematit čili krevel. Avšak po změření hustoty se zjistilo, že jde o tak velmi vysoký obsah železa, že se o přírodninu jednat nemůže. Přitom vznikla další hypotéza, že by se eventuelně mohlo jednat o meteorické železo. To znamená, že pravěký člověk našel a sebral kus meteoritu a přizpůsobil svým potřebám - vyrobil z něj nástroj. 

Nejstarší kovové výrobky z měkčích kovů (různé slitiny, čistá měď, zlato apod.) jsou staré zhruba 6 000 let. Železné předměty se objevují před 4 000 lety. Taveniny však ještě nemohly být zbaveny nečistot, proto tak vysoký obsah železa, jaký je v této sekerce, vylučuje možnost obvyklého tehdejšího zpracování.

Jiné názory nepřipouští tak starý původ předmětu a předpokládají, že jde o pozůstatek nějakého technického zařízení z moderní doby nebo minimálně ze středověku. 

Pokud jde skutečně o neolitický nástroj, pak to, že je z kovu, je skutečná rarita – nikde jinde se podobný nástroj nenašel.

 Podrobné složení materiálu sekerky či špičáku z koryta řeky Nisy:

Fe (železo) 99,357 %, Cu (měď) 0,440 %, Ni (nikl) 0,067 %, P (fosfor) 0,043 %, As (arzen) 0,042 %, Sn 2 (cín) 0,037 %, Ti (titan) 0,023 %, Nb 2 (niob) 0,017 %, C (uhlík) 0,015 %, Mo (molybden) 0,005 %, S (síra) 0,004 %, ve stopovém množství pak ještě Si (křemík), Mn (mangan), Cr (chrom), Al (hliník), V (vanad) a W (wolfram).