SHC ve světě 


SHC.1980.01.xx.GB – Gwent

 Bylo studené lednové ráno roku 1980, když byl důstojník britské policie John Heymer zavolán ke zuhelnatělým lidským ostatkům nalezeným v Gwentu, ve Walesu. Už v předsíni bylo patrné, že je v bytě neobvykle vysoká teplota, vzduch byl velmi vlhký a světlo mělo podivnou červenooranžovou barvu. Na koberci ležela kupka sněhobílého popela, z které z jedné strany vykukovala mužská chodidla v ponožkách a z druhé byla vidět zpopelnatělá lebka. Pouze tolik zůstalo ze 73 letého Henryho Thomase.
Když nepočítáme do dvou třetin spálené křeslo, ve kterém Thomas seděl, nebyly v pokoji žádné stopy po ohni. Divná barva světla způsobila, že všechno v pokoji a také okna byly pokryty silným nánosem, který vznikl odpařováním lidského masa. Kromě toho, že byly podlaha a koberec pokryty roztaveným tukem, nebyly vůbec spálené. Pouze kolem ostatků byly stopy po ohni. Jakým způsobem mohlo zcela shořet tělo, ve kterém je skoro 45 litrů vody, a to ještě tak rychle, že okolní lehce zápalné předměty zůstaly netknuté? Patolog, který si prohlédl místo nehody, potvrdil, že křeslo shořelo pouze v místech, kde se stýká s lidským tělem. Když se křeslo převrátilo a hořící tělo se posunulo na podlahu, dřevěný rám přestal hořet. Ostatní nábytek nezačal hořet, protože zásoba kyslíku v místnosti se vyčerpala hned v prvních chvílích nehody. Mimoto byly vstupní dveře utěsněné, což znemožňovalo dostup čerstvého kyslíku a zabránilo hoření nábytku. Jak tedy při nedostatku vzduchu mohlo tělo zpopelnatět? Soudní lékaři přišli s teorií, podle které se tato příhoda stala takto:
Thomas, který byl nekuřákem, se sehnul nad krbem a vzplanuly mu vlasy. Poté se odtrhnul, nerozházel přitom uhlí ani třísky kolem a zvrátil se do křesla. Potom napjal nohy v prostoru před televizí a shořel úplně.
Koroner plukovník Kenneth Treasure akceptoval tuto teorii a jako příčinu smrti napsal uhoření. Heymer byl tímto výrokem šokován. Protože se trochu v soudním lékařství orientoval, nemohl pochopit, na jakém základě patologové došli k tak lakonickému výroku. Po důkladném prohlédnutí všech pozůstalých stop došel k názoru, že má co do činění s případem tzv. "samovznícení". Když o tom řekl svým nadřízeným, brali jeho informaci na lehkou váhu a tvrdili, že tato záležitost nevzbuzuje žádné pochybnosti a že je zcela typická. Ale když se Thomas vznítil kvůli ohni z krbu, proč by si sedal zpět do křesla, místo toho aby se snažil uhasit oheň?
A pokud nezačal hořet od plamene, odkud se tento oheň vzal? A především, proč kromě těla a křesla v pokoji nic jiného neshořelo?
Jev samovznícení by vysvětloval všechny pochybnosti, ale je také dostatečným zdůvodněním tohoto jevu?
Jeden z nejzávažnějších faktů hovořící o existenci tohoto fenoménu je to, že ani v krematoriu nedochází k úplnému zpopelnění těla. Zbylé kosti musí být semlety speciální mašinkou, tzv. kremulátorem. Teprve po tomto úkonu zůstává pouze prášek, ale ne bílý, pouze šedý. Zato popel, který zůstal po panu Thomasovi, byl sněhobílý, což ukazuje na to, že teplota spálení byla značně vyšší, než je v peci v krematoriu, Thomasovy ostatky typickým příkladem samovznícení.

Podle: Fakta X