Kříž ve stromech

 

 V Kutné Hoře, v jakési zahradě, 16. února 1745 při pobytu vojska, došlo k pokácení stromů. Jistý Konrad rozený Moškvan udal, že „mezi pařezy (byl) jeden třešňový, nad zemí loket vysoký“, který, když jej „domů přinesl, v půli rozpoltil a na čtyry polínka rozštěpl, tu znamení kříže blíže jádra uprostřed suku samorostlého 6 coulů a 4 linie dýlky nad stýblem kloubu do dřeva vkořeněného ku podivu, jakoby ze švestkového dřeva tam schválně vsazen byl, v té velikosti i v kůře svrchu pěkně vyobrazeného spatřil.“

 

Podle zprávy o šetření otisku kříže ve stromě v Kutné Hoře se dokládá, že 5. srpna 1742 byl v Motole, když zde pobývalo uherské vojsko, jakýsi voják našel v rozštíplém dubovém špalku, blízko jádra, otisk kříže.

 

Tím lze tuto záhadu vyřešit – kříže tam mohly být kdysi záměrně vyřezány, vtisknuty s jiným dřevem, časem zarostly a tak při pokácení a rozštípání kříže vyšly na povrch. Je s podivem, že takto přirozený způsob vysvětlení, na který upozorňuje již i otištěná diskuse „sboru bakalářů a mistrů vysokých škol pražských“ z roku 1745, kdy se dochází k přirozenému vysvětlení, zřejmě není po chuti těm, kdo hledají záhady za každou cenu.

 

Podle : Fantastická fakta č. 1, roč. 2001

 

Další případ : KPU Jičín