Senzibilní archeologie

Obsah:
1. Všeobecně o nedestruktivní senzibilní archeologii.
2. Senzibilně-archeologické metody (S.-archeol. metody).
3. Ingerenční stopy.
4. Terminologie z oblasti senzibilní archeologie
5. Přehled dosavadních objevů s.-archeologickými metodami
6. Seznam literatury

1. Všeobecně o nedestruktivní senzibilní archeologii.

1.1. První objevy záhadných stop na hradištích


Před řadou let jsem se z pouhé zvědavosti zajímal, jak lze virguli využívat různým způsobem, mj. také např. při průzkumech na historických hradištích. První takový průzkum jsem provedl na známém slovanském hradišti Starý Loket u Karlových Varů, i když jsem věděl, že se tam odborně artefaktů nalezlo málo, takže šance pro mne byla velmi malá. Pomocí virgule jsem žádné artefakty skutečně nenašel.
Překvapením však bylo poměrně snadné objevení tehdy zcela neznámých; neviditelných zón, zejména podél historického valu. Byly to zóny ve tvaru linií, jak přímých, tak kruhových, na které reagovala virgule. Vyzkoušel jsem si, že nalezené linie nemají nic společného se zónami vytvořenými vodou a kruhové nejsou vybuzeny ani ukrytým bodovým materiálem. Podlouhlé linie se táhly na vrcholu valu, přesně souběžně s jeho osou, jejich vznik byl vysvětlitelný bývalou výdřevou. Avšak existenci neviditelných zónových linií ve tvaru kružnic s průměrem obvykle cca 1,5 až 2 m (pro zjednodušení jim říkejme "kruhy"), jsem si neuměl dlouho nijak vysvětlit. Po zveřejnění nálezu jsem dostal řadu názorů, čím tyto kruhové zóny mohou vznikat, např., že by to mohly být skryté zasypané odpadové či zásobníkové jámy, stopy po nějakých hromadách nebo ohništích, projev podhoubí, podzemních anomálií atp.
Většinou žádný z nápadů pro vysvětlení nálezů neodpovídal. Vyhovovala úvaha, že se jedná o stopy po nějakém osídlení ve stanech nebo chýších s kruhovou základnou. Bohužel, k tomu se neuměli vyjádřit odborníci - jak archeologové, tak vojenští historikové. O takové možnosti prý není nic známo. Další nejasnou možností bylo působení nějakých zemních anomálií ze skály na jejímž vrcholu se hradiště rozkládá. A tak nezbývalo, než hledat pro srovnání kruhy někde jinde na podobném slovanském hradišti. Podle doporučení jsem se pokusil s manželkou zkoumat hradiště Stará Plzeň u Starého Plzence. Toto hradiště je větší, ale většina povrchu má dost velký sklon nevhodný pro osídlení. Výhodnější, téměř vodorovné plochy jsou většinou až na návrší, proto byl počátek prospekce od dolního okraje neúspěšný. Avšak nadšené překvapení se dostavilo na výše položené ploše, která má jen mírný sklon, místy je vodorovná, velmi výhodná pro osídlení. Tam jsme objevili množství hustě rozmístěných kruhů tvořících řetězce, tzv. soukruží, nálezy byly podobné nálezům na Starém Lokti. Bylo jasné, že kruhy nemohou být nějakou jen místní anomálií. Od místních občanů i od odborníků a z literatury jsem se dozvěděl některé informace o hradišti, ale nic o tom, jak se na hradišti žilo, jaká byla obydlí, zejména prostého lidu. A to přes to, že je toho o stavbách na hradišti hodně známo, např. kde bylo opevnění, několik kostelů, velký obranný val s příkopem atp., protože archeologickému výzkumu byla věnována na Staré Plzni velká péče, podobně jako na Starém Lokti. Pomocí virgule jsme později provedli na tomto hradišti ještě řadu dalších průzkumů s velmi zajímavými výsledky (viz nálezovou zprávu /lit.5/), což dokazuje k jak úplnějším poznatkům by se mohlo s virgulí dospět, zejména při systematické prospekci.
Vznik kruhů byl stále nejasný. Bylo třeba získat více zkušeností a porovnání, a tak následovaly průzkumy s virgulí na řadě dalších hradišť a také nové objevy kruhů. To již bylo zřejmé podle shodných charakteristik, že se s největší pravděpodobností jedná o nějaké stopy po dávném osídlení Při několika zkušebních odhrnutí vrchní humosní vrstvy v místech kruhů jsem nikdy neobjevil ve spodní zemině něco mimořádného, obvykle byla spodina jakoby ne-dotčená, nebyly patrné rozdíly oproti spodině v okolí. Shodou náhod se kruhy objevují na Starém Lokti i v místě, kde byl dříve odborně zkoumán pruh terénu a ve vykopané sondě také nebylo nalezeno nic zajímavého. Ani na porostu, rostoucí trávě nejsou patrné nějaké viditelné rozdíly. Nic viditelného tedy nenaznačuje, že na místě kruhu někdy něco stálo. Jen výjimečně lze usuzovat, že na ploše, na které se nalézá kruh, někdy něco stálo - např. podle terénních úprav (prokazatelných zářezů do svahu apod.), kterými byly vytvářeny malé vodo-rovné plochy, jindy podle malých teras na stráních, ke kterým nevede žádná cesta, ale jejich využívání dokazuje primitivní nevyrovnaná kamenná zeď (viz nález. zprávu /lit.11/).

Logika říkala: jestliže kruhy jsou stopami po bývalých obydlích, jsou následkem lidské činnosti, musí být tedy možnost je uměle opět vytvořit.
Několik let jsem prováděl výzkum se zkouškami a měřeními, který tuto možnost potvrdil, vše je zaznamenáno v mé knize Fenomény ingerence a prestace /lit.1/.

2. Senzibilně-archeologické metody (S.-archeol. metody)

2.1. Význam metod, které jsou nedestruktivní činností


Mnohé archeologické památky byly objeveny odborníky zcela náhodou při nějakém výkopu apod. Existují však možnosti, jak lze provádět vyhledávání a průzkum (prospekci) i na větších plochách systematicky, efektivně a poměrně rychle, zejména při moderních možnostech využívání různé techniky. Jedná se o tzv. nedestruktivní prospekci, kterou lze zkoumat terén bez výkopů či jiných narušení povrchu (terénních destrukcí), a to jak poměrně velké plochy v krajině, tak menší na lokalitách. Podle výsledků lze pak detailní výzkumy, zejména na volných terénech, urychlit a zefektivnit. Význam nedestruktivních průzkumů, které mohou upozornit na dosud zcela neznámé a neočekávané nálezy nebo které mohou mít i jiné využití, je dost široký. Mezi nedestruktivní metody se např. řadí: - průzkumy zaměřené na povrchový sběr, - dálkový průzkum pomocí leteckých či družicových snímků, - průzkum geofyzikálními metodami, zejména pomocí magnetometrie, - průzkum s pomocí přístrojů na detekci kovů, - průzkum pomocí vrtů a malých rýh, a jiné metody včetně geochemických. (Blíže o nedestruktivní archeologii /lit.30/)
Další metody nedestruktivního průzkumu umožňuje tzv. senzibilní archeologie, ale o té se v odborných
knihách nepíše. I když se potají někdy při archeologických průzkumech využívají oficiálně neuznávané metody využívající virgule. Obvykle se taková činnost tají, i když možnosti těch-to metod jsou velké. Např., jak by mohli bez virgule objevit v Egyptě neznámí vykrádači hro-bů (patrně primitivní domácí lidé) staré, hluboce uložené a důkladně ukryté hrobky s poklady, tajně, asi dost rychle a bez moderního vybavení? Mohli by mít bez virgule již dávno v minu-losti tak úspěšnou činnost, možná úspěšnější než mají nynější legální vědecké týmy vybavené nejmodernějšími přístroji? Ve skutečnosti si někdy virgulí pomáhají archeologové podob-ně, jako bagristé.
Při nevyužívání senzibilních metod naopak dochází k případům, že se např. na základě pouhého tušení a určitých předpokladů provádí neúspěšný náročný výkop těsně vedle ukrytých památek, které se pomocí virgule mohly najít bez zbytečné ztráty času a práce.

2.2. Senzibilně-archeologická prospekce

Jedná se o provádění průzkumu povrchu plochy terénu nedestruktivně, pouhým vyhledá-váním zónových anomálií a zejména ingerenčních stop, vše za pomoci virgule, tzn., že se neprovádějí výkopy a ani se neporušuje do hloubky povrch terénu. Při prospekci, kterou obvykle na vzdálené lokalitě musím provádět řadu hodin, pomalu a pokud možno souvisle kráčím a trvale sleduji reakce virgule. Při pouze orientační prospekci, kdy činnosti nutno provádět urychleně a zjednodušeně, nalezenou stopu nezpřesňuji, nezaměřuji ani nefotografuji. Obvykle zkoumám co největší plochu lokality nejdříve jen orientačně, k detailnímu zkoumání určitých míst se vracím. Reaguje-li virgule na nějaké popudy, je nutno určitými metodami vyhodnotit, zda se jedná o nález, který mne zajímá, např. o ingerenční stopu nebo o pouhou vodní či jinou zónu. Nalezenou stopu vyznačuji obvykle pokládáním bílých značek na terén. Při detailním průzkumu a vyznačování určité stopy (např. soukruží) vždy vyznačenou stopu několikrát zpřesňuji a hledám její případné. pokračování a návaznosti v okolí.
Vyznačení potom měřím a zakresluji, pokud možno i zaměřuji ke vzdáleným pevným objektům, případně jen ke světovým stranám a fotografuji. což slouží pro dokumentaci. Snímek pokud možno se známým pozadím slouží k prokázání nálezu a lokality. U pracovního stolu a počítače je pak nutno poznatky zpracovat, zakreslit, zhotovit obrázky a při významnějších nálezech sepsat nálezovou zprávu, kterou předávám zdarma odborným místům pro informaci jakožto výsledek dobrovolné zájmové činnosti.

2.3. Vyznačování ingerenčních stop

Ingerenční stopy, zejména dále zmiňované k-kruhy je na schůdném terénu možné poměr-ně dobře zjistit pomocí citlivé virgule, vhodných senzibilních metod a patřičného umění využívat virguli, to ovšem při dostatku trpělivosti. Vyznačování na terénu nebývá vždy snadné, např. ve vysoké trávě, činnost ztěžují až znemožňují i jiné okolnosti, např. vítr, únava aj. Čas-to je nutno prospekci opakovat při lepším počasí, případně v jiné roční době. Překážek k činnosti je celá řada, proto také o takovouto pracnou a nevýdělečnou činnost není zájem. Přes-to, přes všechny překážky je objevování zajímavé a věřím, že i prospěšné.

3. Ingerenční stopy

3.1.

Na řadě slovanských hradišť v ČR, již dříve odborně zkoumaných a prokázaných, ale i na jiných místech pravděpodobného dávného osídlení již řadu let nacházím pomocí virgule různé neviditelné stopy, které po vyznačení na terénu vytvářejí dlouhé jednoduché, dvojité i trojité linie, obdélníky s velikostí základů malých srubů a jiné tvary, zejména kruhy s průměrem obvykle 1,5 až 2 m. Jedná se o zóny, které se neudržují nějakým přímým působením, ale remanencí v ingerenčně ovlivněné zemině, tzn. kdysi ovlivněné určitým materiálem (zde kůží a dřevem), který již dnes neexistuje. Působení na zeminu dávno skončilo, ale její dřívější ovlivnění se stále ještě projevuje, takže nyní objevované kruhy a linie jsou již jen pouhými neviditelnými stopami. Zatím je nelze asi jinak určit než pomocí virgule, nazývám je "ingerenční stopy". Projevují se tzv. prestací. Ingerence i prestace mají řadu fyzikálně-matematických zákonitostí, které by mohly být dobře využívány v různých oborech, zejména v archeologii. Blíže o této problematice viz v knize Fenomény ingerence a prestace /lit.1/.

3.2. Karlovarské kruhy

Podle prvého nálezu ingerenčních stop ve tvaru kruhů jsem po získání určitých poznatků nazval kruhy nalezené na hradišti Starý Loket u Karlových Varů (vedle obce Tašovice) "karlovarské kruhy" ("k-kruhy") a řetězce, které kruhy vytváří jsem začal nazývat "soukruží". Po-stupně jsem kruhy nacházel na řadě dalších odborně prokázaných hradištích, ale i na jiných dosud odborně neznámých lokalitách, kde lze předpokládat dávné osídlení, tedy lokalitách dosud archeologicky nezkoumaných. V návaznosti na k-kruhy jsem nacházel také neviditelné liniové, obdélníkové i jinak tvarované ingerenční stopy. Dosud jsem pomocí virgule a speciálních senzibilně-archeologických metod objevil na více než 50ti lokalitách již přes 1700 neviditelných stop, kruhů, linií a obdélníků, z toho přes 620 soukruží. Stop jsem při průzkumech zásadně vyhledával na každé lokalitě vždy více, nikdy se tedy nejednalo o nějaký náhodný, ojedinělý nález. Na sedmi nalezištích jsem dospěl k zajímavým objevům skupin obdélníků. Čtyři z nich byly umístěné uprostřed hradiště a obklopené také neviditelnými liniemi s průchody - v těchto případech se zřejmě jedná o stopy na bývalé akropoli, obklopené a chráněné palisádou.

Kruhy jsou dosud málo známou zvláštností zkoumaných slovanských hradišť, a to i pro klasickou archeologii. Jsou to totiž stopy zatím těžko prokazatelné, zjistitelné jen pomocí vir-gule a vhodných senzibilních metod.
Tyto ingerenční stopy nalézám i na hradištích, kde se odborně nepodařilo zjistit, jakým způsobem tam většina dávných obyvatel vlastně žila. Podle mnoha poznatků z výzkumů, různých porovnání aj., a také na základě několikaletého výzkumu ingerence jsem došel k názoru, že kruhy jsou neviditelnými ingerenčními stopami (viz terminologii) po dávném osídlení, konkrétně po obydlích. Tomuto názoru odpovídají všechny nálezy kruhů i charakteristiky míst výskytu jak v ČR, tak v Německu a v Polsku. Výzkum by měl být ještě širší. Dosud se našlo málo těch, kteří měli zájem také podobně zkoumat různé lokality. Bohužel, ne každé-mu z nich se podařilo ingerenční stopy nalézt.

3.3. Zásadní charakteristiky karlovarských kruhů a soukruží

Hlavními znaky a vlastnostmi k-kruhů jsou zejména. velikosti, uspořádání, způsob jejich výskytu, rozmístění a umístění, velikosti rozestupů apod., podle nichž se odlišují od jiných nálezů kruhových zón, např. náhodných místních anomálií, zemních zón, zón vytvářených podhoubím apod. Naprosto neviditelné karlovarské kruhy, zjistitelné zatím jen pomocí virgule, jsou přesně kruhové s průměrem obvykle cca 150 až 200 cm i více, přesně se dotýkají, nikdy se nepřetínají, tvoří řetězce obvykle tří až pěti i více kruhů. V soukruží většinou kruhy nemají stejný průměr. Tvarově ani velikostí není žádné soukruží zcela shodné s jiným. Uprostřed největších dvou až tří kruhů jednoho soukruží virgule obvykle signalizuje bývalé malé ohniště a další větší ohniště vně kruhů, obvykle přes 1 metr od nich. Mezi jednotlivými soukružími je vždy určitý odstup, obvykle v rozmezí 0,6 až 10 i více metrů.

Při detailnějším výzkumu vlastních kruhů speciálními senzibilními metodami lze určit i body na kruzích, na nichž stály dřevěné tyče tvořící kostru chýše (obvykle 9 až 15 bodů), uvnitř kruhů lze vyznačit stopy lůžek a ohnišť a někdy vně kolem kruhů ještě další slabší stopy kolem obrysu. Takto detailní výzkum poměrně velmi slabých ingerenčních stop vyžaduje speciální metody prospekce, dobré podmínky pro měření, aj., také velmi citlivou virguli, dobré zkušenosti a umění zacházet s virgulí. Charakteristiky kruhů vyplývají z poznatků velkého množství již objevených ingerenčních stop různě umístěných, takže tyto nálezy nelze považovat za náhodné projevy místních anomálií. Velmi zajímavým výsledkem všech mých výzkumů jak v ČR, tak v Německu i v Polsku je, že základní charakteristické znaky karlovar-ských kruhů jsou na dosud zkoumaných lokalitách zcela shodné.

3.4. Doba pravděpodobného vzniku karlovarských kruhů

Přibližnou dobu vzniku ingerenčních, tedy uměle vyvolaných stop je podle mých výzkumů v zásadě možno početně stanovit. Určení výchozích hodnot pro výpočet je však dost obtížné, navíc je zatím závislé na subjektivním vlivu senzibilní osoby, která pomocí virgule měří intenzitu prestace dané ingerenční stopy, což znamená, že zjišťuje, jak silně se stopa ještě projevuje. K výpočtu je třeba také znát, jak dlouho stopa vznikala, což lze u kruhů provést jen odhadem. Početní výsledky mohou být tedy jen přibližné.
Schůdnější a věrohodnější cestou ke zjištění doby vzniku určité ingerenční stopy jsou porovnávací metody, využívající určitých souvislostí, např. návaznosti na existující historický val, na existující historické základy apod., tedy na objekty, jejichž stáří je možno odborně určit. I když se nestanoví doba vzniku stop stejně přesně jako u srovnávaného objektu, získá se alespoň časové omezení či rozmezí, což je také významné. Tak například jsem v dalovickém parku u Karlových Varů zjistil, že k-kruhy zasahují pod kmen tisíciletého dubu. Podle toho kruhy vznikly v době, kdy strom ještě neexistoval, tedy patrně před koncem l. tisíciletí n.l. Další omezení doby vzniku k-kruhů na českém území lze odvodit např. z doby existence hradiště Starý Loket u Karlových Varů, protože na tomto hradišti k-kruhy jasně navazují na existující obloukovitý val, který podle odborných zjištění pochází z doby slovanského osídle-ní. Podle návaznosti vznikly kruhy až po vybudování valu, tím je omezena doba vzniku kru-hů. Podobnou návaznost kruhů na val jsem zjistil i na hradišti Stará Plzeň, na val na hradišti Rovina (rozkládá se na západním konci pohoří s horou Džbán) a v Polsku na val v městě Darlowo. Lze najít i další návaznosti. Například velmi významný je objev k-kruhů a linií v Polsku na měřeji Bukovské (na šíji oddělující jezero Bukowo od Baltského moře). Vznik k-kruhů na měřeji jsem odvodil graficko-početně s ohledem na trvalé změny břehů měřeje (výpočet a grafy viz /lit.20/), podle výsledku vznikly tamní k-kruhy také začátkem n.l. Podle výsledků zkoušek a měření, které uvádím ve spise Fenomény /lit.1/, a také z porovnávání výsledků z prokázaných slovanských hradišť v ČR a nálezů v Německu i v Polsku (viz nálezové zprávy dále) vyplývá, že vznik karlovarských kruhů pravděpodobně všeobecně spadá do doby první poloviny 1. tisíciletí n.l. A to přesto, že odborníkům taková kruhová slovanská obydlí, jaká předpokládám podle nalezených stop, nejsou známa. Je samozřejmé, že v zásadě různé kruhové stopy po kruhových stavbách mohly vznikat (a jistě vznikaly)i mimo zmíněné časové období. S největší pravděpodobností však se bude jednat o kruhy s jinými charakteristikami a rozměry. Obvyklé námitky upozorňují, že malé chýše s kruhovou základnou vznikaly asi jen v době kamenné. Je však otázkou, zda by se ingerenční stopy z té doby mohly zachovat, zejména uvážíme-li, že chýše tehdy pravděpodobně nikdy nestály na jednom místě desítky let. K dlouhodobému projevu ingerenční stopy je totiž nutná i patřičně dlouhá ingerenční do-ba, během níž se stopa vytváří.

3.5. Zbraslavské kruhy (z-kruhy)

Ingerenční kruhy jsem všeobecně až do roku 2004 objevoval obvykle s rozměry průměrů do 200 cm, byly to typické poměrně malé kruhy nazývané "karlovarské kruhy" (k-kruhy). Jen ojediněle se mezi nimi vyskytly protáhlé tvary - vejčité, příp. oválné. Při průzkumu keltského hradiště Závist u obce Zbraslav nedaleko Prahy, jsem v roce 2004 poprvé objevil celou skupinu netradičních kruhů - značně větších než 200 cm (s průměry 240 až 300 cm) a zásadně samostatných (tzv. monokruhy) - žádný z dosud nalezených kruhů není spojen s jiným, ne-tvoří tedy soukruží. V nalezené skupině jsou kruhy od sebe vzdáleny 2 až 3 m. Při tom jsem na hradišti typické menší k-kruhy vůbec neobjevil. Tyto z-kruhy jsou ingerenčními stopami, pravděpodobně také po kruhových chýších (stopy po krátkodobých stanech by se do dnešních dnů nezachovaly). Zatím je záhadou, čím a kdy byly tyto kruhy vytvořeny, protože na hoře Staffelberg v Německu na které bylo také prokázané keltské hradiště, jsem takové monokruhy neobjevil (typické menší k-kruhy však ano). Vzhledem k tomu, že se z-kruhy od většinou se vyskytujících k-kruhů značně odlišují, nazývám je pro rozlišení "zbraslavské kruhy" (z-kruhy). Podle jejich objevu na jen jedné lokalitě nelze ještě se zmiňovat o jejich charakteristikách.

3.6. Charakteristiky liniových ingerenčních stop

Dalším častým druhem ingerenčních stop jsou dlouhé, souvislé, nepřerušované, při tom neviditelné liniové stopy, vzniklé obvykle. působením dřevěných konstrukcí v obranných zdech a dřevěnými konstrukcemi ohrazení a průchodů v nich. Nálezy linií jsou popisované ve většině mých nálezových zpráv o průzkumech lokalit. Na valech lze obvykle vyznačit několik řad ingerenčních stop po dřevě, zejména v místech bývalých stěn. Takto je možné určit bývalou šíři obranné zdi. Podle přerušení těchto linií lze objevit místo bývalého průchodu nebo průjezdu.
Často byly lokality chráněny pouze dřevěným ohrazením. V takových případech se nachází přímo na povrchu terénu dlouhé, nepřerušované obvykle dvojité a trojité ingerenční, tedy neviditelné linie. Vedou obvykle nejvýhodnějším směrem tak, aby byly co nejkratší, např. kolmo k délce lokality v zúženém místě apod. Charakteristickou u nich je také naprostá sou-vislost liniové stopy a v místě přerušení (v průchodu, průjezdu) se obvykle najde speciální obranné tvarování, které dosud ve všech nalezených případech mělo levochodé tangenciální provedení. Nachází se i stopy po ohrazení,í tvořeném jen jednou linií, i tyto stopy také bývají přerušované v průchodech, nacházejí se například kolem akropole - bývají to stopy po dřevěné palisádě.

3.7. Význam nálezů ingerenčních stop

Podle všech poznatků získaných po řadě let jsem přesvědčen a v knize Fenomény ingerence a prestace /lit.1/ to také na základě několikaletého výzkumu dokazuji, že k-kruhy a soukruží jsou ingerenčními stopami po dávné lidské činnosti, po ohrazení, po malých povrchových chýších ze dřeva a kůží apod. Nálezové zprávy popisující objevy karlovarských kruhů vychází tedy z předpokladu, že tyto objevené kruhy jsou svědectvím dávného osídlení využívajícího jednoduché povrchové chýše, sestavené z několika kruhových kuželových částí. Na základě mnohých nálezů ingerenčních stop lze již dělat určité závěry o pravděpodobném vzniku k-kruhů a o možné době jejich vzniku. Podle toho lze usuzovat i na lid, který v té době žil. V případě k-kruhů vzniklých pravděpodobně v 1. tisíciletí n.l. se zřejmě jednalo o nejstarší Slovany na našem území. Nálezy k-kruhů v Německu, zejména na Staffelbergu budí myšlenku, že Staffelberg mohl být osídlen také Slovany, a to dost dlouho, jestliže se jejich chýšemi vytvořily dosud trvající ingerenční stopy. Je to možné, i když německé popisy průzkumů i výzkumů o pobytu Slovanů nic neříkají. Je však také možné, že ve shodně stavěných chýších s kruhovými základy žili stejným způsobem i Germáni, případně Keltové. Odpověď týkající se Germánů či Keltů by mohly dát srovnávací senzibilně-archeologické průzkumy na čistě germánských event. čistě keltských sídlištích. Jak bylo již uvedeno, první porovnání s keltským hradištěm bylo provedeno na hradišti Závist - tam byly objeveny zcela odlišné z-kruhy.

4. Terminologie z oblasti senzibilní archeologie

V následujícím jsou uvedeny jen stručné definice některých málo známých pojmů. Detailně jsou vysvětleny ve spise Baumgärtl Vl.: Fenomény ingerence a prestace /lit.1/.

  • ingerenční stopa - stopa (zde ovlivnění povrchové zeminy), kterou po sobě zanechává materiál, např. položený na zemině. Stopu lze zjistit jen pomocí virgule, a to po určitou, po-měrně dlouhou dobu po odstranění materiálu, který stopu vyvolal. Stopa je naprosto neviditelná, její existence se neprojevuje ani růstovými či barevnými změnami porostu

  • ingerenční stopa bodová - ingerenční stopa na malé plošce, např. 20 x 20 cm a menší ingerenční stopa kruhová - je ingerenční liniová stopa ve tvaru kružnice. Většinou se jedná o tzv. "karlovarský kruh"

  • ingerenční stopa liniová - ingerenční stopa ve tvaru linie (široké např.cca 10 cm a více). Dvě souběžné jednoduché liniové stopy vytvářejí "dvojitou ingerenční liniovou stopu"

  • karlovarský kruh (k-kruh) - ingerenční stopa ve tvaru kružnice s průměrem obvykle cca 1,5 až 2 m, jen výjimečně bývají i vejčité nebo oválné tvary. Většinou se vyskytují skupinky několika kruhů navzájem se dotýkajících a tvořících řetězec zvaný "soukruží". Podle poznat-ků z řady hradišť se patrně jedná o ingerenční stopy po základech bývalých povrchových obydlí monokruh - ingerenční stopa ve tvaru kružnice, vyskytuje se bez spojení s jinou kruhovou stopou prospekce (s virgulí) - vyhledávání míst, zejména na přírodním terénu, kde reaguje virgule, např. účinkem zemních nebo vodních zón, aquazón aj., také vlivem prestace z ingerenčních stop (prospekce - z lat. prospicere = dívat se vpřed)

  • selektivní metoda, selektivní metoda vyhledávání ingerenčních stop - speciální senzibilní metoda, při níž lze pomocí virgule a vzorkového materiálu vyhledat i poměrně slabé ingerenční stopy a určit pravděpodobný materiál, který stopu vybudil senzibilně-archeologická činnost - činnost sledující klasické archeologické cíle bez narušení, destrukce terénu (např. bez provádění výkopů) Výsledky jsou zatím dosažitelné pouze pomocí lidské senzibility, vhodné virgule a speciálních metod při dobré znalosti zacházení s virgulí a vhodných podmínkách k činnosti soukruží - řetězec těsně se dotýkajících ingerenčních kruhů tangenciální průchod (průjezd) levochodý - průchod (průjezd) ohrazením tvarovaný tak, že osa průchodu (průjezdu) při kolmém přístupu k ohrazení směřuje doleva

  • zemní zóna - přírodní působení (vycházející ze zeminy), na které reaguje virgule

  • zbraslavský kruh (z-kruh) - ingerenční stopa ve tvaru kružnice. Vyskytuje se jen jako monokruh, tzn. nemá spojení s jiným ingerenčním kruhem.

5. Přehled dosavadních objevů s.-archeologickými metodami (pouze objevy, jejichž autorem je Vl. Baumgärtl)

U jednotlivých lokalit jsou stručně uvedeny jen nejzajímavější objevy pomocí virgule, které byly dosud zcela neznámé. Není-li uvedeno jinak, jsou všechny dále uvedené nálezy ingerenčními stopami, na terénu jsou tedy neviditelné, bez virgule nezjistitelné. Bližší popis jednotlivých lokalit a objevů je v příslušných nálezových zprávách.
- Hradiště Starý Loket (u Karlových Varů): na tomto hradišti byl první nález karlovarských kruhů, později byly nalezeny k-kruhy celkem v desítkách soukruží; seskupení k-kruhů podél valu z obou stran; 3 tangenciální průchody a průjezdy na hradiště; místa pravděpodobných hrobů; ingerenční linie po předsunutém dřevěném ohrazení.
- Hradiště Stará Plzeň /lit.5/: k-kruhy v desítkách soukruží na vnitřním hradišti a v předhradí; hroby okolo rotundy; návaznost k-kruhů na hlavní val u obranného příkopu, a také na okraj tohoto příkopu; nález pravděpodobné mohyly a bývalé studny.
- Hradiště(?) Gobes (u Karlových Varů) /lit.8/: veliké, dosud neuznané hradiště, pravděpo-dobně stále hledané centrum Sedlečanů, podle nálezů pomocí virgule má 3 předhradí, v jeho středu je akropole obklopená palisádou; všechny následující objevy pomocí virgule byly učiněny na stále obhospodařovaném (oraném) poli (Poznámka: i když se jedná o velmi významné objevy, o zjištěné poznatky nebyl zájem v redakcích ani u odborníků; k-kruhy v desítkách soukruží jak na hradišti, tak v předhradí; hlavní vstupní průjezd ohrazením a 3 další na vnitřní části jsou všechny tangenciální; nalezeny velké kusy primitivní železné strusky na ploše, kde bývaly asi i tavící pece a úložiště železné rudy; studna; neznámá štola patrně z doby života na hradišti; z předhradí vyznačena cesta procházející hlavním průjezdem a pokračující až do akropole; na akropoli nalezeny pouze obdélníkové stopy (žádné k-kruhy), vně palisády zase pouze kruhy (žádné obdélníky).
- Hradiště u Radošova /lit.9/: veliké hradiště na pravém břehu Ohře, dosud málo odborně prozkoumané: na silně opevněné části obklopené kamenným valem, kde patrně bývala akropole, bylo objeveno jen jedno soukruží, na velké ploše druhé části hradiště, které nebylo tak silně opevněné, byla namátkově zjištěna řada k-kruhů; na plošině v podhradí linie po bývalém ohrazení obklopující soukruží s k-kruhy.
- Velichov, několik lokalit, všechny jsou na levém břehu Ohře hradiště Děvice (Děvín) /lit.11/ velké hradiště na Liščí hoře naproti radošovskému hradišti: centrum hradiště má malou akropoli, na které je několik obdélníkových stop (žádné kruhové stopy), akropole je obklopena palisádou; vně palisády je hustě rozmístěno několik desítek soukruží s k-kruhy (ne-jsou žádné obdélníkové stopy); na 1. i 2. předhradí je řada řídce rozmístěných soukruží s k-kruhy; velký obranný příkop mezi 1. a 2. předhradím je prokazatelně uměle rozšířen, na širokém dně příkopu je několik soukruží, a to i na rovné ploše vzniklé násypem zeminy při rozši-řovaní příkopu; na strmých stráních pod hradištěm jsou velké i malé terasy se soukružími; na dvou malých terasách s pouze jedním soukružím tvořeným k-kruhy podepírá stráň a chrání místo s kruhy malá zeď složená z kamenů, vedle zdi je do stráně zapuštěné a kameny obložené ohniště; na jedné z horních ploch byl objeven větší k-kruh vejčitého tvaru, který má uvnitř dvě stopy po malých ohništích, mezi nimi jsou dva ploché kameny, (je to pravděpodobně obětiště, vše je úmyslně zakryto),
- vrch Hradiště: řada soukruží na všech místech schopných osídlení, byly nalezeny i vodo-rovné zářezy do stráně a na nich k-kruhy; jeden větší vejčitý kruh byl patrně obětištěm; žádné valy ani linie po ohrazení nebyly nalezeny,
- stráň nad levým břehem Ohře: terasa na stráni - výskyt několika soukruží s k.kruhy, nad touto strání je na okraji plošiny řada soukruží s k-kruhy.
- Ostrov nad Ohří: - zámecký park /lit.21/: ingerenční stopy po řadě bývalých vodních bazénů na nynější rovné travnaté ploše, vyznačení několika dosud neznámých podzemních chodeb a vodních průchozích kanálů (z několika jsou známé jen začátky chodeb); na okraji parku objevena soukruží s k-kruhy (pravděpodobné sídliště); stopy pravděpodobného býva-lého pohřebiště,
- 11 lokalit v okolí Ostrova (také v centru) s výskytem soukruží tvořených k-kruhy, jsou to všeobecně malé lokality, jedna je větší s neobvyklým seskupením - soukruží s k.kruhy jsou rozmístěna ve velkém kruhu kolem bývalého velkého ohniště v centru, tato lokalita na louce má ještě další zajímavosti,
- Hradiště(?) Květnov u Damic /lit.10/ (nad levým břehem Ohře): k-kruhy na vrcholu i na několika lokalitách v okolí a na terasách na příkré stráni; obdélníkové stopy; terasy s obdélníkovými ingerenčními stopami pravděpodobně pozdějšího osídlení
- Hradiště(?) Půle /lit.18/ u Perštejna (nad levým břehem Ohře): podle ingerenčních stop se jedná o veliké hradiště chráněné dokola kamennými valy; při okrajích náhorní plošiny je velké množství dost hustě umístěných soukruží s k-kruhy, ty jsou i na terase na stráni a v sedle pod návrším; ve střední části veliké plošiny nebyl nalezen žádný k-kruh, ale řada obdélníkových stop - jedná se patrně o akropoli; návrší má optické spojení s návrším na hoře Úhošť.
- Hradiště na hoře Úhošť (u Kadaně): pravděpodobné místo bývalého Wogastisburgu (podle strategické polohy u vyústění z hlubokého údolí), předpoklad podporuje i souvislost názvů Wogastisburg - Úhošť; na veliké náhorní plošině byla namátkově nalezena soukruží s k-kruhy na všech zkoumaných místech; nález pravděpodobné bývalé, nyní zasypané studny na jedné z nejvyšších plošin; optické spojení s hradištěm u Perštejna.
- Březno u Chomutova: /lit.7/ - na poli nalezeny ingerenční stopy dřevěného ohrazení s několika tangenciálními průchody; jedna stopa ohrazení vede těsně podél zákrut potoka, uvnitř ohrazeného prostoru je množství soukruží s k-kruhy, vně ohrazení a na druhé straně potoka nebyly nalezeny žádné k.kruhy!
- Hradiště Rovina (na konci pohoří s horou Džbán): namátkově nalezena řada soukruží s k-kruhy; souvislost kruhů s valem, podobně jako na hradišti Starý Loket u K.Varů
- Hradiště Libušín: při krátkém orientačním průzkumu objevena řada hustě umístěných soukruží na plošině nad strání i u valu, také obdélníkové stopy.
- Praha: - okolí hradiště Zámka v Praze 8 (hradiště nebylo zkoumáno): v okolí místa zva-ného "Nad pohořím" nalezeno na terasách na stráni několik soukruží s k-kruhy; na plošině nad strání nazývané "keltské sídliště" (je tam postavena ukázková palisáda ze stojatých kmenů) nebyly nalezeny žádné kruhy, pouze dlouhé rovné linie,
- hradiště Závist u obce Zbraslav /lit.22/: skupina z-kruhů (nový typ ingerenčních kruhů, dosud jinde neobjevený); dosud neznámý tangenciální průchod,
- hradiště Šárka /lit.3/: obdélníkové stopy na akropoli Akropole je patrně širší než je známo); dosud neznámé liniové stopy po vnitřním rozdělení hradištních ploch; 4 průjezdy a průchody ohrazením, některé tangenciální; soukruží s k-kruhy na různých místech (namátkově zjištěné); pravděpodobné pohřebiště.
- Les Království (u Dvora Králové) /lit.14, 15/: několik lokalit s četnými soukružími s k-kruhy; dlouhé linie ohraničující plochy s k-kruhy; objev 3 tangenciálně tvarovaných průchodů; objev malé vodorovné, mírně zahloubené plošinky do skály (je to pravděpodobně obětní mís-to).

Další lokality, kde byla nalezena soukruží s k-kruhy:
- Cheb (podhradí), Dalovice u Karlových Varů (park) /lit.13/, ostrožna u obce Šemnice (u Karlových Varů), Litice u Plzně (v archeologickém výkopu), Moříčov u Ostrova n.Ohří (2 loka-lity), les Hlavačov u Rakovníka a jiné malé lokality
- Německo - hradiště Staffelberg /lit.17/: soukruží s typickými k-kruhy na dolní i na horní plošině, neznámá lokalita na skále u obce Harra nad Sálou /lit.16/ (zalesněná, jinak nevyužívaná plocha): soukruží s typickými k-kruhy; lokalitu obklopuje dvojitá liniová stopa bývalého ohrazení, která zčásti vede po úmyslně vytvořeném umělém náspu.
- Polsko /lit.20/ - 2 lokality u jezera Slawského: nálezy typických soukruží s k-kruhy
- měřeja (šíje) Bukowská u Baltského moře (u jezera Bukowo poblíž Košalína): řada prav-děpodobných mohyl s hroby; trojité liniové stopy bývalého ohrazení; na severozápadní polovině objeveno mnoho typických soukruží s k-kruhy, kruhy se vyskytují hustě zejména podél pravého břehu kanálu spojujícího jezero s mořem (u levého břehu nebyly nalezeny žádné kruhy!)
- město Darlowo: na okraji města objeveno množství soukruží s k-kruhy na obou stranách velikého historického valu; vazba k-kruhů na val - další lokality, kde k-kruhy byly také objeveny: obec Bukowo Morskie, město Toruň, v polích u obce Monkowarsko (severně od Bydgoště).

6. Seznam literatury
Nálezové zprávy (NZ), jejichž autorem je Ing. Vlastimil Baumgärtl, popisují průzkumy pro-vedené senzibilními metodami. Zprávy jsou obvykle předávány archivům příslušných archeologických ústavů a archivu KPUFO Plzeň (Klub psychotroniky a UFO - Sdružení badatelů v psychotronice)

/lit.1/ Baumgärtl, Vl.: Fenomény ingerence a prestace; Včelka, Plzeň 2001
/lit.2/ Baumgärtl, Vl.: Nálezové zprávy (NZ) o senzibilně-archeologických průzkumech, ná-lezech ingerenčních stop aj. (zprávy byly předány pouze odborným pracovištím a knihov-nám):
/lit.3/ NZ Hradiště Šárka. Ostrov 1994, (15 s.)
/lit.4/ NZ Hradiště Starý loket u Karlových Var. Ostrov 1994, (16 s.)
/lit.5/ NZ Hradiště Stará Plzeň. Ostrov 1996, (7 s.)
/lit.6/ NZ Pravěká lokalita u Litic u Plzně. Ostrov 1998, (5 s.)
/lit.7/ NZ Pravděpodobné hradiště Březno u Chomutova. Ostrov 1998, (6 s.)
/lit.8/ NZ Hradiště Gobes u Karlových Varů. Ostrov 1998, (13 s.)
/lit.9/ NZ Hradiště Radošov. Ostrov 1999, (6 s.)
/lit.10/ NZ Pravděpodobné hradiště Květnov u Damic. Ostrov 1999, (7 s.)
/lit.11/ NZ Terasy pod hradištěm Děvice. Ostrov 1999, (5 s.)
/lit.12/ NZ Hradiště Libušín. Ostrov 1999, (11 s.)
/lit.13/ NZ Pravděpodobné hradiště Dalovice. Ostrov 2001, (10 s.)
/lit.14/ NZ Pravděpodobné slovanské osídlení lesa "Království" u Dvora Králové. Ostrov 2001, (9 s.)
/lit.15/ NZ Pravděpodobné slovanské osídlení lesa "Království" u Dvora Králové (1. doda-tek). Ostrov 2003, (17 s.)
/lit.16/ NZ Vyhlídková skála u Harry nad Sálou (SRN). Ostrov 2003, (10 s.)
/lit.17/ NZ Hora Staffelberg v Německu. Ostrov 2003, (20 s.)
/lit.18/ NZ Pravděpodobné hradiště Půle u Perštejna. Návrh, Ostrov 2003, (8 s.)
/lit.19/ NZ Nálezy karlovarských kruhů v Polsku. Ostrov 2004, (38 s.)
/lit.20/ NZ Výpočet pravděpodobné doby vzniku karlovarských kruhů na měřeji Bukovské v Polsku. Ostrov 2004, (17 s.)
/lit.21/ NZ Souhrn poznatků o zámeckém parku a jeho okolí v Ostrově n. Ohří, Ostrov 2004, (77 s.),
/lit.22/ NZ Hradiště Závist
/23/ až /29/ reserva
/lit.30/ Kuna, M. a kol.: Nedestruktivní archeologie. Academia, Praha 2004

Ing. Vlastimil Baumgartl

Předneseno na semináři Sdružení badatelů v psychotronice (Plzeň, 2004)