Tajemný sliz padal z oblohy

Jak oznámily Hradecké noviny (1) a později také TV Nova (2) doslova šok utrpěl řidič Jiří Luška z jedné pražské firmy, když se v pondělí 1. července 2002 kolem 16. hodiny vracel z Hradce Králové. Několik kilometrů za Hradcem, nedaleko bývalého motorestu Maják, uviděl před vozidlem z ničeho nic úzký mlhavý sloup deště, který se valil na auto. Podle výpovědi řidiče to vypadalo jako válec velkých čirých kapek vody o průměru asi 4 m, řinulo se to s oblohy s výšky kam až oko dohlédlo. Řidič to považoval za zajímavý přírodní úkaz - déšť z "čistého nebe". 

Ten vzápětí pokryl auto jakýmsi nedefinovatelným roztokem. Byl tak hustý a mazlavý, že stěrače vše rozpatlávaly. Po příjezdu do Prahy zastavil, jen stěží se mu dařilo rosolovitou kapalinu z čelního skla odstranit.  Když se náhodou dotkl povrchu auta, začala ho pálit kůže  jako od kopřiv a objevila se vyrážka a tak zavolal na tísňovou linku, zda nedošlo k nějaké ekologické havárii. Po návratu do Hradce navštívil lékaře a auto nechal od hasičů dekontaminovat. Od lékaře se dozvěděl, že podráždění kůže vyvolala neznámá látka, a do druhého dne vše pominulo. Přesto po následující 3 dny pociťoval zvláštní neobvyklou únavu. 

Vzorky neznámé kapaliny odeslali hradečtí profesionální hasiči po dekontaminaci vozidla k rozboru do Institutu ochrany obyvatelstva, na pracoviště protichemických opatření v Lázních Bohdaneč a na obdobné pracoviště do Příbrami.

Chemici zjistili, že jde o směs vyšších alkoholů (butadiol, hexanol, n-amylalkohol, n-butanol, aj.) s příměsí dalších organických a anorganických látek, tedy běžná rozpouštědla používaná k nejrůznějším účelům. Vzorku bylo málo, ale i přesto výsledky a metody analýzy vzorku nebyly dostačující pro identifikaci látky. Chybí např. hmotové spektrum, z kterého by se dalo vypočítat procentové zastoupení jednotlivých prvků.

Není proto vyloučeno, že tam nebylo ještě něco jiného, co vyvolalo alergickou reakci. 

Sprška slizu postihla i okolní vegetaci - podle jakoby popáleného listí stromů bylo patrné, že déšť se pohyboval téměř souběžně se silnicí. Tráva a plevel v příkopu u silnice však postižení nebylo patrné. Podle pracovníků odboru životního prostředí hradeckého OkÚ, kteří tuto věc šetřili, však škody na životním prostředí zaznamenány nebyly.

První verze byla,  že vše má na svědomí práškovací letadlo. Letecká inspekce ale prý uvedla, že v okolí inkriminovaného místa se žádné letadlo v této době nevyskytovalo. 

  Jak řekl vedoucí oddělení klimatologie hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Zdeněk Mrkvica, nebyly v tento den ani v tuto hodinu podmínky pro termiku, tedy aby se tvořily větrné víry, nebylo ani žádné vertikální proudění. Vítr dosahoval síly maximálně 5 m/sec.

Podle šetření se prý v kraji, plném chemických závodů podobné jevy stávají. Firmy se tak mohou zbavovat některých látek, nebo došlo k jejich úniku. Je jasné, že se k odpovědnosti proto nikdo nehlásí. 

Je zajímavé, že nezávisle na tomto případu se do KPU dostala informace o muži z Brna, kterému ve stejný den, 1.7.2002, padl z čisté oblohy na tvář chuchvalec bílého slizu. Druhý den odjížděl na dovolenou a tvář mu zčervenala a opuchla na celý týden! Teprve po návratu sdělil tuto příhodu členu KPU.   

Podle

(1) Filla, P.: Záhada na výpadovce nadále neobjasněna. Hradecké noviny

(2) Zpráva TV Nova, 22.7.2002

(3) Archiv KPU, 2002


<< Zpět

   
   
       
       
 

Home | O KPUFO | Zajímavá místa | Pověsti | Přírodní anomálie | Tajemné události | Zajímavé internetové adresy | Kontakt