Jakutský ještěr


 - jeden z tvorů, po kterém pátrá kryptozoologie.  Zprávy  o tomto ještěru pochází z  Kularského pohoří, kde v jezeře Chajyr  na  severu Jakutska (Janský okres) byly od 40. let 20. století pozorovány dvěma  slavnými  letci  Čerevičným a Akkuratovem dlouhé skvrny pod hladinou  jezera,  později  se  objevily  svědectví od vesničanů a výzkumníků.  

Jakutský biolog N. Gladkich uviděl ještěra, který vylezl na  břeh. Ještěr  měl  malou hlavu na dlouhém lesknoucím se krku, obrovské  tělo  s  modročernou  kůží s vertikálně trčící ploutví a někdy  jej viděli i na břehu.  Podle vzhledu se odhaduje, že jde o plesiosaura.  

Avšak  jezero  Chajyr,  které  je 600 m dlouhé 500 m široké, je termokrasového původu a jeho stáří se odhaduje na 10. - 12.000  let.  Na  vysvětlení,  jak se mohl v této geologicky mladé nádrži  zachovat  plesiosaurus, jenž vyhynul před 65 milióny lety, existuje  hypotéza, že v místech, kde je dnes tundra, bývalo moře. Když  ustoupilo,  a  nastala  doba  ledová,  ještěři, kteří žili v pobřežních  vodách, upadli do hlubokého spánku. Roztáté ledovce je po  miliónech  let uvolnily a a ještěři v prohřátých vodách jezera ožili. 

Odpůrci této hypotézy namítají, že velcí živočichové, které moderní  věda  nezná,  mohou  žít  jen  ve velmi hlubokých vodních nádržích,  a  mají  zde jen velmi slabou krmivovou základnu. Podle nich  jde  o  velkou  rybu,  popř.  o kmeny, které se vlivem plynů vyplouvají  na  hladinu.   Zastánci  existence j.j. upozorňují, že pravěcí  ještěři  tohoto typu byli v podstatě obojživelníky a žili hlavně  na mělčinách a přes svou velikost ve stavu klidu vynakládá jen  málo  energie,  na  jejíž  doplnění  mu produkce ryb v jezeře stačí.  Navíc  při  teplotě  vody  2 - 3 stupně C, jaká je v tomto jezeře   většinu   roku,  se  životní  procesy  vodních  živočichů zpomalují  až k usínání. 

Další zprávy o pozorování j.j. pochází od jezera  Labynkir (14 km dlouhé a 60 m hluboké),  kde  v  roce 1953 geologové zpozorovali velkého neznámého  živočicha. Místními lidmi je nazývaný "čert".  

V jezeře Vorota v pohoří Sordongnoch nedaleko Verchojansku v Jakutsku žije živočich s hlavou dlouhou 2 m a očima daleko od sebe. Geolog V.A. Tvjerdochlebov se svým pomocníkem V. Bašketovem zde pozorovali 10 metrů dlouhého tvora s vertikální tmavošedou ploutvou, obrovskou tlamou a soudkovitým tělem. 

Podobná  pozorování  pochází i od jezera El °gygytgyn,   ve  kterém  žije  neznámé  zvíře,  nazývané  Kalilgu. Jakutský  učitel V. Kučme uviděl z vrtulníku v jednom z jezer mezi osadou  Chair  a  Kular  bytost obrovských rozměrů. Zvíře viděli i další  cestující,  kteří z výšky pozorovali pohyb obludy ve vodě - ponořila  se,  vynořila a znovu se ponořila. Přitom na mnoho z půl miliónu jakutských jezer ještě lidská noha nevkročila.