Klub psychotroniky a UFO

Centrum KLUBU PSYCHOTRONIKY A UFO

KPUFO Domažlice

Tajemné Sedmihoří

Siluety mohylových hrobů na horizontu nevzhledné salisburské planiny a pasoucí se krávy. To je zážitek, který získá každý návštěvník jihoanglické megalitické atrakce Stonehenge. Obdobný pohled vám však může nabídnout i tuzemská západočeská krajina v okolí Horního Metelska na Domažlicku. A nejen to. Dokonce i kus historie pravěkých kamenných staveb, uchovávajících si své tajemství již mnoho tisíc let. Jen ty lesy a lesíčky, které Angličané nemají, kazí onen bezděčný dojem analogie obou, tak vzdálených míst.

Z několika tisíc prehistorických megalitických lokalit, které byly doposud v různých místech Evropy prostudovány, připadá nejvyšší počet na Anglii, Irsko a atlantické pobřeží Francie. Ale i v těchto oblastech, bohatých na monumentální pravěké kamenné stavby, jsou velmi vzácné a výjimečné kruhové kamenné obrazce, označované jako objekty typu "henge". Vedle známé Stonehenge, které je badatelskou klasikou i zdrojem odborné terminologie pro tento dluh staveb, stojí za pozornost Avebury, Oxfordshire, Woodhenge či New Grange v Irsku. V poslední době upoutala pozornost odborníků jihoanglická lokalita u Stanton Drev v hrabství Sometset. I v tomto případě se jedná o kruhovou kamennou stavbu obklopenou příkopem. Průměr kruhu byl zjištěn 135 metrů. Každý takový archeologický objev je pochopitelnou senzací, zvláště jedná-li se o ještě rozsáhlejší stavbu, než je Stonehenge.

Střední Evropa je na kruhové megalitické stavby chudá. Snad je to způsobeno tím, že vyšší zalidněnost a intenzivnější migrace obyvatel v uplynulých tisíciletích, podněcovaly také čilejší stavitelské i destrukční aktivity v této části kontinentu. Velké kamenné útvary byly zničeny a použity jako stavební materiál. 0 to vzácnější je nález lokality na našem území, o které se archeologové, sice opatrně a s výhradami, ale přece jen vyslovují, jako o možném pozůstatku neolitického kamenného útvaru kruhového typu.

Domněnku, že se jedná o pravěké objekty kultovního charakteru typu "henge", vyslovila archeoložka E. Čujanová-Jílková po provedení průzkumu lokality "Sněm", v letech 1973 až 1975. Tato oblast severozápadní části domažlického okresu, je nesmírně bohatá na archeologické nálezy z období střední doby bronzové a doby železné. V okolí je několik mohylových pohřebišť. Místo, kde byly nalezeny dvě dokonale kruhové plochy s obvodovými hliněnými valy a mělkým obvodovým příkopem, se nachází na pozvolném zalesněném jižním svahu mezi obcemi Horní Metelsko a Hašov. Severní kruh má průměr 98 m, u jižního kruhu bylo naměřeno 114 m. Vzdálenost středů obou kruhových ploch činí 636,48 m. U jižního kruhového objektu byl nalezen i mírně excentricky umístěný středový kámen. Provedené zjišťovací sondy neposkytly žádné nálezy, které by dovolovaly datovat, byť i jen přibližně, dobu vzniku zkoumaných útvarů.

S názorem, že se jedná o prehistorické objekty typu "henge", se ztotožňuje i badatel G. Hofmann, který se problémem lokality "Sněm" zabýval později. Zjistil, že kromě dvou kromě dvou již známých kruhových objektů, které označil jako objekt A a objekt B, je možné vysledovat dle údajů starých katastrálních map z poloviny minulého století ještě další dva objekty podobného charakteru. Jeden z nich je situován na ose obou dříve zkoumaných kruhů, orientované přesně ve směru sever - jih a to ve vzdálenosti 1.054,08 m od jižního objektu a má průměr 196 metrů. Hofmann jej označil jako objekt C. Další, v pořadí již čtvrtý pravidelně kruhový objekt, je patrný u obce Věvrov, východně od těch předešlých. Dostal označení D. Významné je Hofmannovo zjištění, že právě tento objekt umožňoval stanovení termínu zimního slunovratu dle místa vycházejícího slunce nad obzorem. G. Hofmann také dokázal, že mezi vzdáleností středů kruhových objektů, a jejich průměrem existují vztahy, které lze vyjádřit matematicky:

AB : BC = 1 : 1,658 a posléze průměr (d) objektu B : AB = 1 : 6,495, dC : BC = 1 : 5,382, od průměrů obou vztahů se jeví odchylka pouhých 0,557. Tomuto zjištění také odpovídá následující vztah - AB : dB = 1 : 0,154 a AC : dC = 1 : 0,116. 0d průměru obou vztahů je zde odchylka pouze 0,0l9.

Z výpočtů G. Hofmanna jednoznačně vyplývá, že umístění a velikost objektů nejsou náhodné.

Při nedávném průzkumu útvarů lokality "Sněm" plzeňskými členy Klubu psychotroniky a UFO bylo zjištěno, že prodloužená osa, spojující středy uvedených kruhů A,B,C, orientovaná přesně ve směru sever - jih, zasahuje ve vzdálenosti 4.000 metrů severním směrem na vrchol kopce "Jedlový vrch". Tento příkrý kuželovitý kopec je jedním, asi z dvanácti kopců a vyvýšenin, tvořících zalesněné malebné pohoříčko zvané "Sedmihoří". Svou nadmořskou výškou 524 metrů není nejvyšší horou této pahorkatiny, ale je posazen uprostřed. Pozoruhodný je jeho vrchol. Na temeni "Jedlového vrchu" můžeme spatřit bizardní nakupení obrovských balvanů z namodralého pískovce, tvořících mohutné sloupovité přírodní útvary. Z vrcholku je přímý výhled na popsané objekty lokality "Sněm" a to průhledem mezi okolo stojícími vyššími vrcholy.

Dne 15. července 1996 byl na pšeničném poli mezi obcemi Horní Metelsko a Horšov objeven kruh v obilí o průměru 6 metrů. Stébla byla složena ve směru pohybu hodinových ručiček. Místo nálezu kruhu je vzdáleno 2500 metrů jihovýchodně od lokality "Sněm".

Přepis magnetofonového záznamu - vyjádření nálezce kruhu pana K V. z Horšova : "To jsem z toho blázen. Ještě v pátek to tady nebylo. A v pondělí už jo."

Dne 3.srpna 96 v nočních hodinách došlo v chatové kolonii v severní části "Sedmihoří" k neobvyklému úkazu.

Přepis magnetofonového záznamu vyprávění paní B.V., přímé účastnice události: "Byla jsem koncem týdne s dětmi na chatě v "Sedmihoří". V noci mě něco probudilo. Otevřela jsem oči a uviděla jsem zvláštní ostrý proud světla, procházející napříč místností směrem od okna. Světelný proud procházel závěsem na okně, otočeném směrem na jihozápad. Chtěla jsem někoho zavolat, ale nemohla jsem se ani pohnout ani vykřiknout. Měla jsem velmi zvláštní nepříjemný pocit. Jen jsem si vzpomněla na děti, které spí vedle, ale byla jsem jako celá bezvládná a nemohla jsem nic dělat. Ani se podívat kolik je hodin. Nevím, jak to dlouho trvalo. Ráno po probuzení jsem si myslela, že se mi to jen zdálo. Při sprchování jsem však zjistila, že mám na obou stranách uvolněné náušnice. Obě náušnice byly prasklé a to v místech, kde kroužky procházejí přes ušní boltce. Jedna přesně uprostřed, druhá mírně excentricky, protože na té straně mám ucho trochu jiné. Velmi mě to překvapilo, protože předtím jsem tyto náušnice nosila bez problémů deset let. Odnesla jsem je do zlatnictví k opravě. Tam se divili ještě víc, co jsem s nimi dělala, že tak masivní zlato prasklo naprosto čistým lomem. Ale opravili mi je a já jsem si je opět nasadila. Na uších jsem je měla ale jen chvilku a musela jsem je hned dát dolů. Po nasazení totiž u mě došlo k velmi nepříjemnému pocitu propojení obou stran hlavy, jedné náušnice s druhou napříč hlavy. Pocit to byl tak silný, jako by mě napříč hlavy něco táhlo. Uvnitř hlavy se u mne vytvořil pocit jakéhosi tlaku. Nedalo se to vydržet. I celkově jsem se necítila dobře. Náušnice jsem okamžitě sejmula a od té doby jsem si je už nikdy nezkoušela nasadit. 0 tom, že se v té době utvořil nedaleko "Sedmihoří" kruh v obilí, jsem se dozvěděla až nyní od vás."

Náhodná svědkyně paní V.V., která byla přítomná vyprávění paní B.V. se nabídla, že si dotyčné náušnice zkusí nasadit.

Přepis magnetofonového záznamu pocitů paní V.V. přesně za 2 minuty po nasazení náušnic ze "Sedmihoří":

"Ano, už je to cítit uvnitř hlavy. Je to oblouk. Prochází mě hlavou z jedné strany na druhou nad očima. Tady je to nejsilnější. Nad očima. Trochu jako by mě cukalo vzadu v očních jamkách. Začíná mě být tep1o. Opravdu mě to rozehřívá. Jako po svařáku. Cítím tlak zezadu na oči. A je mi strašné horko. Musím je sundat." Pokus trval přesně 6 minut. Dobrovolnice byla na konci této doby silně zarudlá v obličeji a poněkud zmatená právě prožitými pocity.

Můžeme se ptát, do jaké míry se zde uplatnila sugesce pokusné osoby na základě odposlechnutého vyprávění. A nebo to byl skutečně projev působení "energie Sedmihoří" ?

Souvislost popsaných jevů s blízkostí možné megalitické lokality "Sněm", případně s geografickými a geologickými poměry v pohoří "Sedmihoří" jsou jen hypotetické. I když na základě publikovaných údajů můžeme hledat různá více, či méně racionální vysvětlení. Geolog Paul McCartney zjistil, že všechny megalitické kruhové útvary v Anglii a ve Walesu leží ve vzdálenosti do jedné míle od nějaké anomálie v zemském povrchu nebo tektonického zlomu. V Bretani dokázal Pierre Mereaux, že komplex Carnac leží na zlomu obklopeném anomáliemi, a jeho řady vymezují změny magnetického pole. A v "Sedmihoří" ?

Viděl, slyšel, zapsal a nafotografoval : MVDr.Pavel Kroupa  
Z časopisu ZAZ č. 4, roč. 1998  
Máte-li jakékoli poznatky a informace o těchto nebo jiných nálezech, napište na naši adresu.

Kontakty :

MVDr. Pavel Kroupa