Hypotézy 


"knotový" či "svíčkový" efekt 

- oběti tzv. SHC byly opilé nebo utrpěly infarkt a padly na plameny nebo se dostaly jinak do kontaktu se zápalnými zdroji. Jakmile začaly hořet, nastal tzv. svíčkový (knotový) efekt. Dr. Dougal Drysdale z univerzity v Edinburghu jej vysvětluje takto:

"Svým způsobem je lidské tělo jako svíčka naruby. Ve svíčce je knot uvnitř a tuk kolem něj. Jak knot hoří, svíčka se taví a vzniklá kapalina je nasávána do knotu, kde hoří. Lidské tělo obsahuje velké množství tuku, který se začne tavit, je nasáván oblečením, které tak funguje jako knot, a udržuje hoření."  (1)

Kulový blesk  - pohyblivé koule elektricky nabitého plazmatu mají průměr od několika cm do půl metru. Ke svému vzniku nepotřebují bouřku. Tento vzácný úkaz byl pozorován venku, v budovách a dokonce i uvnitř trupů letadel. Na jedné straně se vyskytují případy, kdy tento úkaz neprodukuje žádné teplo, na druhé straně známe případy, kdy se voda a sklo vypařily a kov byl zdeformován. Je možné, že se kulový blesk utvoří v lidském těle a náhlé uvolnění celé jeho energie způsobí i rychlé zpopelnění. (1)  
jaderné reakce v lidském těle

Pyrotron – SHC vzniká za pomoci doposud neznámé tzv. subatomové částice, kterou předpokládá americký badatel Larry Arnold (1). Tato částice je prý součástí kosmických paprsků, které neustále dopadají na Zemi a stejně jako neutrino prolétnou organickým tělem téměř vždy bez jakékoliv interakce. V jistém nepatrném počtu případů však mohou po zásahu buněčného jádra nastartovat řetězovou reakci, které následně zničí celé tělo.

"studená jaderná fúze"  

Dr. Martin Fleischmann a profesor B. Stanley Pons v březnu 1989 veřejně oznámili, že objevili termální efekt způsobený jadernou fúzí za pokojové teploty ve vodě (přesněji řečeno v těžké vodě, neboť má jít o syntézu jader helia z jader deuteria neboli těžkého vodíku, vázaných na palladiové elektrodě při elektrolýze za poměrně vysokých napětí; viz např. časopis Vesmír, č. 5 a 6, 1989 - pozn. překl.). Tato zpráva vyvolala samozřejmě velké vzrušení. Zde se nabízela levná a bezpečná metoda výroby jaderné energie. Když se však dalším vědcům nepodařilo experimenty zopakovat, proces ztratil na důvěryhodnosti a dnes jsou postoje fyziků vůči studené jaderné fúzi velmi protichůdné, třebaže například většina japonských vědců přijímá studenou jadernou fúzi jako fakt. Fleischmann a Pons pokračují ve výzkumu v laboratořích patřících společnosti Toyota Motors.

Jestliže se prokáže, že studená jaderná fúze je možná, co by to znamenalo pro samovznícení osob? Jeden fyzik, který nechce být jmenován, se dohaduje, že nejspíše by se jaderné fúze uvnitř těla účastnil draslík. Tento prvek se koncentruje v mozku, v páteři a v kosterním svalstvu. Takový proces by vedl k vysokým teplotám, možná až k bílému žáru, a trval by několik sekund, nejdéle minutu. Menší množství draslíku v dlaních a chodidlech by je zanechalo nejméně dotčené a rychlost hoření by způsobila, že by se oheň sotva dotkl okolních materiálů. "Spouštěcí mechanismus" by mohl být nalezen v silných elektrických a magnetických polích. (1)

Elektrické a elektromagnetické teorie  Podle jedné teorie může být spouštěcím momentem SHC elektrický náboj. Někteří lidé mají v těle velice silný přirozený elektrický náboj. Při líbání s jinou osobou může dokonce způsobit elektrické šoky. Studie Dr. Michaela Shallise z Oxfordské univerzity rovněž naznačuje určitou vazbu na stravovací návyky. Někteří badatelé tvrdí, že lidé, kteří žijí v prostředí, kde není dostatek kovů, nemohou tuto zadržovanou energii vybít přirozeným způsobem. Pokud elektrický náboj zůstane nevybitý několik dní, může začít štěpit chemické látky v těle pomocí elektrolýzy a ionizace. Tato teorie nebyla prokázána, i když by mohla vysvětlit případy, ve kterých šlo o starší lidi, kteří téměř nevycházeli z domu. Při elektrolýze vody v těle elektrický náboj molekuly rozkládá na vodík a kyslík. Statická elektřina pak může způsobit jiskru, která zažehne oheň. (1)
Psychotronické či duchovní příčiny  Mezi "nadpřirozenějšími" vysvětleními bylo zmíněno spojení samovolného vznícení s propuknutím aktivity poltergeistu. Také se často upozorňuje na depresivní stavy některých obětí. Objevují se domněnky, že "přání zemřít" u potenciálních sebevrahů způsobuje jejich vzplanutí jako krajní projev "nadřazenosti vědomí nad hmotou". Víme už, že negativní stav mysli nám může způsobit fyzické onemocnění; nemohl by také zapříčinit celkové sebezničení? Lidé praktikující jógu kundalini se zmiňují o pocitu strašlivého žáru, který zažívají v extázi. (1)
Chemické reakce v těle  SHC může způsobovat samovznícení metanu, který je obsažen v těle, včetně dalších prchavých sloučenin, (1) nebo je výsledkem reakce mezi kyslíkem a vodíkem na úrovni buněčného organismu. (1) Randlessová, J. – Hough, P.: Encyklopedie nevysvětleného. Mustang, Plzeň, 1996