Přírodní zvláštnosti okresu Blansko

 

  Rudické propadání

 Národní přírodní památka "Rudické propadání" byla vyhlášena v roce 1992. Má rozlohu 4,4 hektaru. Tato část Moravského krasu se nachází v obci Rudice, což byla původně hornická osada. Zmínka o obci pochází z roku 1353, ale těžba rudy, podle které dostala osada jméno, byla zahájena již v 10. století. Pravděpodobně díky tomu je zde možné objevit celou řadu geologických zvláštností. Například devonské vápence přikryté z části pestrými kaolinickými jíly, křemité písky, rudické geody či rafinovaně ukryté křídově bílé kašolongy. 

V roce 1998 se do Rudice vypravili psychotronici. Zajímalo je propadání Jedovnického potoka do Moravského krasu.

Jeskynní otvor Rudického propadání působí velice intenzivně na lidskou fantazii a vzbuzuje touhu po dobrodružství. Vstup však není veřejnosti přístupný.

Zdejší jeskynní systém vytvořila voda Jedovnického potoka, který se na konci údolí propadá do skalní stěny, aby vytryskl na povrch až po několika kilometrech pod záhadnou Býčí skálou v Josefově údolí. Voda říčky se propadá do hloubky 86 metrů, přičemž jednou z dalších zvláštností je, že do podzemí ústí takzvaná Horní suchá chodba sahající do hloubky 115 metrů. Je to jeskynní ráj speleologů.

 Příroda zde dokáže vždy něčím překvapit. Například ve 20. letech byli zdejší obyvatelé značně zaskočeni, když se na mnoha místech objevily malé vodotrysky a ze země se ozývalo hlasité syčení. Tyto úkazy se brzy vysvětlily. Po velkém dešti se zvyšovala hladina podzemních vod tak rychle, že vzduch unikal prudce vzhůru a vytlačoval i dešťovou vodu. Existuje zde i podzemní spojení s Býčí skálou.

Psychotronik Ing. Josef Schrotter sestoupil až do míst, kam je vstup povolen a zkoumal prostředí jen vizuálně. Pak pracoval s virgulí.

"Kam a kudy odtéká Jedovnický potok je známé. Zajímavé by však bylo zjistit, jak se tento jeskynní labyrint projevuje energeticky v návaznosti na obec Rudice, na její obyvatele. Je totiž známo, že uzavřené podzemní dutiny, kde není přístup vzduchu, působí jako geopatogenní zóna," říká na úvod.

Po chvíli dodává: "Zde jsou chodby sice propustné, ale proudí v nich voda. Podle mého měření působí podzemní labyrint zejména v nočních hodinách na citlivější občany rušivě. Při delším pobytu si však tělo na tuto geoanomálii zvykne. Citlivější lidé mohou však pociťovat před příchodem nějakých větších povětrnostních změn neklid, poněvadž podzemí mění svoje vibrace. Tato změna vibrací může způsobit určité napětí, protože mnozí jsou ovlivňováni něčím novým."

Přesto, a nebo právě proto, je okolí Rudického propadání vhodné pro meditace, neboť zdejší kouzelná příroda, vytvářející různé vibrační zóny, dokáže s lidským organismem dělat pravé divy. Je možné tato místa využívat v různé významné dny, jako například při slunovratech, apod. svátcích.  

 Podle: luv: Vibrující podzemní jeskyně. Spirit

 

(c)    Klub psychotroniky a UFO
Blansko