ZPRÁVY O KNIHÁCH



Patrovský, V.: Bioterapie - Magnetoterapie. Redaktor a grafická úprava Jan Vlasák. Praha, VŠ TJ Medicína - oddíl jógy 1987. 100 s., náklad 1000, Kčs 30,-. Účelový metodický materiál.

Autor, nar. 1926 v Praze, je absolvent Vysoké školy chemickotechnologické, r. 1962 získal titul CSc. V letech 1976-1979 uveřejnil v Časopise lékařů českých seriál "Vědecké základy bioterapie". Jeho odborná bibliografie čítá 60 položek, z toho 8 studií bylo uveřejněno v zahraničí.

Publikace pojednává o interakci organismů s prostředím. Ovlivňování biologických procesů silovými poli je předmětem zájmu badatelů po dlouhou dobu, avšak reprodukce pozorovaných jevů bioterapie bývá obtížná, či na hranici statistické významnosti. Z toho důvodu není dosud považována za součást moderní vědy. Avšak studium dosud nezařaditelných jevů by mělo být stimulem ke kvalitativnímu skoku v poznání, protože nejednou může odhalit skryté souvislosti.

Diskutabilní je oddíl Energie X (s. 69-77), kde na s. 76 je otištěn formulář jóga-testu TJ Petřiny, ač souvislost je nejasná. Proč je uváděn seznam saun-masáží, když se např. neuvádějí plavecké bazény? Chvályhodný je pokus sestavit seznam míst TJ a jiných zařízení, kde se jóga cvičí, avšak není ani systematický, ani úplný. Příliš kusý a subjektivní je Vlasákův dodatek Příspěvek k dějinám jógy (s. 85-93). Sotva přijmeme jeho hodnocení, že nejdůležitější událostí jógy 80. let byla účast jeho oddílu jógy na prvomájovém průvodu 1986. 

Geneze seznamu použité a doporučené literatury je záhadná: nevyplývá z ní, co použil Patrovský a co doporučuje Vlasák. Dílo bohužel neprošlo odbornou revizí. Z množství nepřesností a chybných přepisů indických termínů je na s. 98 chybně Brahma ztotožněn s funkcí zničení, Šiva s udržováním a Višnu se stvořením. Před Vlasákovým stojem na hlavě bez opory, na s. 92 pokládám za nutné co nejdůrazněji varovat, protože event. nácvik může poškodit krční páteř.

Boris Merhaut, 15200 Praha 5, Hlubočepská 64

Bioterapie-magnetoterapie

Jsem vděčen redakci Časopisu lékařů českých, že mám možnost se vyjádřit k recenzi výše uvedené brožury i k brožuře samé. Protože byla vydána pod hlavičkou VŠ TJ Medicína, Praha - oddíl jógy, obsahuje informace o tomto oboru. Informace zpracoval výhradně J. Vlasák, včetně obrázků, znaků a některých dalších obrázků, takže za obsah nemohu odpovídat. Navíc to, že jóga bude spojena s mým textem bioterapie, jsem se dozvěděl, až když brožura byla vytištěna. Ještě horší však je, že redaktor bez mého vědomí a souhlasu změnil na několika místech můj text, např. s. 6 nahoře, s. 56 dole, nebo na s. 63 uprostřed. Bez mého vědomí byl vsunut text na s. 26 nahoře a všechny stránky 27-38. Příslušné obrázky tam nemají co dělat. Literatura pod čísly 2, 8, 9, 10, 13, 15, 16, 20, 21, 47 a 49 byla rovněž vsunuta bez mého vědomí, zatímco dva hodnotné odkazy z Čas. Lék. čes. č. 13/1987 (Bioterapia. Magnetická pole) zaznamenány nebyly. Takový přístup je naprosto neomluvitelný. V brožuře je několik chyb zaviněných tiskárnou, nejpodstatnější je horní obrázek na s. 45, kde vliv magnetického pole je vpravo a vliv ruky uprostřed. Přehled tzv. "psychických" energií byl dán s mým souhlasem, a to jednak jako historická zajímavost, jednak jako odstrašující příklad, co vše již bylo vymyšleno, ale neprokázáno. Brožura byla odborně lektorována, ovšem nikoliv v konečné podobě.

Záměrem původního textu Bioterapie bylo shrnout dosavadní poznatky, zhodnotit je a popřípadě ověřit a vysvětlit. Většina poznatků byla již publikována (viz literatura). Reálný přístup byl nejvýše žádoucí, protože všichni dobře víme, že u nás i v cizině existují dvě antagonistické skupiny - jedna vše popírá a prohlašuje za omyl, podvod nebo iluzi, druhá vymýšlí fantasmagorie a nepodložené spekulace. V brožuře jsou poprvé přehledně uvedeny metody verifikující distanční vliv lidského organismu, reálné a možné vysvětlení na podkladě elektromagnetické teorie a některé praktické návody. Například psycholog i psychiatr by měl ocenit přístrojek na s. 17, kterým může zdokonalit Jungovu zkoušku asociací a emocí. Není bez zajímavosti, že to doporučuje již doc. Forster ve své knize Duševní poruchy a jejich léčení z r. 1926 (!!). Je jen škoda, že klady této brožury byly zřejmě překryty neodpovědným přístupem redaktora.


Ing. Věnceslav Patrovský, CSc.


Čas. Lék. čes.,127, 1988, č. 19