Zprávy, aktuality


Indonézští "hobbiti" opět na scéně


Po objevu "hobbitů" na indonézském ostrově Flores, popsaném v roce 2004, se rozhořely spory. Jedna skupina vědců ho považuje za zástupce dávno vyhynutého pračloveka druhu Homo erectus, jiná, menší, za zdeformovaného jedince našeho druhu, tedy Homo sapiens. Zastanci druhé hypotézy nakonec předložili svoje argumenty v ucelené podobě. Zpochybnili názor, že záhadné kosti z jeskyně Liang Bua východně od Jávy patří zakrnělému Homo erectus, který dostal jméno Homo floresiensis.

Zhmotnělá představa J. R. R. Tolkiena

V časopise Proceedings of the National Academy of Sciences USA to udělal Teuku Jacob z Univerzity Gadjah Mada v Jogjakarte (Indonézia) s osmi kolegy z vlastní země, Číny, USA a Austrálie. Lebku a takřka úplný zbytek kostry popsal na podzim 2004 v časopise Nature také mezinárodní tým objevitelů na čele s Petrem Brownem a Michaelem Morwoodem z Novoanglické univerzity v Armidale (Austrálie).

Tvor, kterému patřily, měřil jen trochu více než metr. Velikost jeho lebky odpovídala grapefruitu a mozková kapacita nedosahovala ani 400 kubických centimetrů. Malou postavou - pro kterou dostal tolkienovskou přezdívku hobbit - a mozkem se podobal šimpanzovi či pozdějším lidským předkům, australopitekům. Na Florese žil před zhruba 95 až 13 tisíc roky. Později se našly další kosti, pocházející minimálně z osmi jedinců. Stavbou mozku však hobbit připomínal Homo erectus.

Převládlo netradiční, ale přijatelné vysvětlení, že jde o lidskou (v rámci lidského rodu Homo) ukázku ekologického jevu, který vědci označují ostrovní zakrnění. Živočich, který se ocitl v izolaci na malém či středním ostrově, se při něm postupně zmenšuje. Doložené je to na mnoha tvorech, od dinosaurů až po vcelku moderní savce. I na Floresu se našly kosti trpasličích slonů, kořisti hobbitů. Ti měli zakrnět z pralidí Homo erectus, kteří na Floresu žili před 840 tisíci roky.

Předkové dnešních pygmejů z okolí?

Jacob se dostal k výzkumu originálních kostí ne právě běžným způsobem. Jednoduše uplatnil povolení šéfa Národního archeologického výzkumného střediska v Jakarte Radiena Soejona - a objevitelům je sebral. Podle Brownova týmu se při tom dokonce poškodily. Objevitelé navíc ještě neskončili vlastní zkoumání. Na druhé straně Jacob není jen doyenem indonézských antropológů a archeologů. Je to mezinárodně uznávaný odborník na asijskou formu Homo erectus (žil i v Africe a považuje se za evoluční východisko - přes jisté mezičlánky - i anatomicky moderního člověka).

Jacob od začátku tvrdil, že kosti hobbita nepatří novému druhu, ale chorobně zdeformovanému jedinci trpasličí formy Homo sapiens. Podpořili ho i další odborníci. Jejich názory však zůstávaly nepublikované, alespoň ne v recenzovaných vědeckých médiích (s posuzováním kvality příspěvků). Objevily se v nich jen články věnované jediné nalezené hobbití lebce. Útok na názor, že jde o nový druh odvozený z Homo erectus, však objevitelé hobbitů a jejich spolupracovníci vyvrátili či aspoň zpochybnili.

Článek Jacobova týmu nyní musí brát velmi vážně. Jeho členové lebku analyzovali skutečně důkladně a podle 140 znaků dospěli k závěru, že s uvážením možné chorobnosti spadá do přípustného rozpětí jedinců Homo sapiens. Vyslovili názor, že hobbiti byli předkové australomelanézských domorodců, konkrétně pygmejů z kmene Rampasana, jehož příslušníci dodnes žijí nedaleko Liang Bua. Lebka a původní kostra patřila chorému jedinci, kosti jiných zdravým. Navíc podle nich trpasličí sloni migrovali na Flores vícekrát, hobbiti by se tam sotva vyvíjeli v úplné izolaci. Ostrov byl tak či onak velmi malý na to, aby se na něm uživila populace lovců - sběračů a udržela si genetickou proměnlivost potřebnou pro dlouhodobé přežití.

Do problematiky hobbitů se mezitím zapojili i další týmy. Některé články jsou už v tisku, přičemž většinou podporují původní vysvětlení nálezů jako nového druhu. Analýza Jacobova týmu však má o mnoho větší váhu než jejich předběžné tvrzení. Pokud před ní byl poměr 5:1 či 4:1 v prospěch nového druhu, nyní je to už jen 3:1 či dokonce 2:1. Spor očividně rozhodnou jen nálezy dalších kostí, zvlášť lebek. V jedné věci však v poslední době objevitelé ustoupili. Hobbity více neberou jako ukázku ostrovního zakrnění. Na ostrov Flores zřejmě přišli už s malou postavou a mozkem.


Podle : http://www.sme.sk/