K jiným vesmírům


Jsou vypravování tajemná a zvláštní. Jsou příběhy, nad kterými se tají dech a která vyvolávají stále nové a nové otázky.

V listopadu roku 1809 cestoval z Vidně do Londýna britský diplomat Benjamin Bathurst. V té době se Evropa otřásala napoleonskými válkami, poměry byly nejisté a cesty nebezpečné. Není se co divit, že význačný diplomat měl silný osobní doprovod. 

Dnes už se nedovíme, jaký obsah skrývalo Bathurstovo diplomatické zavazadlo. Možná informace o nedávném Napoleonově pobytu ve Vídni (před několika týdny byl uzavřen tzv. schonbrunnský mír), možná nejnovější zprávy o chystaném Bonapartově rozvodu s Josefínou, možná jenom bezcenné listiny. V každém případě nemohl nikdo z diplomatova doprovodu onoho dne — 25. listopadu —, kdy se kočár blížil k městečku Perleburgu, tušit, co se stane. Spřežení zastavilo na náměstí a B. Bathurst vystoupil, aby se trošku protáhl. Učinil několik kroků, zastavil se, a v té chvíli, před zraky svých strážců, sluhů a několika čumilů, kterých je vždycky v takových chvílích kolem dost a dost — zmizel. Beze stopy, navždy. 

Podivné zmizeni britského diplomata způsobilo pořádný mezinárodní malér. Za viníka byla samozřejmě označena francouzská tajná policie, která podle všeho jediná, mohla mít zájem na tom, aby se případné důvěrné zprávy nedostaly do rukou protivníkových. To vsak vůbec nevysvětlovalo podivné okolnosti, za jakých diplomat zmizel. Cožpak se možné, aby fyzická osoba zmizela před očima svědků, za bílého dne, jako by se do země propadla? Cožpak se něco, takového slučuje se zdravým rozumem? A přece bylá celá tato podivná událost nejenom popsána, ale i svědecky doložena. Stejně jako řada dalších, stejně záhadných a stejně nepochopitelných případů zmizení jednotlivých osob, skupin lidí, ba dokonce i letadel a lodí s kompletními posádkami. Zdálo by se, že v moderní době, ve které počítací stroje naprosto přesně registruji a kontrolují každou maličkost, už k něčemu podobné¬mu docházet nemůže. Ale určitě jste už slyšeli o tzv. Bermudském trojúhelníku — oblasti ležící východně od Floridy —, ve kterém prý podle statistiky dochází k podobným záhadným zmizením letadel a lodí nejčastěji. 

Zdálo by se, že nad Bermudským trojúhelníkem či záhadným zmizením jednoho diplomata můžeme docela klidně mávnout rukou. Ale což se právě tady nenabízí příležitost k zamyšlení nad zajímavými přírodními úkazy a dosud nevysvětlenými otazníky našeho života? 

Spisovatel dr. Ludvik Souček to učinil v novém šestidílném seriálu, který pro letní období připravil společně se štábem Ostravské televize (režie J. Vražína). Dr. Souček je nejen vynikající vyprávěč, ale také velmi zasvěcený autor s bohatými encyklopedickými znalostmi. Patří mezi badatele, kteří se jednotlivé soubory faktů snaží analyzovat z hlediska marxistické dialektické metody a kteří jsou přesvědčeni, že ve světě a ve vesmíru neexistují věci nepoznatelné, ale pouze dosud člověku neznámé a nejasné. 

Názvy jednotlivých kapitol nového ostravského seriálu zní nanejvýš zajímavě: Nepozemšťané na lovu, Nebeská past, Vrah mluví hlasem moře, Časová smyčka nad Miami, V podivných vesmírech a Na kosmických hranicích. A tak ti, které vzrušují tajemné příběhy, zajímavé otazníky či přírodní záhady, si tedy přijdou na své. 


Zdroj : ?, 6.7.1975