Egypt

Egypt je zemí, kde doslova čteme v dějinách. Nikdy ale nejsme schopni zjistit a pochopit, co se zde událo, jak a kdy historie Egypta vznikla a kam směřovala. Na žádné jiné téma minulosti nebylo snad napsáno více knih.

Egypt není jen Luxor, Giza s třemi pyramidami, nebo plavba lodí po Nilu. Je to také oblast Abú Síru, kde pracuje expedice Českého egyptologického ústavu na zpřístupnění pohřebního komplexu vezíra Kara a na výzkumu objevu z doby nedávné - šachtového hrobu Iufaa.

Egypt jsou také muzea po celém světě, kde nacházíme památky nedozírné historické ceny. Proto lze říci, že egyptologie začíná v Paříži, Londýně či New Yorku. I když bylo mnoho památek v minulosti z Egypta odvezeno a uloupeno, přesto jich zde zůstalo velmi mnoho a přitom jedinečné krásy. V Egyptologickém muzeu v Cairo, v Karnaku a v Sakáře uslyšíme stejný text průvodců, stejné fráze pochycené ve školních lavicích.

A stále mnozí z nás nalézají i předměty, vyobrazení a písemné záznamy, které se vymykají odposlouchaným školským poučkám. Některé z exponátů leží desítky let v depozitářích nebo vitrínách muzeí bez povšimnutí.

Modely letadel, podivná technická zařízení, zobrazení neznámých zvířat, podivných kříženců, najdeme zde také nůž z nerezové oceli, který by zde neměl co pohledávat, ale je tady ! Najdeme mnohatunový sarkofág odříznutý kotoučovou pilou, vyobrazení podivných lamp, žárovek a isolátorů. Do Egypta už vůbec nepatří helikoptéra a tanky na freskách. To je snad výmysl ! Ne nikoliv, to je realita z Abydossu. Realita, která se zcela pomalu vynořuje jako přízrak.

Tisícileté dějiny Egypta probíhaly zcela jinak, než se dosud předpokládalo. Staří Egypťané ovládali vyspělou technologii, znali elektrický proud ? Jako své učitele měli legendární bohy.

Nevěříte ? Stačí se podíval na naše fotografie. (Muzeu Cairo)

e05.jpg - siluety vrtulníku, tanku a jakéhosi vznášedla, ve skutečnosti nedokončený nápis

e03.jpg, e04.jpg - pravěká žárovka ?

e01.jpg

- genetické experimenty nebo fantazie ?

e06.jpg - další podivný kříženec e02.jpg - pouliční lampy v ulicích
e07.jpg, e08.jpg, e09.jpg - přesně opracovaná žula, stejné stavební prvky po celém světě (Chrám Sfingy - Gíza)