Historie


Seminář Sfinga – Houska 2011

Datum   Jiné články Fotografie  
27.- 29.05.2011 O víkendu 27. – 29.5.2011 se konala akce "SFINGA" na hradu Houska pod patronací FFC.

Přednášky a diskuse k nim probíhaly od 9:30 do cca 18:00 hod., přespání a v neděli zkoušky a ukázky práce s virgulí.

Přednášky a prezentace:

  • Zdeněk Hák (KPUFO): Filadelfský experiment – skutečnost a fikce z pohledu fyziky. Uvedení pověstí a výmyslů na pravou míru, možnosti elmg. pole a další zvláštnosti vojenské aj. techniky, včetně míst u nás i v zahraničí, opředených legendami o výrobě tajemných nacistických strojů.
  • Františka Vrbenská: Elfové, ďáblové, mimozemšťané, draci. Zajímavé srovnání a informace o podstatě a podobnostech jednotlivých mytologických postav.
  • Jaroslav Kňap (vyd. Karpana): Břetislav Kafka – 120 let od narození. Vzpomínka na známého hypnotizéra, jeho rodinu a potomky.
  • Milan Zacha Kučera (KPUFO): Nacistické podzemní továrny v Polsku aneb zapomeňte na jiné.
  • Jan Šindel (FFC): Hrad Houska z hlediska magie. Téma rozvířilo bouřlivou diskusi o vzniku a příčinách tajemnosti tohoto hradu.
  • Tomáš Dosoudil (KPUFO): Překvapivé dědictví alchymistů. O výsledcích chemického bádání a využití chemie ve vojenství.
  • Ladislav Lahoda (CMA): Co nového v podzemí – 2011. O návštěvách podzemí na Slovensku, objevy a prohlídky nových podzemních prostor a šachet v ČR.

Seminář probíhá na velmi dobré úrovni, přednášky i diskuse jsou kvalitní.

Během přestávek bylo možné se připojit k nějaké exkursi a vyslechnout výklad kastelána v dobovém oděvu. Oproti minulému roku se opět výklad pozměnil. Jaksi zmizela hladomorna, ale vážným hlasem se vykládá o vstupu do pekla, kde na sebe musí být každý opatrný, po návštěvě se ukáže, kdo se vrátí a kdo tam zůstane a podobné nesmysly. Také se pouze v těchto prostorách nesmí fotografovat, ačkoli to dříve nevadilo a v místě není nic, stejně jako všude na hradě.

Počasí bylo výborné, večer se hovořilo dlouho do noci. K přespání si lze vybrat kteroukoli místnost kromě kaple. Také další služby jsou kvalitní.

Neděle byla ve znamení improvizované výuky proutkaření se zkušenými psychotroniky, ukázek reakcí různých druhů virgule, které si každý mohl vyzkoušet na hradě ale hlavně mimo něj.

Akce byla příjemným a poučným vyplněním pěkného víkendu.

 1, 2 1, 2, 3  
Zdroj KPUFO.CZ