Čipewkve 


- jeden z tvorů, po kterém pátrá kryptozoologie

Jeho jméno pochází z legend a vyprávění afrických domorodých kmenů a znamená "vodní lev". Popsal ho německý cestovatel Hans Schomburg v roce 1907 a v roce 1932, když získal informace od domorodců. 

Jedná se o ještěra žijícího v oblastech severovýchodní Angoly a severozápadní Zambie, v okolí jezera Bangveolo a Dilolo. Je to prý mimořádně dravý živočich, jehož nejoblíbenější potravou jsou hroši. 

Čipekve má údajně dlouhý krk a protáhlou hlavu, na které je umístěn krátký roh slonovinové barvy. Jeho končetiny jsou opatřeny silnými drápy. Tělo má velké jako hroch a je pokryto tmavou kůží bez šupin. 

Někteří badatelé se domnívají, že by mohlo jít o gigantický druh varana. Jeho popis však daleko lépe odpovídá popisu dávno vyhynulého druhohorního křídového dinosaura Baryonyx walkeri, který navíc žil stejným způsobem života a v Africe se vyskytoval. Je zde přitom i určitá souvislost mezi tímto tvorem a bytostí zvanou kongamato, neboť zprávy o jejich pozorování pochází z relativně blízkých oblastí a na velice podobném biotopu. 

Dalo by se předpokládat, že tito tvorové mohly přežít do našich dob, neboť ekologické podmínky rušivým způsobem nezasáhly do přirozeného životního prostředí tropických pralesů v této oblasti. Podmínky na těchto lokalitách zůstaly tedy prakticky nezměněny. Je tedy možné, že některá zvířata přetrvala jako živé fosílie až do našich dnů, podobně, jako je tomu prokazatelně v případu latimerie podivné nebo tuatary.