Pověsti o jihlavském podzemí 

Že je podzemí vhodné místo k ukrývání různých pokladů napadne asi každého. Ani v Jihlavě tomu nebylo jinak.

Roku 1421 za husitských válek byl zde uschován poklad Sedleckého kláštera, který obsahoval např. opis Zbraslavské kroniky (nyní v městském archivu). Za třicetileté války uložil měšťan a kronikář Jan Rockk do podzemí veškerý písemný materiál města a zachránil jej tak pro naší dobu. Za napoleonských válek někteří měšťané zde ukryli své peníze a šperky, po válce však zemřeli na epidemii cholery a jejich poklad nebyl dosud nalezen !

Několik lidí tu v chodbách zabloudilo. Jakýsi vojín c.k. 81. pěšího pluku, který v opilosti sestoupil omylem do podzemí a dorazil až do hrobky pod kostelem svatého Ignáce, kde narazil na mumie mnichů. Okamžitě vystřízlivěl a zděšen vyrazil pryč, ale zabloudil a vymotal se ven až druhý den.

Jihlava má i svůj přízrak - ohnivého jezdce. Ten i prý za zimních nocí bloudí městem a naříká. V hradebním příkopu však a vždy zasviští kulka a přízrak padá k zemi. Je to prý přízrak ducha generála Osterlinga, který měl být fextem, tedy tvorem obyčejnými kulkami nezranitelným, navíc se po smrti nerozkládá. Zabila ho dívka, která si dala ulít skleněnou kouli.