SHC ve světě 


SHC.1987.12.28.GB - Folkeston

 Případ z 28. prosince 1987 ve Folkestonu v Kentu - v kuchyni svého bytu zde byl nalezen mrtvý muž. Vlastně byla nalezena jen část jeho nohy a teniska. Zbytek těla shořel na popel, přestože v jeho okolí nenapáchal oheň žádné zvláštní škody. Dokument BBC ukazoval fotografie tohoto případu a považoval jej za typický případ svíčkového efektu. Policista uvedl, že byly vyloučeny všechny ostatní hypotézy včetně vraždy To je přinutilo připustit i další možnosti.
Oběť byla nalezena nedaleko zapáleného plynového vařiče. Spekulovalo se o tom, že muž musel dostat srdeční záchvat, upadnout na vařič a pak pomalu uhořet. Mezi dobou, kdy byl naposledy spatřen, a dobou, kdy byly nalezeny jeho ostatky, uplynulo patnáct hodin. Tento údaj byl důležitý, protože k tomu, aby mohl svíčkový efekt vůbec začít fungovat, je zapotřebí spousta času.
Existuje lékařský důkaz o tom, že oběť v době, kdy zuřil oheň, byla ještě naživu. Muž, který první viděl zemřelého a zavolal policii, viděl na hořícím plynovém vařiči konvici na čaj do poloviny naplněnou vodou. Protože nic nenasvědčovalo tomu, že by se do bytu někdo vloupal, a uhořelý muž bydlel sám, musel dát konvici na sporák on. Nemohl to udělat večer a potom dlouhé hodiny umírat v plamenech. Voda v konvici by se musela vyvařit a plamen hořáku by jistě propálil do dna díru.
Obě tedy pravděpodobně žila ještě přibližně hodinu předtím, než byla nalezena. K naprostému zničení mužova těla nemohlo tedy dojít díky svíčkovému efektu, který vyžaduje mnoho hodin času.
Zjištění podobná tomuto dokazují, že jedinou možností vysvětlení může být u některých případů samovolné vznícení.

Podle : Randlessová, J.: Paranormální jevy. All Press, Frýdek - Místek, 1997