Klub psychotroniky a UFO

Centrum KLUBU PSYCHOTRONIKY A UFO

KPUFO Domažlice

Ležel Vogatisburg na Chodsku ?

V roce 1775 objevil historik F.M. Pelcl spis, který dostal název Fredegarova kronika. Tehdy poprvé se národ v novodobé historii dozvěděl o Sámově říši.

Podle ní v prvních desetiletích 7. století se jednotlivé skupiny Slovanů pokoušely vymanit z avarského područí. A právě tehdy tu žil "člověk z říše Franků, z okresu Sens" kupec Sámo.

"Když Vidini (Slované) někdy kolem roku 623 zbrojně vytáhli proti nim (Avarům), kupec Sámo vyšel s nimi na výpravu, a tam takový byl z něho užitek, že byl až div, a velký počet Avarů zahynul od mečů slovanských. Slované vidouce užitečnost Sámovu, zvolili si ho králem."

Tak se stalo, jak píše Fredegar, v roce 627. Sámo pak vládl nad sjednocenými kmeny celých 35 let. Měl 12 žen, s nimi pak 22 synů a 15 dcer.

Francký král Dagobert poslal k Sámovi roku 630 posla Sichera s žádostí o náhradu za jakési příkoří, které se dostalo franckým kupcům. Sámo nejprve Sichera, o jehož slabomyslnosti nepochybuje ani francký kronikář, vůbec nepřijal, a i když se však k němu přece jen později dostal, Sámo ho dal vyhodit.

Tento čin byl proto záminkou k velké vojenské výpravě Dagoberta proti Sámově říši. Frankové a jejich stoupenci postupovali třemi proudy. Hlavní z nich, který vedl sám Dagobert, se střetl se Sámem na pomezí jeho říše. u opevněného města Vogatisburgu. Kronikář píše, že v třídenní bitvě bylo francké vojsko nejen poraženo, ale že se ve zmatku dalo na takový útěk, že zanechalo napospas tábor se všemi zásobami.

Dagobert uspořádal i v následujícím roce trestnou výpravu, a i o ní kronikář píše, že se nesetkala s úspěchem. Sámo pak vládl až do roku 662.

První hypotézu o Vogatisburgu vyslovil František Palacký. Vycházel z toho, že Dagobert pronikl do Čech Všerubským průsmykem. Sámo se s ním mohl potkat někde poblíž Domažlic. Slované zde měli hradiště u Smolova, a označovali jej jako Tuhošť - Togatisburg. Palacký z toho odvodil, že Vogatisburg je koruptela Togatisburgu.

I Jaroslav Vrchlický umísťuje Vogatisburg do Chodska, do okolí dnes zříceného hradu Rýzmberku, kde bývalo opevněné hradiště, známé jako Příkopy u Kdyně.

Augustin Sedláček položil Vogatisburg do okolí Úhoště u Kadaně, ale ani ten neměl podloženou hypotézu archeologickými nálezy. Vycházel pouze z předpokládaného postupu franckých vojsk a rozmístění slovanských kmenů.

Polský historik Gerard Labuda však přišel s názorem, že Vogatisburg ležel až kdesi u Mohanu v dnešním Německu. Na velikost Sámovy říše ukazuje mapa českého historika Rudolfa Grunwalda, vystavená ve strahovském památníku písemnictví. Podle některých názorů Sámova říše sahala daleko na západ, obsahovala nejen Čechy, Moravu a Slovensko k Tatrám, Polsko, ale i Rakousko, část Německa i Švýcarska.

Z archivu KPUFO  
Máte-li jakékoli poznatky a informace o těchto nebo jiných nálezech, napište na naši adresu.

Kontakty :

MVDr. Pavel Kroupa