Peru 2007

 

Konečně jsem uskutečnil vysněnou cestu. Při shánění informací mě každý varoval, to si užiješ, okradou tě na každém kroku, jedině v partě nebo s cestovkou, v dopravních prostředcích budeš jezdit se slepicema, ty silnice - to něco zažiješ, sprchovat se teplou vodou se ti snad někdy podaří, a pozor na jídlo....jo a všude odpadky.
Takže když to vezmu zase od začátku....

Jel jsem bez cestovky, jen tak, vše je všude perfektně organizované, žádné tlačenice, za malý příplatek autobusy první třídy, dá se jezdit v noci, busy moderní, čisté, pohodlné, kde se dá spát a ušetřit za hotel. Na první pohled patrna silná konkurence dopravních společností, autobusová nádraží organizovaná jako na letišti, vše monitorované, na každém kroku policejní služba, nezpozoroval jsem za celou dovolenou jediný náznak nějakého pokusu o krádež, lidi příjemní, diskutují, poradí, i tak zvaná kolektiva busy se dají použít, nic se nedohaduje s řidičem, je tam kasira, který opravdu nezapomene kam chcete a včas vás vyrozumí a poradí jak dál, vlak na Machu Picchu – žádná tlačenice, naopak, místenky, nic se nemusí hledat, dovedou vás pomalu až k sedadlu, vagony čisté, pohodlné, servis.

Silnice – no někdy jsem měl dojem, že jsou lepší než v Čechách, až na výjimky v horách, třeba do Colca kaňon, tam je povrch neupravený a celkem dost nepříjemného prachu. Ubytování doslova na každém kroku, zvyk je si vybírat, vždy a bez výjimky teplá voda, čisto. Podřadné ubytování je třeba v Limě, a to jen na doporučení českého průvodce, třeba hotel Evropa, popsaný jako oblíbený u českých turistů. Přespat se tam ovšem dá, když pokoj stojí 12 USD, teplá voda, ale bez oken. Je to asi 400 m od hlavního náměstí, což je nesporná výhoda. Jinak je to ve čtvrti Miraflori, to máte dojem, že jste v Evropě.
Jídlo – většinou bufet – hromady všeho, restaurace doslova na každém kroku, příjemná atmosféra, obsluha, jídla perfektní. Vždy a všude. Opravdu všude se dá také jíst v jednoduchých lidových jídelnách a bufetech, nebo jen tak na ulici, pokud nemáte žádné nároky a trochu přivřete oči. Je to pak opravdu velice levné.
Co se týče čistoty – okraje velkých měst jsou po pravdě pro nás nepřijatelné. Ovšem středy měst, i Lima – perfektní čistota, Cuzco – neustále se uklízí, zažil jsem dvakrát, že policista jde, sebere papír a zanese ho do koše. A vůbec, policistů je všude dost, k tomu ještě zvláštní turistická policie a různé security. Chcete něco koupit? Je k dostání vše, chcete př. SD kartu do foťáku – žádný problém.
Internet doslova na každém kroku, zrovna tak cestovky, kde vám zařídí i nemožné na plno dní dopředu. A co bylo celou dovolenou příjemné – můžete se spolehnout, když přejedete autobusem o 200 km dál, nikdo vás nenechá na nádraží, vyzvednou vás, zavezou kam je to nasmlouvané, tyhle povinnosti berou všichni velice vážně.
A pití? Mimo coca čaje, kterým vás automaticky hostí všude, se pije různě. Výborné čerstvé ovocné šťávy, peruánská vína jsou skvělá, no a pivo jsem vyžadoval jen místní. Co mě zvlášť potěšilo, v Punu v jedné hospodě stála v baru láhev becherovky.
Václav Cihla, KPUFO, Rakousko