Hledáme vysvětlení nových senzibilně - archeologických nálezů 

 Jak jsem již v minulých číslech tohoto zpravodaje popisoval, (1) pomocí virgule lze provádět i archeologii senzibilními metodami - např. hledat "tajemné karlovarské kruhy" které jsou patrně stopami po stanech pravěkého osídlení, dále linie, pravděpodobně po bývalém ohrazení a valech, předmětech a pod. Na jednom hradišti jsem virgulí našel i strusku neznámého původu. Určení doby jejího vzniku by bylo významným výsledkem, protože by se mohlo provést určité časové srovnání s ostatními nálezy. Díky ochotě tajemníka Klubu psychotroniky UFO dr. Šafaříka byl zprostředkován rozbor nalezené strusky. Výsledky zatím nejsou známé. (2) Budeme proto o nich informovat později. Pro popisování různých zajímavých nálezů není na těchto stránkách dost místa. Tyto nálezy, objevy a pokus o vysvětlení popíši i s obrázky v připravované publikaci s pravděpodobným názvem "Záhadné karlovarské kruhy", kterou vydá vydavatelství Včelka.. 
Při senzibilních průzkumech hradišť na Karlovarsku se stále objevují nové nálezy, na které mi neumí odpovědět ani odborníci. Možná, že by mohli pomoci čtenáři tohoto zpravodaje, kteří jsou často výbornými amatérskými odborníky z různých oborů. Mám k nim dva následující dotazy. 
Jednou z posledně nalezených lokalit, která je na mapě vyznačena jako hradiště, je náhorní rovina u Pernštejna poblíž Kadaně. Toto místo jsem s manželkou navštívil a na plochém vrcholu hory, strmě se pnoucí nad Pernštejnem, jsme pomocí virgule našli mnoho kruhů shodných s již popisovanými "karlovarskými kruhy". Jsou však poněkud menší, s průměrem 2,5 - 2,8 m a vyskytující se jako dvojkruhy (dva vedle sebe). Další dvojkruhy jsme našli na dvou místech v blízkém okolí. Je pravděpodobné, že se tam tyto zcela neviditelné kruhy vyskytují i na dalších, zatím neznámých místech. Provedl jsem pro nedostatek času jen orientační zjišťování, tzn. bez důkladnějšího průzkumu a zaměřování. Na osídlení lze usuzovat podle charakteru a umístění plošiny. Je to vysoko položená rovina ohraničená strmými svahy poblíž řeky Ohře. Na ploše není nic, co by dávalo tušit na bývalé hradiště, kromě jakési široké kamenné hradby (valu ?). Není to pouhá hromada, kameny jsou na obou stranách hradby srovnány do stěny, vše bez zasypávání hlínou nebo nějakým pojivem. Podle polohy by to mohla být zamýšlená obranná zeď, ale pouze začatá, protože přesto, že je několik desítek metrů dlouhá a asi 2 m široká, je velmi nízká, asi 0,5 - 1,0 metru. Nikdo mi zatím nedal odpověď kdo, kdy a proč hradbu začal stavět. Na lokalitě, ani v okolí, nejsou patrny nějaké výkopy nebo stopy po osídlení. Avšak podle počtu a rozložení nalezených kruhů, které jsou patrně stopami po kožených stanech, se muselo jednat o veliké a významné hradiště, značně větší než na př. známé hradiště u Starého Plzence, kde jsem podobné kruhy také nalezl. Přes dotazy u řady odborníků jsem nezískal žádné informace o historii tohoto místa přesto, že podle značky na mapě již někdo nějak hradiště určil. Zná někdo cokoliv o této lokalitě ? Napište do redakce ! Vítané jsou i poznatky senzibilů a vizionářů, kteří někdy upozorňují na přehlédnutelné detaily. 
Při průzkumech hradišť jsem hledal mj. také hroby. Klasickou archeologií na Karlovarsku patrně ještě pravěké hroby na slovanských hradištích a v jejich okolí nalezeny nebyly. Avšak pomocí virgule jsem již na dvou lokalitách nalezl několik ploch, kde byly virgulí signalizovány kostrové i žárové hroby. Popel žárových hrobů signalizovala virgule na řadě bodů umístěných asi 0,5 - 1 m od sebe. Pro zajímavost jsem pouze odhrnul poměrně slabou vrchní zeminu a ihned se objevily ve světlé spodině kruhové plošky s tmavou zeminou ! V nich byla v tmavých jamkách a virgule ji i po vyhrabání stále označuje jako spálené kosti. Částečky kostí však zemina neobsahuje, což mne velmi překvapilo. Protože tato zemina je stejně tmavá jako vrchní úrodná, bez obložení kameny a bez popelnice, snadno by se přehlédla, nebýt signálu virgule. Zeminu jsem již předkládal řadě odborníků, ale nikdo mi nepotvrdil, že by měla co společného s popelem z kostí. Podle mého názoru je však možné, že se jedná o rozložené zbytky po spálených kostech. Ani tento názor mi však odborníci nepotvrdili. Jak jsem zjistil, podobné žárové hroby s popelem pouze v jamkách, bez popelnic byly nalezeny někde na Plzeňsku. Byly prý nalezeny také jamky bez částeček kostí. Jsou považovány za jakési symbolické hroby (asi omylem). Je známo, že na Plzeňsku je aktivně činná řada obětavých amatérů - archeologů. Možná, že někdo z nich má zkušenosti s nálezy na zmíněných žárových hrobech. Velmi bych uvítal, kdyby se příslušný odborník ozval a popsal své zkušenosti pro porovnávání, případně, kdyby se ozval senzibil, který má zkušenosti s vyhledáváním hrobů a mé nálezy by mohl potvrdit svými. Za jakoukoliv zprávu předem děkuji. Ing. Vlastimil Baumgartl 

Ing. Vlastimil Baumgartl

1. Baumgartl V. : Záhadné kruhy na slovanských hradištích. ZAZ 1/95, Další karlovarské kruhy pomoci senzibilní archeologie. ZAZ 5/95
2. Podle informací, které došly těsně před uzávěrkou, expertiza prokázala, že jde o materiál pocházející z 15. století. Strukturou a složením se podobá jiným nálezům z doby husitské.
 

Z časopisu ZAZ č. 2/1996 (občasník Klubu psychotroniky a UFO)