Záhadný důl
Důlní dílo na vrchu Goldberg (Zlatá hora) je záhadou Doupovských hor. Není zde nic, co by stálo za těžbu. Hornina se skládá pouze z čediče a tufu. Šachty, které mají délku až 80 metrů, jsou vedeny naprosto chaoticky. Nezachovalo se však o nich ani slovo či jiná dokumentace. Podle odborníků byly šachty zhotoveny koncem 16. století. Ačkoli byly v té době všechny doly pečlivě z důvodů berní pečlivě zdokumentovány, o vrchu Goldberg to neplatí. Navíc původní obyvatelstvo bylo po roce 1945 odsunuto, po roce 1953 byli vystěhováni noví čeští osadníci poté, co zde bylo zřízeno vojenské cvičiště.
V historických pramenech jsou o Goldbergu 2 zmínky : obě jsou z konce 19. století, a zmiňují se o existenci dolu a o marném hledání zlata v něm. Možné vysvětlení se nabízí - po vyčerpání jáchymovských dolů mohl někdo přesvědčit místního pána (třeba i na základě podvrženého nálezu) o tom, že vrch Goldberg je plný zlata. Než se naivní šlechtic vzpamatoval, měli horníci o práci postaráno. To by vysvětlovalo, že šachty jsou vedeny cestou nejmenšího odporu, po puklinách ve skále. Je však nepravděpodobné, že by si majitel nezjistil včas pravý stav věcí.

Na Goldberg vede prý stopa pokladu K.H. Franka, který ukradl v Čechách řadu skvostů - mj. i insignie Karlovy univerzity. Někde na Doupovsku byla prý ukryta dvě nákladní auta cenností.

Podle článku :-ib-: Záhada zbytečného dolu. Mladý svět, 4.5.1995

Obr.: tamtéž