Úvodní stránka | KPUFO | ČsAAA 

| Pověsti | Zajímavá místa | Anomální jevy | Záhadné události | Psychotronika | Kontakt |

 

Pověsti


Sněžka a Krakonoš

Tato nejvyšší hora v Čechách (1602 m) je považována odedávna za sídlo vládce hor, bájného Krakonoše.

Kdo byl Krakonoš ? Dříve se mu říkalo Rýbrcoul, a šlo zřejmě o démona větru, či horského a lesního ducha, pozůstatek z pohanských dob. To může mít své kořeny nejen ve starých slovanských mýtech, ale i daleko dříve, za dob starých Keltů.

V mytologii keltských obyvatelů Francie – Galů – se totiž vyskytuje přívětivý obr – Gargantua. Zúrodňoval lesní půdu, vysoušel mokřiny, přehrazoval řeky a neúnavně přenášel kameny. O tom hovoří také jeho jméno, které zní : „Ten od obrovského kamene“ nebo „Obr od kamene“. Je však zřejmé, že původ pověstí je ještě starší.

Těžko tedy přehlédnout podobnost mezi jménem obra Gargantua (Gar-gan-tua) a Krakonoše (Kra-kon-oš) i faktickou podobnost obou postav – oba jsou obři, sídlí v horách, atd.

Za obra jej vykreslil i Bohuslav Balbín v roce 1679 v Miscellanea historiae regni Bohemiae : „Na vrcholu Sněžky sedává strašidlo v lidské podobě, klátí nohama přes srázné stěny a jednotvárně křičí.“

Podle Balbína se Krakonoš objevuje v podobě mnicha, horníka, myslivce, starce, ale i ve zvířecích podobách jako divoký kůň, žába, kohout nebo havran.

Podle lidové tradice má Krakonoš svojí zahrádku v Obřím dole, která je plná léčivého koření a magických rostlin. Neobyčejná druhová pestrost rostlin byla odedávna záhadou – teprve později se zjistilo, že vzdušné víry sem zanášejí semena rostlin i ze vzdálených míst.

Na vrcholu Sněžky je kaple sv. Vavřince. Také zasvěcení kaple tomuto svatému může ukazovat na odraz dávných pohanských tradic. Pokud by zde platilo pravidlo, které bylo uplatňováno jinde, kdy nastupující křesťanství zasvěcovalo dávná pohanská místa těm křesťanským svatým tak, aby se co nejvíce přiblížily pohanským zvyklostem a znakům, pak by právě tam, kde byl uctíván slovanský Černobog, měly vzniknout svatyně sv. Vavřince.

Co víme o obou postavách ? Mohou nám lépe objasnit postavu Krakonoše ?

Černobog byl slovanským bohem dobrého i zlého, Slované na jeho počest připíjeli při hostinách. Podle dualistických představ o boji Dobra a Zla by jej měl logicky doplňovat Bělobog, ale zřejmě toto doplnění vzniklo až z křesťanského pojetí boje mezi Bohem a Ďáblem.

Svatý Vavřinec byl římským jáhnem, umučeným na pahorku Viminale upečením na rožni roku 258. Snad proto jemu zasvěcené svatyně jsou na vrcholcích malých i vyšších hor a kopců.

Odpověď je pouze v pochopení symboliky a je bohužel zastřená dlouhým procesem potření pohanských tradic. Krakonoš však přežil v povědomí lidí dodnes jako dobrý vládce našich hor.


 

 
 

 Klub psychotroniky a UFO Trutnov © 2016