Zajímavá místa a události


Krásno 
  • proslulá rozhledna, připomínající šroub zavrtávající se do zemských hlubin, byla postavena ve třicátých letech 20. století podle předlohy podobné „asyrské“ věže (minaretu) vzdálené 3500 km jihovýchodně odtud, v Iráku.(obr.
  • Tato rozhledna byla stavbou nevšední solidarity a jednalo se tzv. nouzovou stavbu. Podobný projekt realizoval už Karel IV. Jako tzv. hladovou zeď. Pomocí této stavby se uměle snižovala nezaměstnanost v kraji v letech 1933-5. Na projekt se složily místní německé spolky a jednotlivci a projevily tak nevšední solidaritu - pozemek zdarma, povozy zdarma, občerstvení zdarma – vše jako dar mecenášů. Takto bylo zaměstnáno až 25 potřebných. Budovou s velmi atypickým tvarem navrhli sochař Willy Russ a architekt Fritz Hoffmann. Stavba byla otevřena a posvěcena 23. 6. 1935. Celkový objem kamenných zdí činí 850 metrů krychlových, z průměru 11 m v patě se věž zužuje na 3 m u vyhlídkové plošiny. Věž je vysoká 25 m. 
  • Snad také proto rozhlednu ihned po okupaci Sudet zabrala německá armáda. Sloužila snad k rituálům mysticky zaměřených nacistů? Nejtvrdší jádro nacistických okultistů se totiž realizovalo právě v předkřesťanských a to zejména asyrských reminiscencích – největší příkladem je asi nacistický memoriální chrám ve Walbrzychu
Věž v Iráku

Zpět