SHC ve světě 


SHC.2010.12.22. Irsko - Galway

V Irsku byl potvrzen první případ samovznícení

V Irsku byl zřejmě poprvé v historii oficiálně potvrzen případ samovznícení. Odehrál se ve městě Galway, kde ve svém domě uhořel šestasedmdesátiletý muž. Podivné okolnosti jeho smrti vedly k důkladnému vyšetřování, které nakonec samovznícení potvrdilo.

Šestasedmdesátiletý Michael Faherty, též zvaný O Fatharta, byl nalezen ve svém obývacím pokoji, jak obličejem dolů leží na podlaze nedaleko krbu. Jeho tělo bylo celé ohořelé, kromě jeho těla však oheň poškodil jen podlahu pod ním a strop nad ním. Zbytek domu byl pouze zamořený kouřem. Vše nasvědčovalo samovznícení, tuto myšlenku se však nikdo zpočátku neodvážil ani vyslovit.

Hasiči a vyšetřovatelé, kteří byli k nehodě přivoláni, usoudili, že příčinou požáru nemohl být oheň v krbu. Na místě se navíc nenašly žádné stopy po cigaretách ani urychlovačích, jako je například alkohol nebo benzín.

Dokonce nebyly nalezeny ani důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že by se v domě pohybovala nějaká další osoba. Vyloučen byl tedy i násilný čin. Nikdo z přítomných se s ničím podobným nesetkal, uvedl deník Irish Independent.

Závěr vyšel z úst odborníka

Koroner z města Galway, doktor Kieran McLoughin, nakonec usoudil, že jde o samovznícení. Za celých 25 let praxe se s ničím podobným nesetkal. Prohledal dokonce nejrůznější odborné knihy, aby našel jasné vysvětlení.

„Oheň jsme zevrubně prozkoumali a já osobně jsem došel k závěru, že tento případ spadá do kategorie lidského samovznícení, pro které neexistuje žádné adekvátní vysvětlení,“ řekl doktor deníku Irish Independent McLoughlin. A Fahertyho rodina se podle dcery Mairin s tímto výsledkem vyšetřování spokojila.

Za posledních 300 let bylo po celém světě nahlášeno stovky případů samovznícení, ačkoli jen několik z nich potvrdili experti. V Irsku však jde pravděpodobně o první oficiálně potvrzený případ, uvedl deník The Telegraph.

Markéta Klánská, Novinky, 24.9.2011

*

Samovznícení existuje

Devět měsíců se policisté, hasiči a lékaři snqžili přijít na kloub záhadnému úmrtí Michaela Flahertyho (+76)z irského města Gaiway. Nakonec museli uznat, že jiné vysvětlení než samovznícení nepřichází v úvahu.

Tato zpráva vyvolala značný poprask. O podivném fenoménu, kdy se lidé sami od sebe vznítí, se ví už dlouho, ale dosud se ještě nestalo, aby úřady takovou příčinu smrti oficiálně potvrdily. „Za 25 let své praxe jsem nic podobného ještě neviděl," řekl galwayský patolog Kieran McLoughin, který se zprávou nyní přišel. Zpočátku se přitom také on zdráhal uvěřit, že osaměle žijící důchodce začal jen tak hořet.

Zbyla jen hlava a ruce

Neuvěřitelný příběh se začal odvíjet 22. prosince 2010. Kolem třetí hodiny ranní probudil Toma Manniona jeho požární alarm. Vyběhl ven, kde si hned všiml kouře, který vycházel ze sousedního domu Michaela Flahertyho.

Přivolaní hasiči vnikli dovnitř, ale v podstatě neměli co na práci. Mohli jen nevěřícně hledět na hrůzný výjev. Mrtvý Flaherty ležel na zemi na zádech, hlavu a končetiny měl netknuté, ale z většiny trupu zbyla jen hromádka doutnajících a na prach spálených ostatků. Poničená byla jen podlaha pod tělem a trochu očazený strop od dýmu.

Okamžitě se začalo šuškat o tom, že důchodce podlehl samovznícení, ale vyšetřovatelé na podobné povídačky nevěřili a začali prověřovat jednu obvyklou verzi po druhé. Postupně však každá padla.

Flaherty sice ležel hlavou směrem ke krbu, ale hasiči vyloučili, že by otevřené ohniště mělo s tragédií cokoli společného. Na místě se nenašly ani žádné stopy po alkoholu nebo po tom, že by byl Flaherty kuřák. Policisté nezjistili žádné důkazy, které by svědčily o násilném vniknutí do domu. Patolog zase přišel na to, že Flaherty sice trpěl cukrovkou a vysokým krevním tlakem, ale smrt nenastala kvůli srdeční zástavě ani mozkové příhodě.

Podrobné vyšetřování trvalo až do září 2011, kdy McLoughin vystoupil se šokujícím závěrem vyšetřování. „Musím připustit, že tento případ spadá do kategorie lidského samovznícení, pro které neexistuje žádné adekvátní vysvětlení," řekl. Flahertyho pozůstalí se s takovým verdiktem prý plně ztotožnili.

Krb nasáklý tukem

Za posledních 300 let je evidováno několik desítek podobných úmrtí. Zajímavé je, že tělo většinou neshoří celé a oheň obvykle nepodpálí věci v okolí.

Jeden z prvních případů se stal v roce 1613 v anglickém městě Christchurch. Za bouře tam i při spánku vzplanul tesař John Hitchen a jeho dítě. Oba zahynuli. Podobná smrt postihla v roce 1774 také Grace Potteovou (60) z Ipswiche, V noci si odešla vykouřit dýmku a ráno ji nalezla její dcera prakticky totálně zpopelněnou s hlavou v krbu, v němž se už dlouho netopilo. Zbytky těla stále žhnuly, krb byl nasáklý tukem, ale oblečení ležící opodál bylo neporušené.

Podobné případy se stávaly také ve 20. století, ale zatím žádný neskončil oficiálním prohlášením, že šlo o samovznícení. Až nyní.

***

Proč lidé hoří?

TĚLO JAKO SVÍČKA

V současnosti nejoblíbenější teorie, která počítá s tím, že se tělo chová jako obří svíčka. Místo vosku oheň spaluje tuk. Experiment prokázal, že tělo dokáže dlouho a pomalu hořet, aniž by se oheň rozšířil do okolí. Není ale vysvětleno, proč by vzplálo.

ELEKTRICKÝ VÝBOJ

Podle této teorie může člověka zapálit nahromaděný elektrostatický náboj. Výzkumy prokázaly, že chůzí po koberci ze syntetických materiálů se jedinec může nabít elektrickým nábojem o napětí až několika tisíc voltů. Výbojem uvnitř těla se pak mohou zapálit třeba tělesné plyny.

JADERNÁ FÚZE

Poněkud odvážná myšlenka, podle níž může v lidském organismu vzniknout ze slučování atomových jader vodíku mocná energie, která pak způsobí destrukci tkání podobnou hoření. Není ale jasné, za jakých podmínek by takový proces měl nastat.

ZÁHADNÁ ČÁSTICE

V kosmických paprscích se prý skrývá dosud neznámá částice zvaná pyroton, která neustále proniká lidskými těly. Většinou se to obejde bez jakýchkoli následků, ale někdy prý může v buňkách nastartovat řetězovou reakci, která následně zničí celé tělo.

MŮŽE ZA TO ALKOHOL

Této teorii se hodně věřilo v dřívějších dobách. Podle ní tělo alkoholiků vzplane proto, že je doslova nasáklé lihem.

KULOVÝ BLESK

Tento fenomén je sám o sobě málo prozkoumaný, a tak se mu připisuje i podíl na lidském samovznícení. Proti hovoří takt, že většinu obětí samovznícení tvoří starší a osaměle žijící osoby. Ze statistického hlediska by kulový blesk měl postihovat všechny věkové kategorie.

TAJEMNÁ MOC DUŠE

Nechybí ani teorie, podle niž za vším stojí dosud neprobádané tajemné psychické síly člověka. Ožívají zejména ve chvíli, kdy postižená osoba před sebou nevidí další smysl života a touží zemřít.

Tomáš Mrzena, šíp, č. 41, 6.10.2011