Klub psychotroniky a UFO

 

ŠUMAVA


Antýchl a jeho záhady
Údolí v kaňonu řeky Vydry mezi Čeňkovou Pilou a Antýglem, byla kdysi pustým strašidelným koutem.
Šachtárna Dříve se tato rokle (vyhloubena jižním pramenem v pravěkých horninách) nazývala Šachtárna. Vlevo se příkře zvedají do výšin strmé skalní útvary, u vrchu Hrádky připomínají zkamenělé cimbuří skutečného hradu. Lidská obrazotvornost některé skály pojmenovala podle tvarů - a tak tu nalezneme Mnicha, Poslední zub, Jehlu, Pannu či Babu. Název Hrádky je novějšího data, dříve se skalám říkalo Zámečky, stejně tak i vrchu a osadě. Toto pojmenování je možná výstižnějším.
Pověst o skláři Gottfriedovi Podle pověsti je zde skryt vstup do pekla, skalní útvary jsou jeho ochranným valem, bránou, držící čertovské síly na uzdě. To ony jsou těmi symbolickými "zámky", uzamykajícími spojnici mezi lidským a podsvětním panstvím. "Odemknout" je lze jen na určitém místě (prý přibližně pod dnešní Turnerovou chatou, na protějším břehu). Takový odvážlivec však musí ovládat "heslo", vědět také, v jakém čase přijít. V dávných časech se to údajně několika odvážlivcům prý podařilo, ale žádný z nich se nevrátil zpět. Kromě jediného, skláře Gottfrieda. Přístupové heslo prý vyčetl z nějaké zaklínací knížky, ostatní nalezl údajně při pátrání přímo v Šachtárně. Vrátil se z expedice do divočiny po třech dnech, potrhán na oděvu, celý vyhládlý a nevyspalý. Vyzvedl si dlužnou výplatu a ve sklárnách se už neukázal, odcestoval neznámo kam. O svém dobrodružství se, byť jen v náznacích, zmínil jedinému věrnému příteli v okolí, starému Hieselovi. Po letech tajemství vyplulo na povrch, protože stařec již neodolal pokušení s ním seznámit své hospodské kamarády. Všichni se mu posmívali, nikdo vyprávění nevěřil.
  O nejstarší minulosti tohoto bohem zapomenutého kouta existují pouhé dohady.
  V 19. století se zde prováděl jakýsi archeologický výzkum, objevily se kosti, zbytky předmětů denní potřeby a zbraní. Lidé předpokládali, že se do Povydří uchýlila část evangelíků ze Sušicka. Města Klatovy, Domažlice, Písek a Sušice totiž přestoupila k husitství již na počátku, vytvořila s Táborem známou revoluční jednotu. Na podzim roku 1420 se přidávají Prachatice, o dva roky později i Vodňany a Horažďovice.
Evangelická sekta? Po Bílé hoře zdejší obyvatelstvo ještě dlouho odolávalo protireformaci, ale nakonec prohrálo. Jedna z odnoží odbojářů se mohla skrývat i v tomto divokém kaňonu. Byla pobita? Zahynula díky zdejším krutým životním podmínkám? Trochu odlišná pověst hovoří o zde působící odpadlé kališnické sektě.
  Rychlý příchod misionářů a rozkvět katolických duchovních řádů zatlačil snahy všech neposlušných do pozadí. "Zamkli" krajinu a citlivá místa novými (či zdokonalenými, opravenými) stavbami, tvarovými zářiči (například kříži) a zahnali pekelníky zase hezky pod zem. Pro jistotu jejich přivolávače raději zlikvidovali, aby nikdo z nich neměl přístup k "heslům", ani se nepokoušel o jejich vyhledávání. Možná se tajemná parta sama stala obětí neuvážených pokusů, evokované síly se obrátily proti nim. Věděli, kde hledat to správné místo? Odkud? Z nějakých ukořistěných tajných materiálů, například z vypleněných klášterů během husitských válek?
  V jejich stopách se zřejmě vydal i jakýsi zvědavý sklář. Říkalo se přece, že "zbytek potřebného našel přímo v Šachtárně". Chodíval sem již delší dobu, mohl narazit na něco důležitého, třeba stopy, které vyplavila voda. Nalezené pozůstatky a zbytky předmětů měly údajně pocházet ze sedmnáctého století. Duch místa se vznáší nad skalními stěnami, v kombinaci s nepokojnými dušemi zahynulých nešťastníků a divokou vodou vytváří podivný strašidelný koktejl. Cítíte ho hned, jakmile se ocitnete v truchlivě přísném kaňonu Vydry.

Podle: zdroj neznámý, archiv KPUFO