Co ukrývá chebské podzemí ?
Vše začalo náhodným vyprávěním úplně cizích lidí. Bylo vyprávěno o zvláštních kresbách, starých německých nápisech, které jsou v bezprostřední blízkosti těchto kreseb, ale co hlavně - o podivných zjeveních bizardních bytostí při určité manipulaci s těmito nápisy. Tato jedna bytost prý jakoby vystupovala ze skály. Podle očitých svědků se jednalo o vysokého, robustního člověka, oblečeného v dlouhý plášť. Tento "člověk" měl na hlavě ohromný klobouk, který měl naražen tak, že mu nebylo vidět do obličeje.

Lidé, kteří tyto prostory navštívili, popisují různé zvuky, jež toto zjevení provázely. Např. v místnostech, kde jsou prostory částečně zatopeny vodou a kde se v inkriminovaných okamžicích nikdo nepohyboval, bylo slyšet, jak kdosi kráčí vodou. Kroky vyděšené lidi minuly, ale nikoho nebylo vidět.

Dále bylo popisováno zvláštní chování jednoho z účastníků výpravy. Ten, po určitém přečtení jednoho z nápisů na stěně, byl osvícen zelenomodrým světelným kuželem. Toto zvláštní světlo vycházelo ze stropních prostor (přičemž ani později nebyl nalezen žádný zdroj světla). Muž byl v jakémsi transu a neustále vykřikoval : "Já musím za ním, on mě volá, musím ho následovat…" a křečovitou chůzí se sápal do jiných podzemních prostorů. Po celou dobu, až do chvíle, kdy se ho jeho kolegové ze strachu o jeho zdraví zmocnili, byl neustále tímto světlem osvětlen. Byly také popisovány pohyby malých světelných koulí, které poletovaly volně prostorem, z chodby do chodby. To se stalo v dubnu 1991.

Jak to začalo

Prvním článkem, upozorňující veřejnost na chebské podzemí, byl článek Vl. Lišky v Českém kurýru (1). Článek byl úplný blábol a nikdo neví, z čeho autor čerpal. Zřejmě to bylo z úplně prvního článku, který vyšel ještě v samizdatovém občasníku Sdružení pro psychotroniku a UFO Karlovy Vary, dodaném pražskému centru ČsAAA. Navíc to připomíná vyprávění z druhé ruky a zbytek si Vl. Liška upravil po svém. Tento způsob zveřejnění připomíná, jak se v pražské původní ČsAAA zacházelo s příspěvky od veřejnosti. Tito lidé ve vedení ČsAAA si tehdy mysleli, že je to obyčejná zpráva od někoho z "Horních Kotěhůlek" a podle toho postupovali. Teprve po zapojení Ing. Ivana Mackerleho a počátku spolupráce s místními badateli kupodivu vyšel objektivnější článek v Obraně lidu.

Co se dělo v podzemí

Těsně po událostech v roce 1989 se k západní hranici přiblížilo značné množství rómské populace. A protože je získání bytu i jinak značným problémem, obývali tito lidé jednoduše parčík pod hradními valy.Někteří se odvážili právě do těchto chodeb. Ale tam dlouho nepobyli. Je známo vyprávění jednoho z tehdejších nezvaných obyvatel.

Tento člověk vyprávěl opět o zjevení bytosti v plášti a klobouku. Jen ještě v rukou třímal ohromnou sukovici. Ve chvíli, kdy tito dva stáli proti sobě, udeřila postava v plášti svým kyjem a i značně urostlý Róm opustil tomto místo v prudkém záklonu. O několik málo dnů opustili všichni Rómové nejen podzemní prostory, ale i okolí hradu. Od té doby se tam žádný z nich už více neukázal. Snad nemusím připomínat, že právě Rómové jsou vyznavači velmi svérázného náboženství, které je spojeno a protkáno magií. Tato událost se odehrála na podzim roku 1990.

Další svědectví

pochází od jisté paní z Chebu, která je sdělila v květnu 1992 :

"Asi ve svých 18 letech jsem prolézala tyto chodby. V podzemí se zvedl vítr a já zahlédla mlhavou, jakoby kouřovou velkou postavu v černém plášti, s havranem na rameni a se psem po boku. Když jsem to spatřila, vzala jsem nohy na ramena a z podzemí jsem utekla."

Na místě se začaly střídat výpravy

Při každé výpravě cítili návštěvníci v určitých prostorách velmi divné pocity. Návštěvníci vyprávěli, že je chytala neviditelná ruka za různé části oděvů. V některých částech chodeb se choval podivně kompas, když se roztáčela jeho ručička, jako kdyby se kolem pohyboval někdo se silným magnetem.

V chodbách jsou sporadicky podivné kresby na stěnách. Malby netopýrů, kresby pavučin, kresby lidských postav sedících na jakýchsi tyčích, nápisy psané švabachem. To vše mělo být podle názoru historiků, ne starší jak 80 - 100 let.

Lze však nalézt kresby pocházející zjevně od příznivců nacismu. Při jedné z návštěv byla nalezena cívka od filmového pásu a na jiném místě kousky ještě neshořelého filmu. Na několika neshořelých políčkách byly zřetelné obrázky z jakéhosi nacistického srazu. Z jaké doby - to se nepodařilo zjistit. Jisté je, že při předchozí návštěvě v podzemí tato cívka nebyla. Byla nalezena i audiokazeta s projevem nějakého hitlerovského pohrobka.

Další typ kreseb naznačoval jeho původ od vyznavačů satanského kultu. Ten však byl daleko mladší.

Jak vypadala návštěva a působení badatele Roberta N. ? Provedl tam evokaci čehosi nebo kohosi a se zajímavým výsledkem. Svědkové mají dodnes na co vzpomínat. Navíc na účastníky najížděli před tenisovými kurty jacísi motorkáři na velkých černých motorkách s černými koženými obleky a s černými maskami přes obličej.

S badateli tam tehdy byl štáb TV Journalu a točil se tam díl k seriálu o záhadných a tajemných místech "Koruny České", což byl projekt Roberta N. Dále se tam odehrály další zajímavosti, ze kterých byl Robert N. šokován a asi dvakrát po návštěvě podzemí omdlel, po třetí pak v hostinci úplně zkolaboval. Není třeba upozorňovat, že nic nepil. Kameraman ze štábu TV Journalu po natočení zjistil, že u velké profi kamery SONY má poškrábaný objektiv, což před natáčením samozřejmě neměl a škrábance připomínaly stopu jako od nějakého dravce. Navíc všem bylo špatně, a po akci všichni postupně onemocněli. Producentce i jednomu z badatelů pořád někdo volal telefonem domů a vyhrožoval.

Mnozí z badatelů měli po návštěvě podzemí nebo přímo v něm zdravotní problémy.

Některé výpravy provázely po celou dobu podivní lidé, s ještě podivnějšími poznámkami a ironickými úsměšky na rtech.

Historie

V Chebu působil císař Barbarossa, byl zde 25. února 1634 zavražděn Albrecht z Valdštejna.

Po obsazení pohraničí po Mnichovu v roce 1938, měl v Chebu na hradě přenocovat sám Hitler. Ten však v panice odjel. Proč ?

Za války bylo v Chebu vojenské letiště. Jeho součástí byl i několikapatrový podzemní objekt, ve kterém se vyráběly komponenty k tajnému letadlu tvaru disku. (?)

Některé chodby vedou z hradu právě ve směru bývalého letiště. Některá z chodeb může směřovat k vyhaslé sopce v Komorní hůrce.

Jeden známý hovořil o tom, jak jakési speciální oddíly armády zalévaly betonem nějaké vstupy do podzemí právě v okolí bývalého letiště.

Pracovník hradu sdělil, že má plány, které mu dal před koncem války německý důstojník, když prchal do amerického zajetí. Upozornil na kamenné smírčí kříže, které prý jsou údajně značkami, kde se chodby kříží nebo mění směr a nebo v těch místech byly větrací šachty v podobě kapliček.

Legendy o podzemní říši Agharti říkají, že vstupy do ní jsou v různých částech světa, ale právě ve Střední Evropě a v ČR začínají tunely.

Z druhé strany

Vyjádření jistého archeologa z Chebu : "Podzemní prostory, které Vás zajímají, nesouvisí vůbec s hradem a ani trochu nepamatují jeho začátky. Také vůbec nejsou pod hradem. Vznikly při stavbě barokní pevnosti po třicetileté válce v letech 1655 - 1740. Byly používány jako sklepy a u sousední restaurace Střelnice, zbourané po 2. sv. válce. Opilecké kresby na stěnách velké místnosti - opice na ciferníku, čert na sudu, apod. jsou z dob předválečných, kdy zde byla jednou ročně otevírána vinárna při lidových slavnostech."

Nechybí tedy ani odlišný pohled - vše je bláznovství, v podzemí se nic nedělo ani neděje.

Plánek podzemních prostorů Podle :
Archiv KPUFO

Liška, V.: Tajemství v chebském podzemí ? Český Kurýr, 49/1991

Keller, J.: Přízrak pod chebským hradem. Obrana lidu, 1991

Keller, J.: Chebské podzemí. Seriál na pokračování v časopise ZAZ, 1991-1993

Zandl, P.: Chebské podzemí aneb Konec bláznivosti. ZAZ 1994

Keller, J.: Vymýšlel jsem si ? ZAZ 1994

-sl-: Jak je to s chebským podzemím ? ZAZ 1994

-pa-: Město pronajalo feťácké doupě pod hradem. Plz. deník. 17.8.1994

-pch-: Kdo se scházel v podzemí hradu ? Plz. deník,

Keller, J.: Tajnosti chebského podzemí. FF, č. 9, roč. 1999