Klub psychotroniky a UFO

KPUFO Domažlice

Prehistorické památky na lokalitě Sněm

28. března 1998 se uskutečnila prohlídka kruhových objektů u Horního Metelska, jež jsou považovány za stavby typu "henge". Úkolem místního průvodce se ujal MVDr. P. Kroupa, plzeňské členy KPUFO provázel archeolog PhDr. Antonín Beneš, CSc.

Podnětem k této akci byl článek J. Svobody "Bylo Stonehenge také v Čechách?" (1)

Prohlídka zahrnovala nejen tyto dvě stavby, o kterých se v článku psalo, navíc se účastníci seznámili i s třetím objektem, jenž byl v článku opominut, a dále i s dalšími pravěkými památkami v okolí.

Stručný popis jednotlivých objektů :

Plánek

1) Objekt A - kruhová plocha o průměru 98 m. Pravidelný kruh ohraničen nízkým náspem asi 30 cm převyšující vnitřní terén a obvodovým vnějším příkopem nepravidelné hloubky mezi 30 - 50 cm standardně širokým 50 cm. Středová část zničena probíhajícími lesními cestami (v této části tvoří křižovatku).
2) Objekt B - kruhová plocha o průměru 114 m. Pravidelný kruh ohraničený náspem a příkopem, obdobných parametrů, jako u objektu A. Terén uvnitř objektu zjevně uměle navršen do kuželovitého tvaru se středem uprostřed. Ve střední části objektu nalezen středový kámen, přečnívající nad úroveň středové plošiny 40 cm. (Dnes pouze menší kameny roztroušeny několik metrů od sebe.) Vzdálenost středů objektu A a B činí 636,48 m.  
3) Objekt C - kruhová plocha o průměru 195,87 m bez obvodového příkopu. Je tvořena přirozenou vyvýšeninou, nesoucí stopy po umělém zarovnání. Uprostřed vyčnívá nad povrch přirozený skalní útvar vysoký nad terénem 150 cm. V obvodu jsou patrny jámy po dolování (asi v 19.stol.). Také je zachována jedna z mohyl pohřebiště. Plocha celého objektu je zalesněna. Ve střední části prochází lesní cesta. Vzdálenost středů objektů B a C činí 1 054,08 m.  
4) Objekt D - kruhová plocha o průměru 63,36 m. V terénu již přesně nezjistitelné hranice tohoto útvaru. Je možno jen zjistit plošinu, na které byl umístěn. Celá plocha je zalesněna. Spojnice středů objektů A - D a objektů C - D, tvoří úhel 30 stupňů. Při situování osy objektů A - B - C ve směru sever - jih, tvoří spojnice objektů C a D směr, kterým bylo možno pozorovat z objektu C východ Slunce nad objektem D v době zimního slunovratu.  
5) E - Mohylové hroby severovýchodně od Horního Metelska v lokalitě Sněm z doby bronzové.  
6) F - Mohylové hroby v lokalitě "Remíz" (Buhl) jižně od Horního Metelska - kóta 451. Pohřebiště ze středně bronzového období 1.500 - 1.300 let př. n.l. a starší doby železné. Nález bronzového meče v roce l933 a žárových pohřebišť na západní straně návrší.  
7) G - Mohylová pohřebiště jihozápadně od obce Borovice. Rozsáhlý areál v zalesněném terénu. Pohřebiště z doby bronzové a starší doby železné.  
8) H - Pravěké hradiště (blíže nespecifikováno).  
9) K - Kruh v obilí (pšenice) - průměr 6 m - pravidelný tvar. Nalezen 15.7.96. (CC.96.07.15.ČR.DO - Horšov)  
Matematické vztahy mezi objekty lokality "Sněm" podle Gustava Hofmanna (3):

Vzdálenost mezi objekty A - B - C se zvětšuje na základě následujícího matematického vztahu: AB/BC = 1 / 1,656 a průměr objektu B (d) - B / AB = 1 / 6,96, dC / BC = 1 / 5,382, od průměru obou vztahů se jeví odchylka pouhých + 0,557. Tomu odpovídá i vztah : AB / dB = 1 / 0,154 a AC / dC = 1 / 0,116. Od průměru obou vztahů je zde odchylka pouze 0,019.

Opět zde nacházíme tzv. "zlatý řez". Ten by mohl naznačovat skutečnost, že místa prehistorických objektů nebyla vybrána náhodně.

Kol. aut. KPUFO

Doporučená literatura

1. Svoboda, J.: Bylo Stonehenge také v Čechách ? Magazín 2000, č. 1, roč. 1997, s. 30 - 31

2. Čujanová - Jílková, E.: Prvé objekty typu "henge" v západních Čechách. Archeologické rozhledy. XXVII, 1975, s. 481 - 487

3. Hofmann, G.: Poznámka k objektům typu "henge" v západních Čechách. Archeologické rozhledy, XXXII, 1980, s. 95 - 97

Nákres : (c) MVDr. P. Kroupa, 1997

Z časopisu ZAZ (Záhady a zajímavosti) č. 3, roč. 1998  
Máte-li jakékoli poznatky a informace o těchto nebo jiných nálezech, napište na naši adresu.

Kontakty :

MVDr. Pavel Kroupa