Výzva - ale komu ?


Teoreticky mohu souhlasit s názorem Evy Suttnerové v ZAZ 1/94, jenže je zde otázka, zda dotyčná zná současnou situaci a zda je schopna objektivně hodnotit materiál, který se objevil a objevuje v našich rádoby léčitelských časopisech. Já jsem přečetl téměř všechny, i když ne všechna čísla  a dospěl jsem k názoru, že pokud tyto časopisy budou publikovat články na tak nízké úrovni jako dosud, není možné, aby lékaři s léčiteli spolupracovali. 

Namátkou vybírám z množství doporučených předpisů: bolavé koleno léčit koňským koblížkem, bolest hlavy měděnou destičkou na čele, pro celkové ozdravení se má pít moč (vlastní), pro povzbuzení se doporučuje dívat se na kombinaci barev nebo čar, časopis Regena pořádal seance zrakovou koncentrací na předtištěný obrazec, např. 9.5.93 na hubnutí, 6.12.92 proti bolestem zubů, atd. V této tradici pokračuje Regenerace např. 27. února 94 to byla seance proti nachlazení a dokonce nabízí "aktivovanou" obálku. Naproti tomu jistý vychvalovaný léčitel doporučoval nejíst nic zeleného, nenosit zelený oděv, protože zelená barva je prý jedovatá, atd. Vytvářejí se kulty osobnosti např. kolem ing. Janči (viz Regenerace č. 1/94) a nikdo se nepozastaví nad jeho posledními knížkami "Psychotronika pro každého"  a  "Stopové prvky života" které jsou plné absurdností z nichž asi nejtrapnější je samoobslužná diagnostika  pomocí pendlu nad kotoučkem s napsanými nemocemi a léky, takže pojišťovna i lékař jsou zbyteční, právě tak jako přesné přístroje neboť pomocí pendlu lze prý zjistit v bramborách zlato, vizmut i fosfor. Zástupce nakl. Eminent napadl autora t.č. dne 18. září 1993 na semináři ve Vlašimi, že si dovolil anonymně tyto knížky (i jiné) kritizovat a jakýsi Z. Kraus v Regeneraci 1/94 vulgárně a demagogicky o tom referoval. Redakce navíc neměla ani trochu slušnosti, aby vyjádřila dle dosud platného tiskového zákona i podle pravidel slušnosti názor napadeného.

Ani mezi lékaři není vše v pořádku. Na moje doporučení, aby se zaměřili např. na  léčení rakoviny magnetickým polem, tři lékaři vůbec neodpověděli, naposled MUDr. Koza v Plzni. Řada mladších lékařů pak podlehla iluzi homeopatie, prodělala kursy a školení a propaguje ji, aniž by z nich většina tušila že jde jen o byznys a placebo efekt a celá homeopatie je založena na omylech pana Hahnemanna z konce 18. století. Za těchto podmínek, kdy se vydává spousta pochybné literatury, a pořádají se pochybné semináře, propagují se indické nauky, spojuje se s nimi fyzika, a naivní čtenáři jsou ohlupováni další podobnou literaturou, nemá spolupráce léčitelů a lékařů až na nepatrné výjimky šanci.

Ing. Věnceslav Patrovský, CSc.


ZAZ č. 2/1994