Zprávy, aktuality


Kanibalská medúza

Podivná hlubokovodní medúza s končetinami a třásněmi plnými žahavých buněk zaujala biology z oceánologického ústavu v americkém zálivu Monterrey.

Poloprůzračná medúza velikosti fotbalového míče se ve vodě pohybuje jako padající hvězda táhnoucí za sebou měkké končetiny, které však nejsou chapadly. Právě tato zvláštnost a další unikátní rysy vedly vědce k vytvoření nové živočišné čeledi pro tohoto tvora. Biologové medúzu nazvali Stellamedusa venata a k hvězdnému jménu je inspirovala světlemodrá barva tvora a vlající končetiny připomínající vědcům meteorickou stopu na obloze.

Poprvé byla medúza pozorována v roce 1990 a dostala neoficiální označení hrbolatá, neboť její končetiny a třásně pokrývají malé hrbolky - trsy žahavých buněk, pomocí kterých tvor loví svoji kořist. Během třinácti let byl živočich pozorován pouze devětkrát, většinou v zálivu Monterrey na atlantickém pobřeží, ale dvakrát i jižněji u Kalifornie. Žije v hloubkách od 150 do 550 metrů, kam již neproniknou sluneční paprsky, ale ještě ve vrstvách bohatých na kyslík. Podle pozorování v přirozeném prostředí a laboratorním akváriu se živí především jinými medúzami, ale nepohrdne i drobnými živočichy, kteří se dostanou do dosahu žahavých buněk.

23. února 2004, (mn, int)