Zprávy, aktuality


Lochnesská příšera Nessie je iluze

EDINBURGH (čtk) - Italský geolog Luigi Piccardi na sebe vzal riziko, že zarmoutí tisíce Skotů, když na kolokviu v Edinburghu prohlásil, že slavná lochnesská příšera je iluze způsobená seizmickou činností.

Badatel zdůraznil, že jezero Loch Ness leží na geologickém zlomu Great Glen, který je »stále velmi činný«. Doposavad asi 3500 lidí tvrdilo, že stvůru z tohoto jezera vidělo na vlastní oči. První zmínka o ní je ze 7. století, kdy příšeru následovanou »velkou vlnou« podle jedné pověsti spatřil svatý Kolombán, zakladatel křesťanství ve Skotsku. Nessie se většinou objevovala v severní části jezera, protože právě tam je seizmická činnost nejsilnější, soudí Piccardi.

»Svědci jsou přesvědčeni, že zrovna tam spatřili týž přízrak. Tito lidé však neříkají, že viděli stvůru, ale hovoří o velkém vzdutí vody provázeném podivnými zvuky. Tyto jevy připisují příšeře, ale jejich příčinou mohou být malé otřesy nebo unikání plynu, které provázejí seizmickou činnost na dně jezera«, vysvětluje svou hypotézu italský vědec.

Podle něho tato hypotéza je s to objasnit i jiné staré mýty, především řecké. Např. delfské věštby a vize mohly být způsobeny halucinogenními parami vycházejícími z geologického zlomu a monstrum Chiméru, sršící oheň, báje umísťovaly do jednoho regionu v Turecku, který je ze seizmologického hlediska velmi aktivní, říká badatel. K jezeru dlouhému 37 kilometrů jezdí mnoho turistů, aby příšeru spatřili, a také se ji tam pokouší polapit velký počet různě věrohodných vědců. Proto je Nessie jedním z nejdůležitějších zaměstnavatelů kolem jezera.

4. srpna 2001