OKRES RAKOVNÍK Z POHLEDU ZÁHAD 

Keltská plastika z Mšeckých Žehrovic 


Kamenná hlava byla objevena při kopání písku ve Mšeckých Žehrovicích v poloze ,,na Libeni“ 19. května 1943 společně s laténskými střepy, zvířecími kostmi a kusy krajiny. Nález zachránili pánové Slajchrt a Jeřábek z Mšeckých Žehrovic; místo vyšetřili a do novostrašeckého musea předměty dopravili pánové Baumann, úředník dolu Anna a jednatel Archeologického ústavu, a správce novostrašeckého musea Malík. Novostrašecké museum (předseda ředitel pan Fejfar) ochotně postoupilo kamennou hlavu Archeologickému ústavu k dalšímu studiu.

     Mužská hlava, vytesaná patrně z místní křídové opuky, je odražena od podstavce, který nebyl dosud nalezen. Lom na krku i lomy na hlavě (byla rozbita na pět kusů; pátý kus s pravým uchem chybí) nejsou čerstvé, nýbrž starého původu.

Zachráněná část je 25 cm vysoká. Představuje muže, který má zcela plochý, široký obličej, s nepoměrně velikou dolní čelistí, nízkým čelem a značně vysedlýma očima. Po stránce umělecké celek působí dojmem archaicko-řeckého umění. Obočí je naznačeno plastickou volutou, rovněž knírek je vymodelován ve tvaru zesílené voluty, tedy v motivu v keltské kultuře velmi oblíbeném. Ucho je zachováno jen levé, pravé bylo odraženo s částí hlavy již v pravěku a nebylo nalezeno. Nad uchem, stylizovaným ve tvaru listu, je na hlavě vymodelován místo vlasů věnec. Krk je ozdoben vymodelovaným nákrčním kruhem, keltský to torques s pečetítkovými konci; je to neklamný znak kulturní příslušnosti, neboť podobné nákrční kruhy nalézáme v keltských hrobech. Podobně vymodelované nákrční kruhy mají pak i keltské plastiky z jiných nálezů v Evropě i keltská božstva na proslulém tepaném stříbrném kotli z Gundestrupu v Dánsku. Zlomky keramiky, nalezené s hlavou, lze datovat do III. až II. stol. př. n.l.; do téže doby náleží poškození hlavy a její uložení do země. Samotná hlava patří pravděpodobně do V. - II. stol. př. n. l.
   
   
 

  Podle : Borkovský, K.: Keltská plastika z Čech.