NOVÝ

JIČÍN

Pobočka celostátní badatelské organizace 

 Hlavní zájmy

Psychotronika
Léčitelství
Anomální jevy
UFO
Poltergeist
Cizí bytosti
Tajemná místa
Památky okresu
Legendy a pověsti
Přírodní anomálie
Piktogramy
Jiné záhady
 


Legendy a pověsti


Spálov  Poutní místo Panny Marie ve Skále (Mariastein)
Ke konci třicetileté války v době švédských válek (1642 až 1648) byl podle pověsti ve zdejší skalní jeskyni vodou z jejího pramene zázračně uzdraven a zachráněn před smrtí raněný a vysílený voják, a to na přímluvu Panny Marie, která se mu zde zjevila po jeho vroucích modlitbách.

Zpráva o zázračném uzdravení vojáka se roznesla brzy ze Spálova po celém okolí. Pověst udává, že po postavení chrámu se rozhodli obyvatelé Spálova přenést zázračný obraz P. Marie do svého obnoveného farního kostela. Dále pověst vypravuje, že obraz byl třikrát přenesen do Spálova na oltář, ale pokaždé záhadně zmizel i z uzamčeného kostela, a byl vždy opět nalezen ve Skále u Odry.

To bylo považováno za přání Bohorodičky a od té doby byl již obraz ponechán trvale na původním místě, a Spálovští se zavázali konat každoročně 8. září pouť ke Skále P. Marie.
Protože lidé byli přesvědčení o léčivých účincích zdejší vody, postavila zde spálovská vrchnost vanové lázně k využívání vodoléčby.. Dřevěné vanové lázně zničil později požár a nebyly již obnoveny. Zajímavou památkou je kamenná kruhová nádržka na pramenitou vodu vytékající z jeskyně. Podle starých vypravěčů je to prý původní kamenná křtitelnice ze spálovského kostela, která sloužila svému původnímu účelu do roku 1619, kdy byla nahrazena renesanční cínovou křtitelnicí, jež je v kostele dodnes.  
Podle: zpráva M. Kučera (http://www.jesen.cz), 2008
Víte o případu něco bližšího ? Napište nám! 

 

Muzea
Stálé a putovní výstavy, adresy a kontakty

Knihovny
Katalogy, kontakty

Knihy a publikace
o záhadách, tajemnu, pověstech, knihy autorů z našeho regionu

Spolky a badatelé
zabývající se historií, archeologií, vlastivědou záhadami


Odkazy
instituce, informační servery


Kontakty
Napište nám!

Mapa okresu * Městské kulturní středisko * Oficiální server Nového Jičína 


Copyright ©  Klub psychotroniky a UFO - Nový Jičín, 2002