Tajemné chodby na venkovském městečku

 V starobylém městečku Kamenici u Jihlavy mají řadu zajímavých chodeb, o jejichž účelu, původu a délce není nic známo.

Tak na obecní zahradě, jíž má najatu tesař Bourek na kostelním návrší u chrámu sv. Jakuba Velkého, k němuž se vystupuje po 70 stupních, je velkým plochým kamenem zakryta velmi hluboká šachta, vedoucí kolmo dolů, patrně vyschlá studna, do níž byly nedávno spuštěny dvě navázané tyče 22 m dlouhé a nedosáhly ještě dna. Mimoto v několika selských statcích jsou dlouhé chodby. U Prucknerů, kde se po domě říká u Heřmanů, je ve sklepě jedna chodba zasypaná a druhá vede neznámo kam, u Zimolů je podobná chodba, zazděná, rovněž jako u Tomášků. Od Nevrklů, vedle zbořené bývalé radnice, kde je nyní zřízen parčík, vede další chodba hluboko do země neznámým směrem, udánlivě pod Jarošů vršek.

O tyto chodby se celé generace nikdo nestaral a každý se jich spíše hrozil, než by vyzkoumal, kam a jak hluboko vedou. Nyní se seskupila v Kamenici celá společnost odvážných mladíků, kteří hodlají tajemství své obce vyzkoumat. Pročetli si všechny kroniky a spisy o městečku, jež vzbudily jejich zájem o minulost. Současně požádali úřady o povolení, aby směli podniknout výpravu do podzemí a nyní se připravují proniknout do některých chodeb, jak bude nejdále možno.

(w - Jihlava 29. července).

 

 

Podle doslovného přepisu neoznačeného anonymního novinového výstřižku pocházejícího podle zažloutlosti papíru a typografické úpravy snad ze 30. let 20. století.