Kruhy v zemině (v písku, hlíně, atd.)

Ve světě

CH.1993.08.00.US.PO - Ajuntas

Na skalnaté náhorní plošině u Ajuntas v jihovýchodní části ostrova Portorico (USA) se objevily kruhy, které podle šetření badatele Jorge Martina vypadaly, "jako by je něco vypálilo či jinak vyznačilo do kamene, něco, co tu přistálo a zanechalo své stopy." Byly dávány do souvislosti s vlnou pozorování UFO v této oblasti. Za několik týdnů byly prý násilně zničeny, údajně na příkaz vládních míst. (1)

CH.1994.00.00.US.OR - Hugh Point

Na písečné pláži na pobřeží Oregonu v roce 1994, na pláži Hugh Point se objevilo 33 geometricky přesných koncentrických prstenců. Při procházce na pláži je zcela náhodně objevil David Jinks se svými přáteli při procházce po pláži. Tehdy stihl pořídit dvě fotografie. Tato soustava prstenců nemohla však být nikdy důkladně prozkoumána, protože brzy přišel příliv a celá pláž byla zalita vodou. Podle popisu svědků měla tato formace také svůj malý doprovodný kroužek - grapeshot, o průměru asi 1,5 metru. (2) Šlo zřejmě o dílo umělce Jima Denevana, která se tvorbou do písku na plážích a pouštích zabývá právě od této doby. (3)

 


V České republice


CH.1999.10.00.CZ.BV - Klobouky

Dne 9.8.2000 bylo oznámeno, že na podzim předchozího roku, v druhé polovině října 1999, vznikl piktogram v hlíně, na zoraném poli, blízko Klobouk, u silnice na Morkůvky, před benzínovou pumpou.

Vznikl na poli, kde těsně před tím družstvo zaselo ozim a pole bylo uváleno valem. Tvar byl jakoby vyfoukán, nebo vyhrnut do hlíny, ale nebylo to žádným ostrým předmětem, okraje byly rovné a i povrch uprostřed rýhy byl hladký.

Piktogram byl pak patrný prý až do jara, už uprostřed rostoucího obilí. Pokud byl vytvořen již po osetí pole, narušil tak růst semen v obrazci a není proto divu, že byl patrný jeho tvar po vzrůstu rostlin. (4)

CH.2011.11.10.CZ.FM - Jablunkov

Dne 14.11.2011 bylo oznámeno, že byl objeven na osetém poli u Jablunkova obrazec v hlíně. Průzkum ukázal, že šlo o 2 kruhy s jedním vepsaným obrazcem, znázorňujícím obrys Afriky, Madagaskaru a Arabského poloostrova, byl obyčejně vyšlapán asi před 14 dny. (5)Závěr

Informace k těmto nálezům nejsou úplné. Není možné ověřit pravdivost přejatých informací ze zahraničí. V ČR dosud nebyla možnost detailního a přímého prozkoumání tohoto jediného případu.

Podle charakteru těchto kruhů připadá v úvahu jen několik málo vysvětlení :

1. obrazec byl záměrně vyšlapán, vytvořen mechanicky člověkem

2. neznámý vliv


Zdroje :

1. -x-: Portoriko : Záhadné kruhy na skalách. Magazín 2000, č. 1, roč. 1994, s. 7

2. Novák, P.: Kruhy a piktogramy. (http://www.paranormal.cz)

3. Jim Denevan (http://www.jimdenevan.com)

4. Archiv Klubu Záblesk

5. Archiv KPUFO