Z plzeňských letopisů

V roce 1995 oslavilo město Plzeň 700. výročí svého založení.
Proroctví

K Plzni se vztahují i četná proroctví. Staré proroctví Sibylly praví: "Čtvrté vojsko od západu bude vykonávat vraždu od Plzeňska k Mostu, Žatci, to bude ze všech největší, jenž s nástroji válečnými tak hustě pokryje Zemi, bude kopí jak tyče na nejhustší chmelnici. Neboť cizí národové se sjedou a tyranové, chtíc národ český zahladiti, pro víru v Krista zkaziti."

Také 13. proroctví se o Plzni zmiňuje:

"Slibuje národu Českému velkou válku jako potrestání za to, že by se spustil příkazů božích. Pro ten případ již přesně jmenuje obce a královská města, jež propadnou úplné záhubě a mezi nimi též Plzeň, Žatec, Králové Hradec, Kouřim a Čáslav."

Když v roce 1866 Prusové obsadili Plzeň, sháněli se po rybníku "Gannateich". Zájem pramenil z německého proroctví starého pastýře Tomáše, v němž se praví, že záhuba německé říše nadejde v rozhodující bitvě u Gannateichu jižně u Plzně. Rybník však žádný z místních lidí neznal. Až od 70. let našeho století je v uvedeném směru vodní nádrž "České údolí".
V 18. století působil v Hrobčicích na chotěšovském panství forman Josef Naar. Nebyl zámožný, ale byl písmákem, a bystrostí ducha vynikal nad své okolí. Zvláště za posledních let svého života k podivení všeho svého okolí liboval si v různých napomenutích, varoval a předpovídal. Tyto jeho předpovědi byly osobami, které s ním žily, sepsány a v opisech rozšiřovány. "Formánek" zemřel 6. prosince 1763 v 73. roce věku. Proroctví vypravuje:
"Vloudí se do Čech velká pýcha a Pán Bůh bude tu zem rozličně trestati velkými daněmi a placením z hlav. A také v tom čase bude hovězí dobytek padat a Pán Bůh ukáže více takových trestů, totiž : drahé časy, neúrodná léta, nemoce, mor... Potom bude mnohokrát znamení na nebi k spatření, ale Čechové si toho nikdy všímat nebudou. Potom povstane vojna s Turkem, ale také nebude dlouho trvat a vojsko české bude více zhubeno od sem a tam mašírování, než před nepřítelem. A potom v tom čase povstane zmatený čas, že se bude o pokoji mluvit a na něj myslit, neboť povstane jeden lid proti druhému, bratr proti bratrovi bojovati bude, a sedlák proti pánu a pán proti sedláku povstane, a duchovní stav bude potlačen a rozličnými daněmi soužen, a žádný světský člověk nebude s ním útrpnost míti...."
Formánek často hovořil o velké světové válce a tvrdíval, že "kdo tu přežije, musí mít lebku ze železa." Pravíval také, že přijde rok třináctý (století nejmenoval), ve kterém kdo nebude tři míle od Plzně vzdálen, měl by po všech čtyřech odlézti, poněvadž daleko široko bude vše zničeno.
Také říkal : "Sedlák se bude šatiti jako pán, jen boty a klobouk zůstanou. Také ženy selské budou se strojiti každý den jinak." O zrušení roboty : "Až se bude psáti 1800 a tucet a méně než kopa, tu bude vyhlášeno: "Sedláci, jste volní."

"Formánek" předpovídal i vybudování železnice i další technické vynálezy: "Dlouho před vzbouřením sedláků budou se stavěti železné silnice, po kterých se bude jezditi železnými vozy, ale nikoliv koni taženými, nýbrž parou poháněnými. Lidé budou zachycovati blesk železnými tyčemi, aby se chránili před udeřením hromu. Blesk bude veden na sta mil a bude osvětlovati noc, že bude jasno jako ve dne."

Obr.: Plzeň roku 1761, Říšská brána (dnes ústí Prešovské ulice).

(Podle: Schiebl J.: Plzeň v pověsti, Plzeň, 1933 aj. zdrojů zpracoval -SL-
Z časopisu ZAZ č. 2, roč. 1995