Jihlavské podzemí

Královské horní město Jihlava vzniklo v polovině 13. století díky velikému množství stříbra, které se zde nacházelo a těžilo.

Město se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, mezi nimiž je i historické podzemí

Podzemní chodby jsou dlouhé 25 km a mají celkovou rozlohu 50 000 m2. Chodby jsou raženy ve skalním rulovém ostrohu téměř pod celým městem a to v hloubce 2 - 4 m první patro, v hloubce 4 - 6 m druhé patro a pod některými významnými domy v hloubce 10 - 14 m i patro třetí. Nejhlubší místo je 22 m pod povrchem.

Chodby jsou široké povětšinou 2 - 2,5 m a vysoké 1,8 - 2 m, dá se tedy jimi pohodlně procházet. Na některých místech v podzemí jsou vyhloubeny podzemní studny.

Existují tři verze původu těchto chodeb.

  • Mohly by to být zbytky starých dolů na stříbro, ovšem geologický průzkum v 60. letech zde nezjistil ani zlomek stříbrné rudy.

  • Vojenské účely chodeb zase nejsou potvrzeny žádnými starými záznamy, kromě doby třicetileté války, kdy jich za obležení švédským vojskem využívalo obyvatelstvo.

  • Třetí verze mluví o hospodářských důvodech ražení chodeb a jejich využití jako skladů. Z tohoto důvodu byl ovšem rozsah podzemí přísně tajen a proto nikdy neexistoval jeho přesný plán.