Buddhistický chrám Borobudur


Buddhistický chrám Borobudur, leží asi 40 km severovýchodně od Jakarty, nedaleko soutoku říček Elo a Praga. Není možné přesně určit, kdy byl Borobudur vybudován, ale odhaduje se konec 8. století. Během stavby muselo být přemístěno, postaveno a upraveno na 60.000 kubických metrů kamene. Jméno Borobudur pravděpodobně pochází z kombinace slov vihára (klášter, svaté místo) a budur (vyčnívající kopec). Boro-budur tak znamená "klášter na kopci".

Výbuch nedaleké sopky Merapi znamenal zánik kláštera. Příchod islámu způsobilo také přesun buddhismu na východní Jávu. Borobudur byl zapomněn, pohřben pod vrstvami sopečného popela. V užívání byl necelých 200 let.

Znovuobjeven byl až na počátku 19. století. V 70. letech 20. století započala oprava a rekonstrukce chrámu, která trvala do roku 1982. 

Borobudur je pyramida, jejíž čtvercová základna má rozměry 118 x 118 m. Šest čtvercových teras je korunováno třemi kruhovými terasami, z poslední se k nebesům vzpíná 16ti metrová stůpa. K vrcholu vedou čtyři schodiště uprostřed každé strany. 

 


Snímky jsou z cesty, kterou na jaře 2006 podnikla skupina několika přátel.  

Pavel a Marcela (KPUFO Plzeň)