Hledání podzemních chodeb a ověření nálezů exaktními metodami
Ing. Vlastimil Baumgärtl,

e-mail : adevlaba@gmail.com

 Vážení senzibilové, kteří máte zkušenosti s hledáním podzemních chodeb!

Již několik let pracuji na výzkumu, jehož výsledky jsou velmi neuvěřitelné. Jsem také senzibil, zabýval jsem se dosud dlouho většinou hledáním neviditelných ingerenčních stop na různých hradištích, hledáním podzemních chodeb při tom méně, nemám tedy dostatek zkušeností v tomto směru. Před několika roky jsem byl požádán, abych dohledal, kam vedou v zámeckém parku v Ostrově nad Ohří podzemní chodby, které prý byly prošlé dvěma amatéry, avšak kvůli závalům jen desítky metrů. O utajovaném výzkumu pod zemí vědělo jen několik osob, dnes již nežijících, jinak se o podzemních chodbách pod parkem prakticky nic neví. Tak se stalo, že dnes jsou všechny vstupy do chodeb pod sutinami. Podařilo se mi na povrchu nalézt začátky i pokračování chodeb, kde amatérští průzkumníci kdysi byli (místo, kde kdysi do chodeb vstoupili znám, je zaznamenané). Zejména pokračování jedné z chodeb bylo a je neuvěřitelně dlouhé (proto můj průzkum po částech trvá již řadu let), vede oklikou přes bývalý klášter a pokračuje za město k sousední obci (vzdálené 2,5 km) k místu bývalé tvrze, a pak dál s řadou odboček. Propojuje 3 další místa s bývalými tvrzemi, v prostoru dlouhém 12 km. Odbočky končí obvykle na návrších s dobrým rozhledem. Ta délka tras(cca 14 km) s povrchovou stopou všude stejně širokou cca 2,3 m je těžko uvěřitelná, proto zjišťuji, co by objevené stopy mohlo, kromě chodeb, ještě vytvářet. Stopy jsou v jednotlivých, až stametrových úsecích přímé, kde se mění směr nacházím na nich i čtvercové stopy s rozměry cca 4 x 4 m) patrně po bývalých šachtách.

Povrchové stopy jsem vyhledával metr po metru, vedou přímo přes kopce a příkré stráně, nemohou to být stopy po cestách, nevede tam potrubí plynu ani vody. Hlavní trasa má několik odboček, které končí na návrší v neviditelných ingerenčních čtvercích obvykle také s rozměry 4 x 4 m (v jednom místě jsem nalezl vedle čtverce i odvalené opracované velké kameny, zřejmě ze základů bývalého stavení). Není mi známo, zda takto podzemní chodby běžně končí i na jiných lokalitách - v popisovaných případech asi na povrch vedla šachta uvnitř čtverců se žebříkem? Jednu tvrz (věž?) s rozměry cca 6,5 x 6,5 m odborně již archeologové několikrát zkoumali, ale podle záznamů se nezjistilo nic, že by pod čtvercovým základem byl nějaký výstup z podzemní chodby, při tom stopa signalizující chodbu končí přesně u stěny zkoumaných základů a dál nepokračuje.

Zajímá mne také, jak rychle se taková chodba mohla razit - prý velmi pomalu, zejména ve skále, která je zřejmě v kopcích běžná. Je nepochopitelné, proč byla chodba tak dlouhá vzhledem na obtížnost ražení, když mezi tvrzemi byly několikakilometrové vzdálenosti v kopcovitém, skalnatém terénu, kdysi i dnes většinou neobydleném. Útěkové chodby by stačilo vytvořit jen do menší vzdálenosti od města či od tvrze. V Ostrově bývalo bohaté panstvo, existence chodeb někam za město je tedy možná a uvěřitelná, těžko však existence chodby s takovými délkami, které jsem již objevil (některé úseky nejsou ještě dokončené). Má takováto rozvětvená trasa vedoucí od zámku v Ostrově nad Ohří obdobu? O celém průzkumu sepisuji dlouhou detailní nálezovou zprávu. Myslím, že pod objevenou stopou musí být podzemní chodba, také proto, že její začátek je prokázaný vstupem, ale kvůli její nelogičnosti si nejsem zcela jistý. Ze stejných důvodů pochopitelně k mým objevům nemají důvěru i jiní, navíc o chodbě není vůbec nic známo v zápisech či v pověstech.

Má někdo podobné zkušenosti a vysvětlení?

Pokud se najdou lidé, kteří se zabývají podzemními chodbami a zaujme je následující nabídka, ozvěte se !